Upływają terminy zapisu do turniejów

Wkrótce kończą się zapisy do turniejów, jak w zestawieniu poniżej. Proszę nie czekać do ostatniej chwili.

Lp Rodzaj zawodów Termin zgłoszeń Start
KSzK1* NF2* DE3* TO4*
1 NORJUB 75 – półfinały otwartego międzynarodowego turnieju szachowego federacji norweskiej (R=2300+) 2021-01-20 2021-02-01
2 3 Puchar Europy Amatorów (R= 1000 do 2000) 2021-01-28 2021-01-31 2021-02-20
3 Mistrzostwa Świata 2021 (eliminacje) 2021-01-315* 2021-01-31 2021-02-02 2021-03-20
4 WSTT/2/21 – French Winawer, Poisoned Pawn, C18 2021-02-12 2021-02-15 2021-03-01
5 Mistrzostwa Europy 2021 (turniej kandydacki) 2021-02-12 2021-02-15 2021-03-20
6 10 Puchar Świata szachy 960 (eliminacje) 2021-02-24 2021-02-28 2021-03-15
7 Capablanca – otwarty turniej federacji kubańskiej 2021-03-05 2021-03-31
8 Turniej z okazji 15-lecia programu zgłoszeń bezpośrednich [DE15A] 2021-03-05 2021-04-05
9 TT/2/21 – Sicilian Alapin, B22 (poczta) 2021-04-12 2021-04-15 2021-05-01

Legenda:

1* Zgłoszenia należy nadsyłać e-mailem wyłącznie do delegata

2* Zgłoszenia należy nadsyłać wyłącznie poprzez serwer ICCF wybierając odpowiedni turniej w zakładce „Nowe turnieje” a następnie rejestrację za pośrednictwem krajowej federacji (KSzK)

3* Zgłoszenia należy nadsyłać wyłącznie poprzez serwer ICCF wybierając odpowiedni turniej w zakładce „Nowe turnieje” a następnie rejestrację przez system zgłoszeń bezpośrednich (DE)

4* Zgłoszenia należy nadsyłać bezpośrednio do organizatora

5* Dotyczy puli zawodników rezerwowych. Zgłoszenia należy nadsyłać e-mailem wyłącznie do delegata

Wstęp do jubileuszu 70-lecia ICCF

Międzynarodowa Federacja Szachów Korespondencyjnych (The International Correspondence Chess Federation ICCF) to światowa organizacja zajmująca się szachami korespondencyjnymi. Została założona w 1951 roku jako nowe wcielenie ICCA (International Correspondence Chess Association), który powstał w 1945 roku jako następca IFSB (Internationaler Fernschachbund), założonego w 1928 roku.

W 2021 roku ICCF obchodzi jubileusz 70-lecia.

Zarząd ICCF (Executive Board EB) z okazji obchodów tej rocznicy, zgodnie ze swoją tradycją (50. i 60. rocznice), organizuje kilka przedsięwzięć m.in .:

  1. Specialne turnieje jubileuszowe (dla mistrzów świata, czołowych zawodników, działaczy ICCF, w tym turnieje dla zawodników pocztowych oraz czołowych zawodników w szachy 960) – start 2021, czas trwania około 2-4 lata.
  2. Jubileuszowe puchary świata (standardowy i w szachy 960), osobne turnieje od zwykłych działań ICCF, przeprowadzone systemem Silli w 2 etapach (eliminacje oraz finał) w ciągu 4 lat ze specialnymi postanowieniami dotyczącymi awansu – start 2021-02-15.

W ramach wstępu do jubileuszu ICCF został zorganizowany mecz pomiędzy najlepszym polskim zawodnikiem w szachach bezpośrednich FIDE GM Janem-Krzysztofem Dudą (FIDE 2753) i 2-krotnym Mistrzem Polski SIM Wojciechem Krzyżanowskim (ICCF 2508). Mecz sędziuje doświadczony sędzia międzynarodowy Michael Millstone (USA).

70th ICCF Jubilee Introduction
FIDE GM Jan-Krzysztof Duda (FIDE 2753) SIM Wojciech Krzyżanowski (2508)
22 lata, GM FIDE (2013), elo FIDE 2753 (najwyższy 2758 w 2019), w blitzu 2796 (najwyżej 2818 w 2019); Mistrz Polski w szachach bezpośrednich z 2018 roku 50 lat, SIM (2004), elo ICCF 2508 (najwyższy 2519 w 2002); 2-krotny Mistrz Polski w szachach korespondencyjnych 56. finał (2013–2014) i 60. finał (2017–2018)
GM FIDE Jan-Krzysztof Duda (2753 FIDE) – SIM Wojciech Krzyżanowski (2508) SIM Wojciech Krzyżanowski (2508) – GM FIDE Jan-Krzysztof Duda (2753 FIDE)

1/2-1/2 2020.09.12,13:22 1/2-1/2 2020.09.08,15:54

Fani mogą śledzić zmagania na żywo z opóźnieniem 5 posunięć.

==========

Aktualizacja 2020-09-12

Obie partie zakończyły się remisem.

==========

Indywidualne Mistrzostwa Polski (edycja 2021) uruchomione

W dniu dzisiejszym (2021-01-18), po zweryfikowaniu zgłoszeń, zostały utworzone grupy turniejowe Indywidualnych Mistrzostw Polski (edycja 2021).

IMP 2021 Start Koniec Komunikat startowy Sędzia Sędzia 2 instancji
Finał 64MP 2021-02-15 2022-12-15 64MP-f kom start 210118 P.Fałatowicz M.Wojnar
Półfinały 66MP 2021-02-15 2022-10-15 66MP-s kom start 210118 P.Fałatowicz M.Wojnar
Ćwierćfinały 68MP 2021-02-15 2022-10-15 68MP-q kom start 210118 P.Fałatowicz M.Wojnar
4 Mistrzostwa Województwa Zachodniopomorskiego/Ćwierćfinały 68MP 2021-02-15 2022-10-15 68MP-q 4MwZP kom start 210118 P.Fałatowicz M.Wojnar

Zawodnicy otrzymali również komunikat z serwera ICCF wraz z przydzielonymi numerami startowymi. Ponadto Komunikaty startowe zostały zamieszczone powyżej oraz na naszej stronie w zakładce Regulaminy->Komunikaty Startowe.

Zawody (ćwierćfinał, półfinał oraz finał) sędziuje Piotr Fałatowicz.

Odwołania w drugiej instancji rozpatruje IA Mariusz Wojnar.

W razie potrzeby niezakończone w terminie partie zostaną ocenione przez doświadczonych zawodników wybranych automatycznie przez serwer ICCF.

Każdy zawodnik ma do dyspozycji 30 dni urlopu w roku kalendarzowym. Nie ma urlopu dodatkowego.

Tempo gry z inkrementacją (tzw.Fischerowskie) nie jest już nowością dla większości zawodników – wynosi ono 10 dni na partię plus 3 dni na każde posunięcie, z podwójnym liczeniem czasu po 20 dniach namysłu. W turniejach można składać reklamacje oparte na 7-bierkowej bazie końcówek szachowych (w oknie partii opcja „Reklamuj wygraną” lub „Reklamuj remis” a następnie postępować zgodnie z ukazującymi się komunikatami wybierając stosowne opcje). W takiej sytuacji nie obowiązuje zasada 50 posunięć bez bicia lub ruchu pionem. Serwer ICCF (jako pomocnik sędziego) automatycznie rozpatruje reklamację w sprawie wyniku na wniosek zawodnika.

Proszę mieć na uwadze, że partię należy kończyć we właściwym czasie bez zbędnego przeciągania. Kontynuowanie gry po dojściu do pozycji 7-bierkowej (bez złożenia stosownej reklamacji) lub w pozycji całkowicie przegranej jest traktowane jako niesportowe zachowanie i może wiązać się z sankcjami dyscyplinarnymi leżącymi w gestii sędziego (od upomnienia, poprzez zapisanie wyniku, do wykluczenia z turnieju i dyskwalifikacji włącznie).

Bazy 7-bierkowe są powszechnie dostępne dla każdego online. Więcej jest przedstawione we wpisie „Od 2018 Lichess oferuje swoją bazę 7-bierkową ZA DARMO a od 2020 ICCF wprowadza do stosowania w turniejach bazę 7-bierkową (Łomonosowa)!„.

Obowiązują aktualne Przepisy ICCF (ważne od 2021-01-01). Najważniejsze są przepisy gry, które zostały ujęte głównie w rozdziale 2 (SECTION 2: For Players, strony 40-55). Dla wygody zawodników (np. w razie potrzeby złożenia odpowiedniej reklamacji lub odwołania) w tym regulaminie zachowano oryginalną numerację rozdziałów nowego dokumentu ICCF wraz ze stosownymi odnośnikami. Polskim odpowiednikiem jest Regulamin KSzK nr 3 Przepisy gry.

Oficjalny start zawodów: 2021-02-15, ale grę można rozpocząć już teraz.

Uczestnikami finału 64 MP są niżej wymienieni zawodnicy (w kolejności posiadanego rankingu):

Lp Tyt Nazwisko Imię Rank
1 SIM Krzyżanowski, Wojciech 2510
2 SIM Kubicki, Tadeusz 2491
3 IM Broniek, Mariusz 2445
4 CCM Gorzkiewicz, Łukasz 2443
5 IM Probola, Ryszard 2437
6 IM Niewiadomski, Wiesław 2432
7 IM Pietrzak, Janusz 2430
8 IM Jasiński, Mirosław 2422
9 SIM Kozłowski, Waldemar 2413
10 SIM Staniszewski, Jerzy 2412
11 IM Szerlak, Andrzej 2411
12 IM Tritt, Maciej 2394
13 SIM Lubas, Józef 2375

Finał MP w obsadzie 13-osobowej odbywa się po raz 7. Najczęściej jest on w 17-osobowej obsadzie, co miało już miejsce 19-krotnie.

Średni ranking turnieju wynosi 2432, co daje odpowiednik turnieju międzynarodowego 8 kategorii (czyli turnieju arcymistrzowskiego), i jest to najsilniejszy finał w historii!

Większość zawodników już uczestniczyła w finale MP, a kolega starszy mistrz międzynarodowy Waldemar Kozłowski czyni to po raz 16-ty! Nowicjuszy w tym gronie jest 2, po raz pierwszy w finale MP uczestniczą koledzy: IM Janusz Pietrzak oraz IM Maciej Tritt.

