Sprawozdanie z Kongresu ICCF 2014 – Sydney (Australia), cz.1 – Uroczyste otwarcie

Tegoroczny Kongres ICCF po raz pierwszy w historii wkracza na kolejny kontynent – tym razem do Australii, bo gospodarzem jest Australia.

Australijska Federacja Szachów Korespondencyjnych (Correspondence Chess League of Australia  – CCLA) powstała w 1929 roku i w 2014 roku obchodzi swoją 85 rocznicę.

Kongres odbywa się w Sydney (Australia) w Hotelu Park Royal Parkroyal Parramatta w dniach od 2014-10-11 do 2014-10-18. Poniżej kilka zdjęć.

Hotel ParkRoyal (4½-gwiazdkowy) usytuowany jest przy skrzyżowaniu ulic Phillip Street oraz Church Street (słynącej z restauracji i sklepów) w dzielnicy Parramatta w zachodniej części Sydney, 20 km od centrum biznesowego Sydney.

Sydney to największe miasto Australii, stolica stanu Nowa Południowa Walia, założone w 1788 roku. Miasto położone jest pomiędzy Pacyfikiem na wschodzie i Górami Błękitnymi (ang. Blue Mountains) na zachodzie. Port Jackson w Sydney jest największą na świecie naturalną zatoką i portem o powierzchni 55 km². Jest on zalaną przez ocean doliną rzeczną głęboko wciętą w piaskowiec. W samym mieście jest ponad 70 plaż, włączając w to słynną plażę Bondi. W granicach miasta znajduje się także kilka parków narodowych. Cały zespół miejski zajmuje 12 406 km² i liczy 5,4 miliona mieszkańców (2012). Zalicza się do największych powierzchniowo obszarów miejskich.

Regionalne atrakcje to m.in. Opera House i Harbour Bridge. Warto jest zwiedzić starówkę „The Rocks” ze starymi magazynami przy zatoce „Sydney Cove”. Bezpośrednio przy Circular Quay, centralnym dworcu autobusowym i kolejowym, znajduje się ogromny ogród botaniczny, z którym graniczą interesujące muzea.

W nowoczesnym centrum biznesowym (Cenral Business District) dominują drapacze chmur. Najwyższy budynek Sydney, „Sydney Tower”, posiada platformę widokową, z której można podziwiać panoramę całego miasta.

Centrum rozrywkowym jest tak zwane „Darling Harbour”. Jest to obszar wokół portu w którym znajduje się wiele restauracji, kawiarni, IMAX-Kino, chiński ogród, a także znane akwarium morskie, w którym można podziwiać między innymi płaszczki i rekiny, chodząc oszklonymi tunelami. Bezpośrednio przy akwarium znajduje się również małe zoo gdzie można zobaczyć kangury i misie koala.

W tym roku uczestniczę nie tylko jako delegat Polski do ICCF ale także reprezentuję Rumunię o co poprosił Miron Sferle, delegat Rumuni do ICCF. Ponadto jestem zastępcą przewodniczącego Komisji Rankingowej ICCF. Po raz pierwszy jednak występuję na kongresie również w roli przewodniczącego Komisji Klasyfikacyjnej ICCF.

Lot z Warszawy do Sydney z przesiadką w Dubaju trwał prawie 24 godziny. Drugi samolot był dużo wygodniejszy, więcej miejsca i lepsza obsługa. Niestety w Dubaju podczas przesiadki miałem mało przyjemną przygodę podczas kontroli. Po wyłożeniu wszystkich rzeczy do pojemnika na taśmę kazano mi zdjąć również okulary. Niestety podczas przechodzenia przez skaner po uderzeniu jednego pojemnika o drugi okulary wypadły na taśmociąg i uległy uszkodzeniu pomiędzy wałkami. Na szczęście udało się zatrzymać taśmociąg i wyjąć okulary. Szkła się nie potłukły, ale oprawki były poważnie uszkodzone oraz urwana żyłka i nie dało się korzystać z okularów. Byłem w szoku, gdyż bez okularów niewiele widziałem. Już w Sydney, pomimo soboty, udało się okulary naprawić i to nawet niedrogo. Jednak długo byłem w niepewności czy coś uda się zrobić i czy będę mógł normalnie funkcjonować podczas kongresu. Nauczka na przyszłość, że trzeba rozsądnie podchodzić do kontroli i odpowiednio zabezpieczyć delikatne rzeczy.

Różnica czasu pomiędzy Warszawą a Sydney wynosi 9 godzin. Przykładowo w Warszawie jest 21:00 to w Sydney jest 06:00 następnego dnia. W miarę dobrze zniosłem zmianę czasu, ale jeszcze nie do końca się dostosowałem pomimo kilku dni od przyjazdu.

W niedzielę 2014-10-12 odbyły się spotkania robocze: Biura Wykonawczego (Executive Board) oraz Komitetu Zarządzającego (Management Committee). W poniedziałek 2014-10-13 o godz.09:30 nastąpiło uroczyste otwarcie kongresu.

Na samym początku zgromadzonych uczestników powitali Brian Jones, delegat Australii do ICCF, oraz Shawn Press, prezydent Australijskiej Federacji Szachowej, który jest również członkiem dwóch komisji FIDE (FIDE Rules and Tournament Regulations committee and the FIDE Swiss Pairings Programs committee).

Następnie prezydent ICCF Eric Ruch wygłosił przemówienie otwierające kongres wspominając Cecila (C.J.S) Purdy (1906-1979), który był jednym z założycieli CCLA, dziennikarzem szachowym, mistrzem międzynarodowym w grze bezpośredniej (1951), a przede wszystkim pierwszym mistrzem świata w szachach korespondencyjnych (1953).

Po wystąpieniu ogłosił 43 Kongres ICCF 2014 w Sydney za uroczyście otwarty. Po czym odegrano hymn ICCF oraz hymn Australii.

Kolejnym punktem porządku obrad było wręczenie medali i dyplomów za osiągnięcia (wyróżnienia honorowe medalem Bertl von Massov, medale za mistrzostwa świata indywidualne i drużynowe, tytuły międzynarodowe, itd).

Na Kongresie ICCF 2014 w Australii odebrałem osobiście medale i certyfikaty nadania tytułów dla niżej wymienionych:

  1. LIM Wójcik-Wojtkowiak, Bożena
  2. IA Wojnar, Mariusz

SERDECZNE GRATULACJE dla koleżanki Bożeny! Ja także cieszę się ze swojego wyróżnienia 🙂

Ponadto odebrałem medale i dyplomy dla kolegów z Rumunii:

  1. SIM 440499 Epure, Cristian-Ion
  2. SIM 440105 Florea, Mihail
  3. SIM 440505 Văluţanu, Marius
  4. IM 440529 Câmpian, Cristian
  5. IM 440557 Zarnescu, Marius

W tegorocznym kongresie są reprezentowane 32 federacje. W kongresie mają prawo uczestniczyć z głosem doradczym również mistrzowie świata. W ubiegłym roku w Krakowie była ich rekordowa liczba 6, tym razem jest tylko jeden – Fritz Baumbach (11.MŚ 1983-1989).

Mariusz Wojnar, Delegat Polski do ICCF

===


====

Comments are closed.