Obsada obecnego finału jest znamienita:

  • pięciu Mistrzów Polski (w tym dwóch 2-krotnych!): SIM Waldemar Kozłowski (46, 55), SIM Wojciech Krzyżanowski (56, 60), SIM Jerzy Staniszewski (54), CCM Łukasz Gorzkiewicz (61), IM Ryszard Probola (62);
  • srebrni medaliści MP: SIM Jerzy Staniszewski (52, 54), IM Mariusz Broniek (59, 60), CCM Łukasz Gorzkiewicz (62);
  • brązowi medaliści MP: SIM Waldemar Kozłowski (44, 57), SIM Tadeusz Kubicki (58), IM Ryszard Probola (60), IM Mirosław Jasiński (62);
  • no i jak widać z listy startowej wszyscy zawodnicy z tytułami ICCF.

Życzymy interesującej gry w sportowej atmosferze!

=============

Przy okazji zaktualizowałem zestawienie:

Mistrzostwa Polski w statystyce

opracowanie: Mariusz Wojnar [2010-10-31, aktualizacja 2021-01-18]

W dniu 2021-02-15 startuje kolejna edycja Mistrzostw Polski.

Pokusiłem się o analizę statystyczną posiadanych materiałów, które aktualizuję corocznie przy okazji startu kolejnej edycji MP. Wielu czytelników zapewne zaciekawi to zestawienie.

Finał Mistrzostw Polski w szachach korespondencyjnych odbywał się w zasadzie 66 razy, a nie 64 jak mogłoby się wydawać! Należałoby uwzględnić finał 1.MP rozgrywanych pocztą elektroniczną w latach 2005-2008 oraz „zerowe” a w zasadzie pierwsze MP rozegrane jeszcze w okresie międzywojennym w latach 1934-1936. Zestawienie obejmuje rezultaty do 62MP włącznie.

Finał 62MP dobiegł końca. Stopień zaawansowania finału 63MP jest spory, ale sytuacja jest bardzo wyrównana.

Najcenniejszy tytuł Mistrza Polski 2-krotnie zdobyli:

  • Eugeniusz Golemo (2, 4)
  • Zygmunt Pioch (14, 15)
  • Tadeusz Chruszcz (34, 35)
  • Robert Tustanowski (36, 43)
  • Antoni Schön (49, 50)
  • Waldemar Kozłowski (46, 55)
  • Tomasz Sławiński (51, 58)
  • Wojciech Krzyżanowski (56, 60)

Srebrny medal Mistrzostw Polski 5-krotnie zdobył („wiecznie” drugi):

  • Dariusz Szczepankiewicz (40, 43, 46, 54, 57)

Brązowy medal Mistrzostw Polski zdobyli

  • 3-krotnie:
    • Arkadiusz Złotkowski (57, 59, 61)
  • 2-krotnie:
    • Stanisław Mierzejewski (5, 11)
    • Winfried Kulling (15, 41-po 25 latach!!!)
    • Wincenty Piecha (19, 21)
    • Aleksander Masternak (32, 34)
    • Maciej Jędrzejowski (37, 38)
    • Bogdan Sokolik (40, 43)
    • Tomasz Sławiński (45, 52)
    • Mirosław Nowakowski (48, 55)
    • Dariusz Szczepankiewicz (55, 56)
    • Waldemar Kozłowski (44, 57)

Najliczniej plasowali się na „pudle”:

  • 7-krotnie – Dariusz Szczepankiewicz (2m-40, 43, 46, 54, 57; 3m-55, 56)
  • 5-krotnie – Tomasz Sławiński (1m-51, 58; 2m-61; 3m-45, 52)
  • 5-krotnie – Maciej Jędrzejowski (1m-41; 2m-35,45; 3m-37,38)
  • 4-krotnie – Waldemar Kozłowski (1m-46, 55; 3m-44,57)
  • 4-krotnie – Tadeusz Baranowski (1m-47; 2m-48,51; 3m-49)
  • 4-krotnie – Zbigniew Szczepański (1m-52; 2m-49,50; 3m-48)

Niezaprzeczalnymi liderami ilości startów w finałach MP są:

  • 17-krotnie – Tadeusz Baranowski (38, 42, 43, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 63)
  • 16-krotnie – Dariusz Szczepankiewicz (37, 40, 43, 44, 46, 50, 52, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62)
  • 16-krotnie – Waldemar Kozłowski (40, 44, 46, 50, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64)

Nieco mniejszą ilość startów zaliczyli:

  • 13-krotnie – Jerzy Staniszewski (40, 51, 52, 53, 54, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64)
  • 9-krotnie – Maciej Jędrzejowski (31, 35, 37, 38, 39, 41, 42, 45, 47)
  • 9-krotnie – Mirosław Jasiński (38, 39, 41, 59, 60, 61, 62, 63, 64)
  • 7-krotnie – Kazimierz Zawisz (4, 5, 6, 7, 10, 14, 16)
  • 7-krotnie – Wiesław Ciążela (48, 49, 50, 51, 52, 53, 1.e-mail)

Najliczniejsze były 1MP-22 uczestników, najmniej liczne były „zerowe”, 41 i 57MP-11 uczestników.

Zdecydowanie najczęściej organizowano MP w obsadzie 17-osobowej (19-krotnie), 18-osobowej (11-krotnie) oraz 15- i 19-osobowej (8-krotnie). Chociaż mogą znaleźć się rozbieżne opinie w związku z niepełnymi danymi. Chętnie uzupełnimy nasze archiwa, jeśli ktoś zechce się z nami podzielić!

Jest jeszcze jedna istotna rzecz, mianowicie Mistrzostwa Polski są jednymi z najsilniej obsadzonych mistrzostw kraju na świecie. Odpowiadają one z reguły turniejom 5-8 kategorii, w zależności od okresu.

Ryszard Probola – trzecia norma i tytuł IM

Ryszard Probola – szachista z Tomaszowa Lubelskiego, w dniu 2021-01-12 zdobył trzecią normę na mistrza międzynarodowego IM oraz ma szanse na awans do finału 22 Pucharu Świata!

Ryszard Probola uzyskał trzy normy IM w trzech turniejach (37 partii):

Data uzyskania Turniej Kat. Termin Norma Wynik
2019-04-16 Esko Nuutilainen Memorial Team Tournament SF3 1 2017-2019 IM 6,0/9 6,0
2019-07-05 DE10A Semi-Final SF 7 4 2018-2019 IM 8,5/14 8,5
2021-01-12 ICCF World Cup 22 Semifinal 1 5 2019-2021 IM 8,5/14 8,5

Tym samym wypełnił on kryteria do nadania tytułu mistrza międzynarodowego, który zostanie wkrótce nadany. Dyplom i medal zostanie wręczony przez Prezydenta ICCF na Kongresie w 2021 roku w Glasgow (Szkocja), o ile kongres rzeczywiście się odbędzie.

Gratulacje!

3 Drużynowe Mistrzostwa Regionalne uruchomione

Z udziałem 58 drużyn w czterech ligach uruchomione zostały rozgrywki Drużynowych Mistrzostw Regionalnych organizowanych po raz trzeci przez Walię. Warto odnotować, że w mistrzostwach startują dwie polskie drużyny, a to w drugiej lidze zespół Podkarpacia pod nazwą „Subcarpathian – Rymanów City” oraz trzeciej lidze zespół województwa pomorskiego pod nazwą „Pomeranian Hussars”.

Zwycięska drużyna szczebla pierwszego (1 Liga – Division One) zostanie ogłoszona mistrzem regionalnym, pierwsza i druga drużyna niższego szczebla uzyska awans, ostatnia i przedostatnia drużyna spadną do niższego szczebla rozgrywek.

Życzymy naszym zespołom awansu do wyższego szczebla rozgrywek!

Liga Turniej Drużyna POL
D1 WLS/SRCCC/21/D1, States and Regions CCC 2021 Division One; 15 drużyn [Rśr=2378, sz1-8 kat, sz2=6 kat, sz3=5 kat, sz4=3 kat] sz2.IM Andrzej Szerlak [2411] w drużynie North Wales Nomads (WLS) [2423];

sz3.IM Maciej Tritt [2394] w drużynie Teigrod gwyddbwyll – A465 (WLS) [2397];

D2 WLS/SRCCC/21/D2, States and Regions CCC 2021 Division Two; 15 drużyn [Rśr=2292, sz1-5 kat, sz2=4 kat, sz3=2 kat, sz4=L kat] Subcarpathian – Rymanów City (POL) [2165]; TC Józef Lubas
D3 WLS/SRCCC/21/D3, States and Regions CCC 2021 Division Three; 15 drużyn [Rśr=2172, sz1-3 kat, sz2=L kat, sz3=I kat, sz4=F kat] Pomeranian Hussars (POL) [2134]; TC Wojciech Traczewski
D4 WLS/SRCCC/21/D4, States and Regions CCC 2021 Division Four; 13 drużyn [Rśr=1927, sz1-I kat, sz2=C kat, sz3=brak kat, sz4=brak kat]

=======

Przygotował Józef Lubas

3 Puchar Europy Amatorów – edycja 2021

Jest to wieloetapowy turniej dla zawodników z rankingiem do 2000. Przewiduje się, że turniej będzie organizowany co roku. Jest to już 3 edycja.

Turniej będzie rozgrywany na serwerze w 3 etapach. Grupy będą liczyły 7-11 zawodników w eliminacjach, 9-13 w półfinałach oraz 11-15 w finale. Każdy zawodnik gra po 1 partii ze swoim przeciwnikiem.

Partie będą rozgrywane na serwerze ICCF tempem typu Triple Block i podlegają ocenie rankingowej, tam gdzie to możliwe przewiduje się normy na tytuły, czyli zwykle w półfinałach lub finale. Wyjaśnienie idei tempa gry można znaleźć na stonie KSzK w poście „Tempo gry typu Triple Block” lub stronie z przepisami ICCF (Triple Block System).

Zgłoszenia

Ilość zgłoszeń od każdego zawodnika w eliminacjach nie jest ograniczona, jednak można zakwalifikować się najwyżej do dwóch grup półfinałowych, a do finału tylko z jednego miejsca.

Uprawnieni do udziału w turnieju są tylko zawodnicy z federacji należących do strefy europejskiej (Zone 1) posiadający ranking ICCF (od 1000) do 2000 na bieżącej liście rankingowej (2021/1). Zawodnicy nie posiadający rankingu ICCF nie mogą uczestniczyć.

W razie awansu do dalszego etapu rozgrywek wpisowego już się nie wnosi.

Zawodnicy zostaną rozmieszczeni w grupach eliminacyjnych i półfinałowych w miarę możliwości losowo, jednakże zostanie wzięty pod uwagę podział geograficzny jak też konieczność osiągnięcia w miarę jednakowego średniego rankingu.

Zgłoszenia są przyjmowane wyłącznie poprzez system zgłoszeń ICCF do dnia 2021-01-28. Po zalogowaniu się na swój profil należy wybrać odpowiedni turniej w zakładce „Nowe turnieje” a następnie podać stosowne uprawnienia (w polu „Posiadane kwalifikacje”) oraz wybrać rejestrację przez system zgłoszeń bezpośrednich (DE) lub rejestrację za pośrednictwem krajowej federacji, co jest jednoznaczne z wyborem płatności wpisowego:

  • za pośrednictwem KSzK, wpisowe wynosi 20 zł płatne na konto podane w Komunikacie KSzK;
  • bezpośrednio do ICCF za pośrednictwem systemu DE – tu opłacenie wpisowego następuje przez Paypal (ok. 5EUR) – nie jest konieczne posiadanie konta PayPal w celu dokonania tej płatności.

Proszę nie czekać do ostatniego dnia ze zgłoszeniem, zwłaszcza w sytuacjach budzących wątpliwości i wymagających dodatkowych wyjaśnień, gdyż można nie zdążyć z dokonaniem zgłoszenia.

Organizacja turnieju

Rozpoczęcie rozgrywek: 2021-02-20. Tempo typu Triple Block: 350 dni (50/75/1). Zakończenie eliminacji: 2022-02-01.

Rozpoczęcie półfinałów przewiduje się nie później niż 2022-03-01. Tempo typu Triple Block: 350 dni (50/75/1). Zakończenie półfinałów: 2023-02-15.

Rozpoczęcie finału przewiduje się nie później niż 2023-03-15. Tempo typu Triple Block: 400 dni (50/50/2). Zakończenie półfinałów: 2024-05-01.

Nagrody

W finale zostaną wręczone medale i dyplomy dla pierwszych trzech zawodników (punktacja pomocnicza w celu określenia miejsc) oraz puchar dla zwycięzcy.

Pierwszych 3 zawodników w finale otrzyma również możliwość bezpośredniego zgłoszenia się do półfinałów Mistrzostw Europy bez względu na posiadany ranking (po opłaceniu wpisowego).

Kwalifikacje

Ilość awansujących zawodników jest uzależniona od ilości otrzymanych zgłoszeń, ale wstępnie zakłada się, że dwóch pierwszych zawodników każdej grupy eliminacyjnej uzyska awans do półfinałów. Do finału awansuje zwycięzca grupy półfinałowej.

Serdecznie zapraszamy wszystkich uprawnionych do licznego udziału w zawodach!

===

Za organizację turnieju odpowiada Andrey Pavlikov, dyrektor Strefy 1. Warunki zgłoszeń podsumowano w tabeli poniżej.

3 Puchar Europy Amatorów rozgrywany za pośrednictwem serwera

PEA

eliminacje
Grupy ilość zawodników zwykle 7-11
Start raz w roku-luty; w tej edycji 2021-02-20
Tempo gry Triple Block: 350 dni (50/75/1)
Klasyfikacja rankingowy, normy na tytuły możliwe w półfinale lub finale
Kwalifikacja zawodnik z rankingiem od 1000 do 2000
Awans dwóch najlepszych (decyduje punktacja pomocnicza)
Zgłoszenia wyłącznie poprzez system zgłoszeń ICCF do dnia 2020-01-28. Po zalogowaniu się na swój profil należy wybrać odpowiedni turniej w zakładce „Nowe turnieje” a następnie podać stosowne uprawnienia, czyli swój ranking ICCF (w polu „Posiadane kwalifikacje”) oraz wybrać rejestrację przez system zgłoszeń bezpośrednich (DE) lub rejestrację za pośrednictwem krajowej federacji, co jest w zasadzie jednoznaczne z wyborem płatności wpisowego; dopuszcza się zgłoszenia wielokrotne.
Wpisowe
  • 20zł – (płatne na konto KSzK; kopię potwierdzenia wpłaty należy przesłać do delegata);
  • DE ok. 5,00EUR (płatne za pośrednictwem PayPal bezpośrednio do organizatora)

===

Mirosław Woźnica – druga norma i tytuł IM

Mirosław Woźnica – w dniu 2021-01-02 uzyskał bardzo dobry wynik wygrywając drugi już turniej federacji wenezuelskiej i zdobył drugą normę na mistrza międzynarodowego IM.

Mirosław Woźnica uzyskał dwie normy IM w dwóch turniejach (24 partie):

Data uzyskania Turniej Kat. Termin Norma Wynik
2020-09-20 III TORNEO PABLO ATARS IM 2020 GRUPO 4C 1 2020-? IM 8,0/12 8,0
2021-01-02 III Memorial Alberto Barreras IM Grupo 0I 1 2020-? IM 8,0/12 8,5

Tym samym wypełnił on kryteria do nadania tytułu mistrza międzynarodowego, który zostanie wkrótce nadany. Dyplom i medal zostanie wręczony przez Prezydenta ICCF na Kongresie w 2021 roku w Glasgow (Szkocja), o ile kongres rzeczywiście się odbędzie.

Gratulacje!

===

Mistrzostwa Europy 2021 (turniej kandydacki) – zgłoszenia do 2021-02-15

Strefa Europejska ICCF ogłosiła turnieje z cyklu Indywidualnych Mistrzostw Europy 2021. Warunki zgłoszeń do turnieju kandydackiego ME 2021 przedstawiono w tabeli poniżej.

===

Indywidualne Mistrzostwa Europy rozgrywane za pośrednictwem serwera

IME

turniej kandydacki
Grupy zwykle 13-osobowe (w razie potrzeby 11-, 15- lub 17-)
Start raz w roku-marzec; w 7 edycji: 2021-03-20
Klasyfikacja klasyfikacyjny (normy na tytuły)
Kwalifikacja (a) zawodnik z rankingiem 2500+
(b) zawodnik posiadający tytuł GM
(c) zawodnik posiadający tytuł SIM z rankingiem 2401+
(d) zawodnik posiadający tytuł IM z rankingiem 2451+
(f) zawodnik, który zajął 1-sze lub 2-gie miejsce w grupie półfinałowej, która wystartowała po 2014-01-01
(g) uczestnik jednego z poprzednich lub bieżącego turnieju finałowego, który uzyskał co najmniej 45% możliwych punktów, ale nie zdobył wyższej kwalifikacji oraz nie wykorzystał wcześniej tej kwalifikacji
(h) uczestnik jednego z poprzednich lub bieżącego turnieju kandydackiego, który uzyskał co najmniej 55% możliwych punktów, ale nie zdobył wyższej kwalifikacji oraz nie wykorzystał wcześniej tej kwalifikacji
Awans dwóch najlepszych (decyduje punktacja pomocnicza)
Zgłoszenia wyłącznie poprzez system zgłoszeń ICCF. Po zalogowaniu się na swój profil należy wybrać odpowiedni turniej w zakładce „Nowe turnieje” (lub kliknąć na ten link, który kieruje bezpośrednio do turnieju; link powinien być wkrótce dostępny) a następnie koniecznie podać stosowne uprawnienia (w polu „Posiadane kwalifikacje”) oraz wybrać rejestrację przez system zgłoszeń bezpośrednich (DE) lub rejestrację za pośrednictwem krajowej federacji, co jest w jednoznaczne z wyborem płatności wpisowego; dopuszcza się zgłoszenia wielokrotne.
Wpisowe płatne w zależności od wybranego sposobu rejestracji:

  • za pośrednictwem krajowej federacji KSzK 85zł (płatne na konto KSzK; kopię potwierdzenia wpłaty należy przesłać do delegata). Zgłoszenia do 2021-02-15.
  • za pośrednictwem systemu zgłoszeń bezpośrednich DE ok. 23,40EUR (płatne za pośrednictwem PayPal bezpośrednio do organizatora; nie jest konieczne posiadanie konta PayPal w celu dokonania tej płatności.). Zgłoszenia do 2021-02-20.

===

10 Puchar Świata w szachach 960

Organizacja turnieju

Turniej będzie przebiegał w trzech lub czterech etapach (w zależności od ilości zgłoszeń) i rozgrywany będzie za pośrednictwem serwera ICCF. Grupy eliminacyjne będą 6-osobowe w systemie dwukołowym (10 partii), awans do następnej rundy uzyskuje 2 zawodników.

Tempo typu Triple Block: 500 dni (50/50/3) [dla turnieju trwającego 500 dni, z początkową rezerwą (w banku) 50 dni oraz inkrement (ilość dni dodawana po każdym posunięciu ale tylko przez pierwsze 50 posunięć) wynoszący 3 dni]. Wyjaśnienie idei tempa gry można znaleźć na stonie KSzK we wpisie „Tempo gry typu Triple Block” lub w Przepisach ICCF, zał.3 The Triple Block Time Control System.

Turniej podlega ocenie rankingowej w systemie rankingowym dla szachów 960.

Rozpoczęcie rozgrywek: 2021-03-15.

Przepisy gry w szachy 960 (tzw. Fischerowskie) można znaleźć w Zasadach gry w szachy korespondencyjne (ICCF Laws of Correspondence Chess) (od 2020-01-01)

  1. wersja w j.angielskim (ICCF Laws of Correspondence Chess) (od 2020-01-01)
  2. wersja w j.polskim (Zasady gry w szachy korespondencyjne) (od 2020-01-01)

Nagrody

w finale

  • nagroda 1000€ dla pierwszych 3 zawodników (500€, 300€; 200€), bez punktacji pomocniczej (czyli nagrody dzielone w razie równej ilości punktów)

Zgłoszenia

Zgłoszenia wyłącznie poprzez system zgłoszeń ICCF. Po zalogowaniu się na swój profil należy wybrać odpowiedni turniej w zakładce „Nowe turnieje” (lub kliknąć na ten link, który kieruje bezpośrednio do turnieju) oraz wybrać rejestrację przez system zgłoszeń bezpośrednich (DE) lub rejestrację za pośrednictwem krajowej federacji, co jest w zasadzie jednoznaczne z wyborem płatności wpisowego; dopuszcza się zgłoszenia wielokrotne.
Wpisowe płatne w zależności od wybranego sposobu rejestracji:
  • za pośrednictwem krajowej federacji KSzK 45zł (za jedną grupę) (płatne na konto podane w Komunikacie KSzK; kopię potwierdzenia wpłaty należy przesłać do delegata). Zgłoszenia do 2021-02-23.
  • za pośrednictwem systemu zgłoszeń bezpośrednich DE ok. 12,48€ (płatne za pośrednictwem PayPal bezpośrednio do organizatora; nie jest konieczne posiadanie konta PayPal w celu dokonania tej płatności.). Zgłoszenia do 2021-02-28.

Zawodnicy zostaną rozmieszczeni przez organizatora w grupach w miarę możliwości losowo, jednakże zostanie wzięty pod uwagę podział geograficzny jak też konieczność osiągnięcia w miarę równego średniego rankingu.

Wszyscy finaliści 7 edycji Pucharu Świata 960 mogą się ubiegać o start w 10 edycji Pucharu Świata 960 od półfinałów (start planowany w pierwszej połowie 2022) [zgłaszając się za pośrednictwem federacji narodowej (KSzK) do dnia 2021-11-25?].

Kwalifikacje

Dwóch pierwszych zawodników każdej grupy eliminacyjnej uzyska awans do kolejnego etapu.

Jakkolwiek ilość zgłoszeń w eliminacjach nie jest ograniczona to zawodnik może uzyskać awans nie więcej jak do dwóch grup półfinałowych oraz nie więcej jak jedno miejsce w finale. W razie czterech etapów rozgrywek ilość kwalifikacji do drugiego etapu nie jest limitowana.

W przypadku gdy liczba zgłoszeń nie jest krotnością 6, zawodnicy z najwyższym rankingiem w szachach 960 (maksymalnie 5, bez wielokrotnych zgłoszeń) zostaną przeniesieni od razu do następnej rundy.

Życzymy wszystkim uczestnikom wielu interesujących partii oraz nawiązania nowych znajomości w innych krajach w duchu przyjaźni oraz motto ICCF AMICI SUMUS

Upływają terminy zapisu do turniejów

Wkrótce kończą się zapisy do turniejów, jak w zestawieniu poniżej. Proszę nie czekać do ostatniej chwili.

Lp Rodzaj zawodów Termin zgłoszeń Start
KSzK1* NF2* DE3* TO4*
1 TT/1/21 – Nimzoindian, Rubinstein System, E40 (poczta) 2021-01-12 2021-01-15 2021-02-01
2 3 Drużynowe Mistrzostwa Regionalne 2021-01-03 2021-01-17
3 70-lecie ICCF: Puchar Świata (eliminacje) 2021-01-15 2021-01-15 2021-02-15
4 70-lecie ICCF: Puchar Świata szachy 960 (eliminacje) 2021-01-15 2021-01-15 2021-02-15
5 70-lecie ICCF: Turniej dla działaczy ICCF (turniej za zaproszeniami) 2021-01-12 2021-01-12 2021-03-15
6 70-lecie ICCF: Szachy 960. Turniej dla elity światowej  (R=2500+) 2021-01-15 2021-03-15
7 Mistrzostwa Polski (indywidualne) – edycja 2021 2021-01-15 2021-02-15
8 4 Otwarte Mistrzostwa Województwa Zachodniopomorskiego/68MPq – edycja 2021 2021-01-15 2021-02-15
9 NORJUB 75 – półfinały otwartego międzynarodowego turnieju szachowego federacji norweskiej (R=2300+) 2021-01-20 2021-02-01
10 3 Puchar Europy Amatorów (R= 1000 do 2000) 2021-01-28 2021-01-31 2021-02-20
11 Mistrzostwa Świata 2021 (eliminacje) 2021-01-315* 2021-01-31 2021-02-02 2021-03-20
12 WSTT/2/21 – French Winawer, Poisoned Pawn, C18 2021-02-12 2021-02-15 2021-03-01
13 Mistrzostwa Europy 2021 (turniej kandydacki) 2021-02-12 2021-02-15 2021-03-20
14 10 Puchar Świata szachy 960 (eliminacje) 2021-02-24 2021-02-28 2021-03-15
15 Capablanca – otwarty turniej federacji kubańskiej 2021-03-05 2021-03-31
16 Turniej z okazji 15-lecia programu zgłoszeń bezpośrednich [DE15A] 2021-03-05 2021-04-05

Legenda:

1* Zgłoszenia należy nadsyłać e-mailem wyłącznie do delegata

2* Zgłoszenia należy nadsyłać wyłącznie poprzez serwer ICCF wybierając odpowiedni turniej w zakładce „Nowe turnieje” a następnie rejestrację za pośrednictwem krajowej federacji (KSzK)

3* Zgłoszenia należy nadsyłać wyłącznie poprzez serwer ICCF wybierając odpowiedni turniej w zakładce „Nowe turnieje” a następnie rejestrację przez system zgłoszeń bezpośrednich (DE)

4* Zgłoszenia należy nadsyłać bezpośrednio do organizatora

5* Dotyczy puli zawodników rezerwowych. Zgłoszenia należy nadsyłać e-mailem wyłącznie do delegata

NORJUB 75 – półfinały otwartego międzynarodowego turnieju szachowego federacji norweskiej (R=2300+)

Norweska Federacja Szachów Korespondencyjnych (Norges Fjernsjakkforbund NFSF) powstała w 1945 i z okazji swojego 75-lecia organizuje otwarty międzynarodowy turniej szachowy NORJUB-75.

Zawody będą przebiegać w 3 etapach (eliminacje, półfinały i finał). Partie będą rozgrywane za pośrednictwem serwera ICCF i podlegają ocenie rankingowej. W półfinałach i finale będą możliwe normy na tytuły ICCF.

Tempo typu Triple Block. Wyjaśnienie idei tempa gry można znaleźć na stonie KSzK w poście „Tempo gry typu Triple Block” lub w Przepisach ICCF, zał.3 The Triple Block Time Control System.

1- Eliminacje (od 2019-11-01 do 2020-09-10)

W eliminacjach uruchomiono 14 grup po 7 zawodników (ogółem 98). Z Polski pochodziło 2 zgłoszenia (obaj uzyskali awans). Tempo typu Triple Block – czas trwania turnieju do 350 dni (TriBl 350). Awans: dwóch zawodników z każdej grupy, w razie równej ilości punktów decydowała punktacja pomocnicza.

2- Półfinały (start 2021-02-01)

W półfinałach grupy będą liczyły po 11-13 zawodników. Półfinały wystartują 2021-02-01. Zawodnicy z rankingiem ICCF co najmniej 2300 są uprawnieni do zgłoszenia się bezpośrednio do półfinałów pod warunkiem opłacenia wpisowego.

Tempo typu Triple Block – czas trwania turnieju do 350 dni (TriBl 350).

W półfinałach można wystartować najwyżej w 2 grupach.

Awans: dwóch zawodników z każdej grupy, ewentualnie kilku najlepszych do uzupełnienia 15-osobowego finału.

3- Finał (start 2022-04-01)

Turniej finałowy wystartuje 2022-04-01 w 15-osobowej obsadzie.

Tempo typu Triple Block – czas trwania turnieju do 500 dni (TriBl 500).

Nagrody

Zwycięzcy grup półfinałowych otrzymają nagrody pieniężne 50 EUR.

Trzech pierwszych zawodników w finale otrzyma nagrody pieniężne (400-300-200 EUR) oraz medale. Nagrody pienieżne są gwarantowane przy co najmniej 110 uczestnikach.

Wypłata nagród pieniężnych wyłącznie poprzez Paypal.

Zgłoszenia

Zgłoszenia do 2021-01-20 należy kierować bezpośrednio do organizatora Roger Løvaas opłacając wpisowe (20 EUR) poprzez konto Paypal (roloevaa@gmail.com).

W zgłoszeniu należy podać: ICCF ID, imię i nazwisko zawodnika oraz ilość grup.

KSzK nie pośredniczy w zgłoszeniach!

===========

Uchwała KSzK w sprawie regulaminów KSzK

Uchwała 04/12/2020

Komisji Szachów Korespondencyjnych Polskiego Związku Szachowego z dnia 30 grudnia 2020 r.
w sprawie przyjęcia regulaminów KSzK

Komisja postanowiła przyjąć zaktualizowany, który jest tożsamy z rozdziałem 2 Przepisów ICCF:

  1. Regulamin KSzK nr 3 Przepisy gry

który obowiązuje od 2021-01-01. Poprzednia wersja regulaminu obowiązuje do 2020-12-31.

W głosowaniu udział wzięło 3 członków komisji, 3 głosy ZA.

========

Uchwały Komisji

Turniej federacji izraelskiej za zaproszeniami

Izraelska Federacja Szachów Korespondencyjnych organizuje turniej za zaproszeniami – Mistrzostwa Izraela, poświęcony pamięci Aviela Rozenberga. Będzie on rozgrywany za pośrednictwem serwera ICCF.

Start zaplanowano na 2021-02-15.

Wyszczególnienie ISR Champ 2021
Kategoria turnieju ?
Ilość zawodników ?
Ilość zaproszonych zawodników 1
Wpisowe brak
Nagrody [USD] 750, 500, 250
Ranking wymagany 2500+
Organizator (TO) Yoav Dothan
Sędzia (TD) do ustalenia

Obowiązuje ranking ICCF na dzień 2021-01-01 (Lista Rankingowa 2021/1).

Zgłoszenia do 2020-12-26 należy nadsyłać do delegata. KSzK zastrzega sobie wcześniejsze zamknięcie zgłoszeń. Nominację otrzyma jeden zawodnik.

============

Aktualizacja 2020-12-21

Nominację otrzymał:

Grupa Tyt Zawodnik Elo
ISR Ch GM Pierzak, Rafael 2515

===

Mariusz Broniek – zdobywcą brązowego medalu w finale 20 Pucharu Świata!

W dniu 2020-12-16 zakończyła się ostatnia partia w finale 20 Pucharu Świata, w którym uczestniczył nasz reprezentant Mariusz Broniek i po wyrównanej walce zajął trzecie miejsce zdobywając tym samym brązowy medal. To wielki sukces polskiego reprezentanta.

Gratulacje!!!

===

Zestawienie dotychczasowych edycji Pucharu Świata:

Edycja Tr TO Organizator Okres Zgłoszenia Elim Półfinał Finał Zwycięzca Miejsca POL
Ogółem Zawod Fed POL  start start start koniec
1 p CSR J. Barbora 1968-1977 1928 43 ? 1968-01-01 1970-06-08 1973-10-18 1976-12-31 Karl-Heinz Maeder (GER) 12m-Roman Sokołowski-5,0/14
2 p GDR Hans Rabold 1971-1983 2119 42 1971-06-01 1974-07-01 1977-11-15 1983 Gennadi Nesis (URS)
3 p POL Ernest Kocem/ Witold Bielecki 1974-1986 2619 43 1974-06-15 1977 1981-06-20 1986 Nikolai Rabinovich (URS)
4 p ITA Armando Silli 1977-1989 3289 58 1977-09-01 1981-01-01 1984-01-01 1989-11-30 Albert Popov (URS)
5A p USA Theodore Bullockus 1981-1994 4684 57 1981-06-01 1984-06-01 1987-12-20 1994-06-30 Alexandr Frolov (UKR)
5B p USA Theodore Bullockus 1981-1994 x x x x x x 1987-12-20 1994-06-30 Gert Jan Timmermann (NED) 8m-Leszek Kępa-4,5/11
6 p POL Witold Bielecki 1986-1999 3604 1986-11-30 1990-04-01 1994-12-15 1999-12-31 Olita Rause (LAT)
7 p POL Witold Bielecki 1986-2001 x x x x x x 1994-12-15 2001-06-30 Aleksey Lepikhov (UKR)
8 p GDR Thomas Rondio 1990-2002 2343 40 1990-11-01 1994-04-15 1998-01-05 2002-02-13 Horst Staudler (GER)
9 p GDR Thomas Rondio 1990-2001 x x x x x x 1998-01-15 2001-10-15 Edgar Prang (GER)
10 p NED Gerard van den Haak 1994-2005 1540 36 1994-09-01 1998-01-05 2001-10-01 2005 Frank Schroder (GER)
11 p, f, e ENG Alan Rawlings/ Jo Wharrier 1997-2011 1080 883 49 1997-10-01 2003-03-15 2008-09-01 2011-02-06 Reinhard Moll (GER)
12e e CZE Josef Mrkvička 2000-2007 407 49 2000-09-01 2003-03-01 2005-06-30 2007-08-30 Reinhard Moll (GER)
12p p CZE Josef Mrkvička 2000-2013 627 2000-09-01 2005-06-30 2009-10-12 2013-04-28 Matthias Gleichmann (GER)
ICCF50e e ICCF 2001 2233 2001-09-01 1/4=2003-10-20, 1/2=2006-04-01 2009-03-01 2012-01-16 Csaba Jergler (HUN)
ICCF50p p ICCF Gian-Maria Tani/ Jaromír Canibal 2001 728 2001-09-01 x 2006-06-15 Yoav Dothan (ISR) 11m-Winfried Kulling, 23m-Karol Pinkas, 43m-Arkadiusz Ciruk, 59m-Daniel Mostowik, 62m-Ryszard Wojtkowiak, 65m-Ryszard Stapiński, 85m-Jerzy Kijewski, 90m-Andrzej Dziedzic, 93m-Leopold Kuntschke,
13 p, e AUT Rudolf Hofer 2002-2012 737 2002-12-20 2006-01-01 2009-06-01 2012-01-07 Reinhard Moll (GER) 5m-Rafael Pierzak-6,5/11
14 p, e, s AUS George Stibal 2004-2012 671 2004-12-01 2007-03-25 2009-06-15 2012-12-13 Reinhard Moll (GER) 4m-Dariusz Kustra-6,5/12
15 e, s SVK Jan Helbich 2006-2015 639 2006-11-15 2009-03-25 2012-01-15 2015-01-09 Klemen Šivic (SLO)
16 p GER Hartmut Höbel 2006-2016 216 2006-12-15 2010-06-01 2013-01-07 2016-06-20 Uwe Nogga (GER)
17 s ESP Carlos Flores 2009-2017 711 2009-06-01 2011-11-01 2014-04-28 2017-05-23 Matthias Gleichmann (GER) 7m-Rafael Pierzak-6,0/12
18

(ICCF60)

s POL Mariusz Wojnar 2011-2019 844 685 53 53 2011-10-30 2013-08-30 2015-06-30 2019-07-16 Reinhard Moll (GER) & Stefan Ulbig (GER) 15m-Tadeusz Kubicki-7,0/16
19 (ICCF60) p ITA Gian-Maria Tani 2011-2016 99 20 2 2011-10-31 x 2014-07-01 2016-10-03 Thomas Herfurth (GER) 8m-Wojciech Krzyżanowski-7,0/12
20 s RUS Andrey Pavlikov 2013-2020 1001 816 55 35 2013-11-30 2015-09-15 2017-09-01 2020-12-16 Sergey Kishkin (RUS) 3m-Mariusz Broniek – 7,5/14
21 s POL Mariusz Wojnar 2015-? 928 718 52 46 2015-10-01 2017-06-30 2019-06-30 ? Matthias Gleichmann (GER) 2m-Wojciech Krzyżanowski-7,0/12
22 s NED Joop Jansen 2017-? 871 35 2017-12-15 2019-09-30
23 s CZE Josef Mrkvička 2020-? 792 32 2020-09-30
ICCF70 s POL Mariusz Wojnar 2021-? 2021-02-15

Legenda: Tr=transmisja, p=poczta, f=fax, e=poczta elektroniczna, s=serwer

===

Upływają terminy zapisu do turniejów

Wkrótce kończą się zapisy do turniejów, jak w zestawieniu poniżej. Proszę nie czekać do ostatniej chwili.

Lp Rodzaj zawodów Termin zgłoszeń Start
KSzK1* NF2* DE3* TO4*
1 WSTT/1/21 – Reti-Nimzowitsch, Spassky Var., A05 2020-12-28 2021-01-01 2021-01-15
2 TT/1/21 – Nimzoindian, Rubinstein System, E40 (poczta) 2021-01-12 2021-01-15 2021-02-01
3 3 Drużynowe Mistrzostwa Regionalne 2021-01-03 2021-01-17
4 70-lecie ICCF: Puchar Świata (eliminacje) 2021-01-15 2021-01-15 2021-02-15
5 70-lecie ICCF: Puchar Świata szachy 960 (eliminacje) 2021-01-15 2021-01-15 2021-02-15
6 70-lecie ICCF: Turniej dla działaczy ICCF (turniej za zaproszeniami) 2021-01-12 2021-01-12 2021-03-15
7 70-lecie ICCF: Szachy 960. Turniej dla elity światowej  (R=2500+) 2021-01-15 2021-03-15
8 Mistrzostwa Polski (indywidualne) – edycja 2021 2021-01-15 2021-02-15
9 4 Otwarte Mistrzostwa Województwa Zachodniopomorskiego/68MPq – edycja 2021 2021-01-15 2021-02-15
10 Mistrzostwa Świata 2021 (eliminacje) 2021-01-315* 2021-01-31 2021-02-02 2021-03-20
11 Capablanca – otwarty turniej federacji kubańskiej 2021-03-05 2021-03-31
12 Turniej z okazji 15-lecia programu zgłoszeń bezpośrednich [DE15A] 2021-03-05 2021-04-05

Legenda:

1* Zgłoszenia należy nadsyłać e-mailem wyłącznie do delegata

2* Zgłoszenia należy nadsyłać wyłącznie poprzez serwer ICCF wybierając odpowiedni turniej w zakładce „Nowe turnieje” a następnie rejestrację za pośrednictwem krajowej federacji (KSzK)

3* Zgłoszenia należy nadsyłać wyłącznie poprzez serwer ICCF wybierając odpowiedni turniej w zakładce „Nowe turnieje” a następnie rejestrację przez system zgłoszeń bezpośrednich (DE)

4* Zgłoszenia należy nadsyłać bezpośrednio do organizatora

5* Dotyczy puli zawodników rezerwowych. Zgłoszenia należy nadsyłać e-mailem wyłącznie do delegata

Mistrzostwa Świata 2021 (eliminacje) – zgłoszenia do 2021-01-31

Opis turnieju

Decyzją Kongresu ICCF 2011 w Helsinkach Mistrzostwa Świata (eliminacje, półfinały, turnieje kandydackie) mają startować co roku w tych samych terminach.

Start eliminacji 45 Mistrzostw Świata został ustalony na 2021-03-20.

Zawodników uprawnionych do gry wymieniają Przepisy ICCF:

  • w eliminacjach pkt. 1.2.1.1.
  • w półfinałach pkt 1.2.1.2.
  • w turniejach kandydackich pkt 1.2.1.3.

Ranking, o którym mowa, odnosi się do którejkolwiek listy rankingowej opublikowanej w ciągu ostatnich 12 miesięcy (pkt 1.2.1.0.8.).

Zazwyczaj każda z grup MŚ składa się z 13 uczestników. Przewodniczący komisji ds. turniejów o tytuły (WTTC) ma prawo zwiększyć liczbę zawodników do 15 lub 17.

Zgłoszenia do więcej niż jednej grupy zostaną uwzględnione tylko w przypadku występowania wolnych miejsc do uzupełnienia grup turniejowych.

Jeśli liczba zgłoszeń nie będzie wielokrotnością 13 lub 15, grupy zostaną uzupełnione zawodnikami, którzy poprosili o udział w eliminacjach zgodnie z Przepisami ICCF, pkt. 1.2.1.1.4. (pula zawodników rezerwowych).

Zgłoszenia

są przyjmowane wyłącznie poprzez system zgłoszeń ICCF. Po zalogowaniu się na swój profil należy wybrać odpowiedni turniej w zakładce „Nowe turnieje” (lub kliknąć na ten link, który kieruje bezpośrednio do turnieju) a następnie w polu „Posiadane kwalifikacje” koniecznie podać stosowne uprawnienia (zgodnie z pkt.1.2.1.1.) oraz wybrać rejestrację przez system zgłoszeń bezpośrednich (DE) lub rejestrację za pośrednictwem krajowej federacji, co jest w zasadzie jednoznaczne z wyborem płatności wpisowego:

  • za pośrednictwem KSzK, wpisowe wynosi 115 zł płatne na konto podane w Komunikacie KSzK. Termin zgłoszeń jest do 2021-01-31.
  • bezpośrednio do ICCF za pośrednictwem systemu DE – tu opłacenie wpisowego następuje przez Paypal (ok. 31,20EUR) – nie jest konieczne posiadanie konta PayPal w celu dokonania tej płatności, wystarczy karta kredytowa/ debetowa. Termin zgłoszeń jest do 2021-02-02.

Zawodnicy rezerwowi zgłaszają się do delegata za pośrednictwem e-maila. Pozostałe formalności, w tym wpisowe, zostaną uregulowane po zamknięciu zgłoszeń i akceptacji organizatora.

Celem przypomnienia organizator nadesłał listę zawodników, którzy uzyskali kwalifikacje do eliminacji MŚ (zobacz niżej). Mają one określony termin ważności i niewykorzystane przepadną. Wykaz może być niekompletny i w razie pominięcia może zostać uzupełniony.

Polska posiada do dyspozycji trzy zgłoszenia do MŚ z tytułu tzw. „dzikiej karty”, które zostaną wykorzystane – jedna do eliminacji (Przepisy ICCF, pkt. 1.2.1.1.1.h) oraz dwie do półfinałów (Przepisy ICCF, pkt. 1.2.1.2.1.h). Nie ma jednolitych kryteriów jej przydziału i jest to sprawa bardzo indywidualna. Decyzja co do zawodników zgłaszających się z tego tytułu zostanie podjęta w styczniu (eliminacje) oraz kwietniu (półfinały).

Proszę nie czekać do ostatniego dnia ze zgłoszeniem, zwłaszcza w sytuacjach budzących wątpliwości wymagających dodatkowych wyjaśnień, gdyż można nie zdążyć z dokonaniem zgłoszenia.

Terminy zgłoszeń do wyższych szczebli zostaną podane w terminie późniejszym – dotychczas do półfinałów można było zgłaszać się do 2020-04-30 a do turniejów kandydackich do 2020-07-31.

===========

Przepisy turniejowe ICCF (wyciąg)

1.2.1.1. Eliminacje mistrzostw świata w szachach korespondencyjnych

1. Pełną kwalifikację do udziału w grupie eliminacyjnej MŚ uzyskują:

  • (a) uczestnicy jednego z poprzednich lub bieżących turniejów kandydackich, którzy uzyskali co najmniej 40% możliwych punktów, ale nie zdobyli wyższej kwalifikacji
  • (b) uczestnicy jednego z poprzednich lub bieżących półfinałów, którzy uzyskali co najmniej 50% możliwych punktów, ale nie zdobyli wyższej kwalifikacji
  • (c) uczestnicy jednego z poprzednich lub bieżących turniejów eliminacyjnych, którzy zajęli 3 lub 4 miejsce lub uzyskali co najmniej 60% możliwych punktów, ale nie zakwalifikowali się do półfinału
  • (d) zwycięzcy turniejów światowych ICCF – klasy M
  • (e) uczestnicy jednego z poprzednich lub bieżących finałów pucharu świata ICCF, którzy uzyskali co najmniej 50% możliwych punktów (nie obejmuje to Pucharu Świata Weteranów oraz Pucharu Świata w szachy 960)
  • (f) uczestnicy jednego z poprzednich lub bieżących potwierdzonych mistrzostw strefowych o średnim rankingu 2451 lub więcej, którzy uzyskali co najmniej 50% możliwych punktów
  • (g) uczestnicy potwierdzonych mistrzostw strefowych o średnim rankingu 2450 lub mniej, którzy zajęli 3 lub 4 miejsce lub uzyskali co najmniej 60% możliwych punktów
  • (h) zawodnicy zgłoszeni przez swoje narodowe organizacje posiadający w momencie wysuwania kandydatury ranking mniejszy niż 2400 (stały lub tymczasowy).
  • (i) posiadacze tytułu mistrz międzynarodowy (IM) o rankingu powyżej 2300 (*)
  • (j) posiadacze tytułu starszy mistrz międzynarodowy (SIM) o rankingu powyżej 2250 (*)
  • (k) posiadacze tytułu arcymistrz (GM)
  • (l) zawodnicy posiadający ranking 2500 lub więcej.

2. Pół kwalifikacji do udziału w grupie eliminacyjnej MŚ uzyskują.

  • (a) zawodnicy, którzy zdobyli drugie miejsce w turnieju klasy M.

4. Każdy zawodnik z ustalonym rankingiem 2400 lub wyższym może ubiegać się o start w eliminacjach mistrzostw świata [pula zawodników rezerwowych]. Zawodnicy z najwyższym rankingiem z tej grupy zostaną wykorzystani do uzupełnienia grup, jeśli liczba zgłoszeń nie będzie wielokrotnością 13 lub 15.

===

1.2.1.2. Półfinały mistrzostw świata w szachach korespondencyjnych

1. Uprawnienia do udziału w półfinale uzyskują:

  • (a) uczestnicy jednego z poprzednich lub bieżących finałów, ale nie zdobyli wyższej kwalifikacji
  • (b) uczestnicy jednego z poprzednich lub bieżących turniejów kandydackich, którzy uzyskali co najmniej 50% możliwych punktów, ale nie zdobyli wyższej kwalifikacji
  • (c) uczestnicy jednego z poprzednich lub bieżących półfinałów, którzy zajęli 3 lub 4 miejsce lub uzyskali co najmniej 60% możliwych punktów, ale nie zdobyli kwalifikacji do turnieju kandydackiego
  • (d) zawodnicy, którzy zajęli pierwsze i drugie miejsce w grupie eliminacyjnej
  • (e) uczestnicy turnieju finałowego pucharu świata ICCF, którzy zajęli 3 lub 4 miejsce lub uzyskali co najmniej 60% możliwych punktów
  • (f) uczestnicy poprzednich lub bieżących potwierdzonych mistrzostw strefowych o średnim rankingu 2451 lub więcej, którzy zajęli 3 lub 4 miejsce lub uzyskali co najmniej 60% możliwych punktów
  • (g) zawodnicy, którzy zajęli pierwsze i drugie miejsce w potwierdzonych mistrzostwach strefowych o średnim rankingu 2450 lub mniej
  • (h) zawodnicy zgłoszeni przez swoje narodowe organizacje posiadający w momencie wysuwania kandydatury ranking 2400 lub wyższy
  • (i) posiadacze tytułu mistrz międzynarodowy (IM) w szachach korespondencyjnych o rankingu stałym powyżej 2500 (*)
  • (j) posiadacze tytułu starszy mistrz międzynarodowy (SIM) w szachach korespondencyjnych o rankingu stałym powyżej 2450 (*)
  • (k) posiadacze tytułu arcymistrz (GM) o rankingu ponad 2400 (*)
  • (l) zawodnicy posiadający ranking stały ponad 2550.

3. Każdy zawodnik z ustalonym rankingiem 2450 lub wyższym może ubiegać się o start w półfinałach mistrzostw świata [pula zawodników rezerwowych]. Zawodnicy z najwyższym rankingiem z tej puli zostaną wykorzystani do uzupełnienia grup, jeśli liczba zgłoszeń nie będzie wielokrotnością 13 lub 15.

===

1.2.1.3. Turniej kandydacki

1. Uprawnienia do udziału w turnieju kandydackim uzyskują:

  • (a) uczestnicy jednego z poprzednich lub bieżących finałów, którzy uzyskali co najmniej 50% możliwych punktów,
  • (b) uczestnicy jednego z poprzednich lub bieżących turniejów kandydackich, którzy zajęli 2 (w wyjątkowej sytuacji, gdy awans do finału uzyskuje tylko jeden zawodnik), 3 lub 4 miejsce lub uzyskali co najmniej 60% możliwych punktów, ale nie zakwalifikowali się do finału,
  • (c) zawodnicy, którzy zajęli pierwsze i drugie miejsce w każdej grupie półfinałowej
  • (d) zawodnicy, którzy zajęli pierwsze i drugie miejsce w turnieju finałowym pucharu świata ICCF
  • (e) zawodnicy, którzy zajęli pierwsze i drugie miejsce w potwierdzonych mistrzostwach strefowych o średnim rankingu 2451 lub więcej
  • (f) wszyscy byli mistrzowie świata w szachach korespondencyjnych
  • (g) posiadacze tytułu arcymistrz (GM), którzy wypełnili co najmniej pięciokrotnie normę arcymistrzowską
  • (h) zawodnicy posiadający ranking ustalony 2600 (*) lub wyższy.

3. Każdy zawodnik z ustalonym rankingiem 2500 lub wyższym może ubiegać się o start w turnieju kandydackim mistrzostw świata [pula zawodników rezerwowych]. Zawodnicy z najwyższym rankingiem z tej puli zostaną wykorzystani do uzupełnienia grup, jeśli liczba zgłoszeń nie będzie wielokrotnością 13 lub 15.

===

Przypisy

(*) Rankingi ELO stosowane w tych przepisach odnoszą się do którejkolwiek z list rankingowych opublikowanych w ciągu ostatnich 12 miesięcy [pkt. 1.2.1.0.8.]. W polu „Posiadane kwalifikacje” należy podać ranking oraz listę rankingową, do której zawodnik się odwołuje, jeśli jest inna niż w dniu startu turnieju.

Wykaz uzyskanych kwalifikacji do eliminacji Mistrzostw Świata oraz ich data ważności

Organizator nadesłał wykaz uzyskanych kwalifikacji do eliminacji Mistrzostw Świata. Część z nich wygasa w 2021 (na czerwono), więc warto je wykorzystać. Ostatnio zmieniły się przepisy w sprawie okresu ważności 1/2 kwalifikacji – mianowicie wynosi on do 3 lat od zakończenia turnieju i niewykorzystana przepada. Zatem aby można było wykorzystać pełną kwalifikację to do tego czasu trzeba koniecznie uzyskać drugą połówkę!

Proszę sprawdzić listę i przy zgłaszaniu się podawać stosowną podstawę. Lista może być niekompletna, więc w razie pominięcia proszę informować.

ID Zawodnik Podstawa F/H Termin
Pełna kwalifikacja
420186 Baranowski, Tadeusz 2017 1.1.1.c from WCCC41PR04 Full 2022-05-21
420186 Baranowski, Tadeusz 2018 1.1.1.c from WCCC42PR02 Full 2022-09-23
421243 Broniek, Mariusz Maciej 2018 1.1.1.b from WCCC42SF05 Full EOT+3y
421443 Fengier, Dariusz 2018 1.1.1.c from WCCC42PR11 Full 2022-09-30
421069 Jacewicz, Grzegorz 2019 1.1.1.d from WS/M/742 Full EOT+3y
421695 Jamka-Pietroń, Barbara 2016 1.1.1.d from WS/M/609 Full 2021-04-08
420300 Jasiński, Mirosław 2017 1.1.1.b from WCCC41SF02 Full 2022-10-26
421175 Krzyżanowski, Antoni 2017 1.1.1.c from WCCC41PR13 Full 2022-05-19
421175 Krzyżanowski, Antoni 2018 1.1.1.c from WCCC43PR08 Full 2023-10-13
421260 Kubicki, Tadeusz 2018 1.1.1.b from WCCC42SF02 Full 2023-03-14
421012 Maliszewski, Grzegorz 2016 1.1.1.d from WS/M/602 Full 2021-07-03
421012 Maliszewski, Grzegorz 2017 1.1.1.d from WS/M/657 Full 2023-03-11
421567 Mirkowski, Piotr 2016 1.1.1.c from WCCC40PR08 Full 2021-04-15
421276 Narkun, Michał 2017 1.1.1.d from WS/M/672 Full 2022-07-04
420957 Pierzak, Rafael 2016 1.1.1.b from WCCC40SF01 Full 2021-08-27
420957 Pierzak, Rafael 2017 1.1.1.g from EU/C71/final Full 2022-09-23
420249 Pietrzak, Janusz 2019 1.1.1.b from WCCC43SF06 Full EOT+3y
421373 Sazon, Adam 2019 1.1.1.d from WS/M/739 Full EOT+3y
429028 Walczak, Piotr 2019 1.1.1.b from WCCC43SF05 Full EOT+3y
420813 Wojtyra, Sławomir 2017 1.1.1.b from WCCC41SF05 Full 2022-08-31
Dwie połówki kwalifikacji
421373 Sazon, Adam 2015 1.1.2.a from WS/M/708 Half 2023-11-01
421373 Sazon, Adam 2019 1.1.2.a from WS/M/727 Half
Pół kwalifikacji
420186 Baranowski, Tadeusz 2017 1.1.2.a from WS/M/649 Half 2023-12-31
421243 Broniek, Mariusz Maciej 2013 1.1.2.a from WS/M/436 Half 2023-12-31
421236 Chodorowski, Ryszard 2011 1.1.2.a from WS/M/313 Half 2023-12-31
420777 Ciesielski, Stefan 2008 1.1.2.a from WS/M/161 Half 2023-12-31
421695 Jamka-Petroń, Barbara 2017 1.1.2.a from WS/M/622 Half 2023-12-31
421390 Kołodziejski, Marcin 2009 1.1.2.a from WS/M/230 Half 2023-12-31
421286 Kopala, Marian 2018 1.1.2.a from WS/M/690 Half 2023-12-31
421175 Krzyżanowski, Antoni 2012 1.1.2.a from WS/M/374 Half 2023-12-31
421144 Kułakiewicz, Mariusz 2015 1.1.2.a from WS/M/539 Half 2023-12-31
421567 Mirkowski, Piotr 2014 1.1.2.a from WS/M/483 Half 2023-12-31
420588 Mostowik, Daniel 2015 1.1.2.a from WS/M/551 Half 2023-12-31
421446 Paluch, Andrzej 2019 1.1.2.a from WS/M/730 Half 2023-12-31
421228 Peschke, Ireneusz 2011 1.1.2.a from WS/M/343 Half 2023-12-31
420249 Pietrzak, Janusz 2009 1.1.2.a from WS/M/231 Half 2023-12-31
421466 Pilarska, Lucyna 2011 1.1.2.a from WS/M/329 Half 2023-12-31
420916 Probola, Ryszard 2017 1.1.2.a from WS/M/629 Half 2023-12-31
421794 Stachańczyk, Jacek 2018 1.1.2.a from WS/M/678 Half 2023-12-31
429151 Szerlak, Andrzej 2015 1.1.2.a from WS/M/533 Half 2023-12-31
429154 Tritt, Maciej 2008 1.1.2.a from WS/M/162 Half 2023-12-31
420741 Trzeciak, Roman 2010 1.1.2.a from WT/M/1085 Half 2023-12-31
421366 Wilczek, Tadeusz 2006 1.1.2.a from WS/M/050 Half 2023-12-31
420687 Zawadka, Zbigniew 2018 1.1.2.a from WS/M/684 Half 2023-12-31
421202 Złotkowski, Arkadiusz 2006 1.1.2.a from WS/M/066 Half 2023-12-31

Uwagi: Full=pełna kwalifikacja, Half=pół kwalifikacji, EOT+3y=koniec turnieju+3 lata

============

Mistrzostwa silników szachowych TCEC sezon 19 – w superfinale Stockfish po raz kolejny pokonał program Leela Chess Zero!

Mistrzostwa TCEC

Mistrzostwa silników szachowych TCEC (Top Chess Engine Championship), przez niektórych uważane za mistrzostwa świata, to komputerowy turniej szachowy organizowany i prowadzony przez Chessdom we współpracy z Chessdom Arena. Celem jest zapewnienie widzom transmisji na żywo wysokiej jakości szachów w partiach z długim czasem namysłu – rozgrywanych wyłącznie między silnikami szachowymi tworzonymi przez różnych programistów. Jeden sezon jest podzielony na kilka etapów i trwa około 3-4 miesięce. Zwycięzcą sezonu zostaje Wielkim Mistrzem TCEC.

Struktura rozgrywek TCEC

Mistrzostwa TCEC są regularnymi rozgrywkami, począwszy od sezonu 11 (początek 2018), kiedy to zostały przekształcone w ligę składającą się z czterech klas, w których rywalizują silniki z ELO 3000+, w sezonie 19 – 6 turniejów ( 4 Ligi, Premier Division oraz Superfinał). Powyżej struktura rozgrywek. Bardziej szczegółowe zasady opisuje regulamin zawodów. Wynik każdego sezonu odzwierciedla względną siłę uczestniczących silników.

Klasa Ilość uczestników Awans* Spadek Turniej Partie Tempo gry
Premier Division 8 2 2 3×2-kołowy 168 90+10
Superfinal 2 50×2-kołowy 100** 120+10
  • * Punktacja pomocnicza w razie tej samej ilości puntów (1.mniejsza ilość awarii, 2.bezpośredni pojedynek, 3.większa ilość zwycięstw, 4.S-B, 5.współczynnik ruchliwości [R-Mobility = reset-mobility, czyli resetowana ruchliwość = to uogólnienie mata i pata: zmusić przeciwnika aby miał do wykonania jak najmniejszą ilość legalnych posunięć], 6.decyzja organizatora)
  • ** W razie remisu dogrywka (16 partii/25’+10″; jeśli dalej remis to mecze po 8 partii/3’+2″ aż zostanie wyłoniony zwycięzca)

Każda klasa przeprowadza turniej. Dwa najlepsze silniki w Premier Division kwalifikują się do Superfinału składającego się ze 100 partii. Zwycięzca uzyskuje tytuł Mistrza sezonu.

Sezon TCEC trwa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aż wszystkie partie zostaną rozegrane. Rozgrywana jest jedna partia naraz – kolejna rozpoczyna się automatycznie.

Pomiędzy ligami i dywizjami są krótkie przerwy, aby przetestować i upewnić się, że wszystko jest w porządku z serwerem TCEC oraz aby przygotować się do następnej ligi lub dywizji lub Superfinału. W tych przerwach dozwolone jest wprowadzanie aktualizacji i poprawek, w tym poprawienie błędów w oprogramowaniu.

Inne informacje

We wszystkich klasach dostępne są bazy końcówek, 5-bierkowe Nalimov/Gaviota/Scorpio, oraz 6-bierkowe Syzygy. Własne książki oraz analiza ciągła są wyłączone.

Sprzęt TCEC

Dzięki wsparciu oddanej publiczności serwer został uaktualniony do sezonu 10 i później, umożliwiając TCEC użycie potężnych maszyn od sezonu 16 (osobno dla CPU oraz osobno dla GPU) a od sezonu 17 posiadające jeszcze większą moc obliczeniową. W sezonie 19 był wykorzystany ten sam sprzęt co w sezonie 18.

Serwer CPU

Sezon 19

    • CPUs: 4 x Intel Xeon 4xE5-4669v4
    • Cores: 88 physical / 176 threads
    • RAM: 128 GB DDR4 (available to engines)
    • RAM: 1 TB (available to 6-pieces Syzygy)
    • HDD: 7 TB total
    • OS: CentOS Linux release 7.7.1908 (Core)

Serwer GPU

Sezon 19

    • GPUs: 4x V100
    • CPU: Intel(R) Xeon(R) Platinum 8163 CPU @ 2.50GHz, 32 vcores
    • RAM: 48GiB (available to engines)
    • RAM 128GiB (RAM unused by engines is used for caching tablebase files)
    • SSD: 500GB
    • 6-piece Syzygy and 6-piece Scorpio bitbases
    • OS: Ubuntu 18.04.4 LTS

Wniki TCEC19 Premier Div

Zdecydowana i bardzo wyrównana czołówka to 3 pierwsze silniki w Premier Division (chociaż kilka następnych silników tak mocno nie odstawało):

Lp Silnik Autorzy i programiści Uwagi
1 Stockfish Gary Linscott, Stephane Nicolet
2 Leela Chess Zero Gary Linscott, Alexander Lyashuk silnik oparty na sieci neuronowej
3 AllieStein Adam Treat, Mark Jordan silnik oparty na sieci neuronowej

Do Superfinału awansowały dwa najlepsze silniki: Stockfish oraz Leela Chess Zero.

Superfinał

Data Partie Stockfish LCZero
30 września-16 października 2020 100 (+18=42-9) 54,5 45,5 (+9=42-18)

Program Stockfish został Mistrzem TCEC po raz dziewiąty i jest silnikiem z największą ilością tytułów w historii TCEC.

Wielcy Mistrzowie TCEC:

Sezon Termin Zwycięzca v Partie Wynik (zw-r-p) Przeciwnik v Data
Cup7 2020 Stockfish 2020102823_nn-2eb2e0707c2b 4 2.5-1.5 (+1=3-0) LCZero 0.26.3_T60.SV.JH.92-270 2020-11-05
19 2020 Stockfish 202009282242_nn-baeb9ef2d183 100 54,5-45,5 (+18=42-9) LCZero 0.26.3-rc1-T60.SV.JH.92-190 2020-10-16
Cup6 2020 AllieStein 0.7_dev2-net_15.0 4 2.5-1.5 (+1=3-0) LCZero 0.26.0_sv-t60-4229-mlh_opt2 2020-07-23
18 2020 Stockfish 202006170741 100 53,5-46,5 (+23=61-16) LCZero 0.25.1-svjio-t60-3972-mlh 2020-07-03
Cup5 2020 Stockfish 202004181536 4 2.5-1.5 (+1=3-0) LCZero 0.24-sv-t60-3010 2020-04-28
17 2020 LCZero 0.24-sv-t60-3010 100 52,5-47,5 (+17=71-12) Stockfish 20200407DC 2020-04-21
Cup4 2019 Stockfish 19100908 4.5-3.5 LCZero 0.22.0-nT2 2019-10-29
16 2019 Stockfish 19092522 100 54,5-45,5 (+14=81-5) AllieStein 0.5-dev_7b41f8c-n11 2019-10-13
15 2019 LCZero 0.21.1-nT40.T8.610 100 53.5-46.5 Stockfish 19050918 2019-05-10
Cup3 2019 LCZero 0.21.1-nT40.T6.532 5.5-4.5 Stockfish 19042711 2019-05-01
14 2019 Stockfish 190203 100 50.5-49.5 LCZero 20.2-32930 2019-02-23
Cup2 2019 LCZero (Leela Chess Zero) 20.1-32742 4.5-3.5 Houdini 6.03 2019-02-03
13 2018 Stockfish 18102108 100 55.0-45.0 Komodo 2155.00 2018-11-07
Cup1 2018 Stockfish 270918 4.5-3.5 Houdini 6.03 2018-10-21
12 2018 Stockfish 180614 100 60.0-40.0 Komodo 12.1.1 2018-07-05
11 2018 Stockfish 260318 100 59.0-41.0 Houdini 6.03 2018-04-15
10 2017 Houdini 6.03 100 53,0:47,0 (+15=76-9) Komodo 1970.00 2017-12-07
9 2016 Stockfish 8 100 54,5:45,5 (+17=75-8) Houdini 5 2016-12-05
8 2015 Komodo 9.3x 100 53,5:46,5 (+9=89-2) Stockfish 021115 2015-11-30
7 2014 Komodo 1333 64 33,5:30,5 (+7=53-4) Stockfish 141214 2014-12-27
6 2014 Stockfish 170514 64 35,5:28,5 (+13=45-6) Komodo 7x 2014-05-30
5 2013 Komodo 1142 48 25,0:23,0 (+10=30-8) Stockfish 191113 2013-12-01
4 2013 Houdini 3 48 25,0:23,0 (+6=38-4) Stockfish 250413 2013-05-09
3 2011 Anulowano 2011-05-18
2 2011 Houdini 1.5a 40 22,0:18,0 (+9=26-5) Rybka 4.1 2011-04-21
1 2010 Houdini 1.5a 40 23,5:16,5 (+12=23-5) Rybka 4.0 2011-02-06

====

Więcej można znaleźć na stronie TCEC.

Polecam też lekturę wcześniejszych wpisów nt komputerów:

============

Lista rankingowa 2021/1 już dostępna

Szachy

Ukazała się już nowa lista rankingowa (Ratinglist 2021/1) dostępna na serwerze ICCF, która obowiązuje od 2021-01-01 do 2021-03-31. Będzie ona domyślną z chwilą jej obowiązywania (czyli od 2021-01-01). Bazuje ona na wynikach partii zakończonych w okresie od 2020-09-01 do 2020-11-30. Zawodnicy, którzy rozegrali ostatnią partię przed rokiem 2019 (więcej niż 2 lata kalendarzowe dla listy 2021 – Przepisy ICCF, Appx.2, pkt.2.10.) są pokazywani na tej liście jako nieaktywni. Jednakże zachowują oni swój ranking i będzie on ważny z chwilą ich powrotu do gry.

W czołówce bez zmian w stosunku do poprzedniej listy:

  1. GM Roman Chytilek (2685) z Czech;
  2. GM Aleksandr Dronov (2669) z Rosji, 3-krotny Mistrz Świata (22.2007-2010, 27.2011-2014, 29.2015-2018);
  3. GM Ron Langeveld (2656) z Holandii, Mistrz Świata (26.2010-2015);
  4. GM Matthias Kribben (2644) z Niemiec;
  5. GM David A. van der Hoeven (2641) z Holandii.

W czołówce polskich zawodników drobna zmiana w stosunku do poprzedniej listy.

  1. GM Jacek Oskulski (2548), wicemistrz świata (29.MŚ 2015-2018);
  2. GM Rafael Pierzak (2515), Mistrz Polski (38.1995-1997);
  3. SIM Wojciech Krzyżanowski (2510), 2-krotny Mistrz Polski (56.2013-2014 i 60.2017-2018);
  4. SIM Piotr Walczak (2509);
  5. SIM Fabian Stanach (2496), zwycięzca 1 Pucharu Świata w szachy 960, który po kilkuletniej przerwie powrócił na listę (bo startuje w finale 31 MŚ).

===========

Szachy 960

Ranking dla szachów 960 został zaakceptowany na Kongresie ICCF 2013, który odbył się w Krakowie i wdrożony od 2014-01-01.

Lista rankingowa 2021/1 w szachy 960 obejmuje 115 zawodników (którzy rozegrali przynajmniej 30 partii), w tym 6 zawodników z Polski. Czołówka wygląda następująco:

  1. SIM Dieter Kraft (2524) z Niemiec;
  2. SIM Jean Banet (2524) z Francji;
  3. IM Paul Muljadi (2523) z USA;
  4. Gabor Komaromi (2516) z Austrii;
  5. GM Aleksey Voll (2514) z Rosji;
  6. SIM Darko Babič (2512) ze Słowenii;
  7. CCM Evgeny Filin (2512) z Rosji;
  8. SIM John B. Claridge (2508) z Walii;
  9. Johannes Kribben (2507) z Niemiec;
  10. SIM Evgeny Tsygankov (2504) z Rosji.

Czołówka polskich zawodników przedstawia się następująco:

  1. CCM Frączek, Dariusz (2442);
  2. CCE Kolanek, Roman (2307);
  3. CCM Sodomski, Andrzej (2251);
  4. Sepioł, Zbigniew (2246);
  5. Stapiński, Ryszard (1995).

================

3 Drużynowe Mistrzostwa Regionalne organizowane przez Walię

Drużynowe Mistrzostwa Regionalne to odbywające się co dwa lata zawody drużynowe organizowane przez Walijską Federację Szachów Korespondencyjnych (the Welsh Correspondence Chess Federation –  WCCF) i otwarte dla drużyn z dowolnego kraju na świecie. Turniej rozpoczyna się w pierwszym kwartale nieparzystych lat.

Drużyny muszą reprezentować o szczebel niższą jednostkę podziału administracyjnego danego kraju; może to być stan, hrabstwo, prowincja, terytorium itp. W przypadku Polski to województwo lub region. Nazwy w języku angielskim są dostępne na Wikipedii.

Uprawnienie do gry w danej drużynie określa osoba kapitana drużyny, jednakże organizator zastrzega sobie prawo odrzucenia któregokolwiek z zawodników lub całej drużyny bez podania przyczyny. Dopuszcza się wielokrotne zgłoszenia z tego samego regionu (na przykład drużyna A i B).

Po sukcesie drugiej (2019) edycji, trzecia (2021) edycja rozpocznie się 17 stycznia 2021 roku.

Struktura

Drużyny składają się z 4 zawodników, każdy zawodnik gra 1 partię przeciwko innym zawodnikom na tej samej szachownicy.

Będzie jeden lub więcej szczebli rozgrywek, 13-15 drużyn na każdym szczeblu.

Przydział do pierwszej ligi będzie następujący:

  • 6 pierwszych drużyn z 1 ligi 2 sezonu
  • 2 pierwsze drużyny z 2 ligi 2 sezonu (awansujące)
  • Wszelkie wakaty zostaną obsadzone ściśle według rankingu

Zwycięzka drużyna szczebla pierwszego (1 Liga – Division One) zostanie ogłoszona mistrzem regionalnym, pierwsza i druga drużyna niższego szczebla uzyska awans, ostatnia i przedostatnia drużyna spadną do niższego szczebla rozgrywek.

Nowe drużyny zwykle wchodzą do najniższej ligi, chyba że za zgodą Komitetu Wykonawczego WCCF. Drużyny zawierające mniej niż trzech zawodników z poprzedniego sezonu będą uważane za nowe drużyny.

Zasady

Obowiązują aktualne przepisy ICCF w dniu startu turnieju.

Zdecydowanie zachęca się kapitanów drużyn do układania szachownic według kolejności rankingu, a WCCF zastrzega sobie prawo do egzekwowania kolejności rankingowej w celu skorygowania szkodliwego wpływu na dostępność norm. Ten sam zawodnik nie może reprezentować więcej niż jednej drużyny podczas turnieju ani zajmować więcej niż jednej szachownicy dla tej samej drużyny.

Ponieważ Drużynowe Mistrzostwa Regionalne są turniejem zatwierdzonym przez ICCF, normy na tytuły mogą być dostępne w zależności od rankingu na poszczególnych szachownicach.

Tempo gry

Partie będą rozgrywane na serwerze ICCF tempem typu Triple Block – czas trwania turnieju do 700 dni. Wyjaśnienie idei tempa gry można znaleźć na stonie KSzK w poście „Tempo gry typu Triple Block” lub stronie z przepisami ICCF (Triple Block System).

Rozpoczęcie turnieju: 2021-01-17

Zgłoszenia

Wpisowe od drużyny wynosi 20 GBP, jednakże jest ono obniżone do 15 GBP, jeśli kapitan drużyny jest członkiem WCCF Premium lub międzynarodowym.

Wszystkie zgłoszenia należy przesyłać do organizatora, którym w obecnej edycji jest Austin Lockwood (secretary@welshccf.org.uk) do 2021-01-03. Wpisowe należy uregulować za pośrednictwem PayPal (za pośrednictwem strony federacji walijskiej  lub bezpośrednio na adres: treasurer@welshccf.org.uk, należy podać nazwę drużyny) lub przelew bankowy.

Nagród nie ma, ale członkowie zwycięzkiej drużyny każdego szczebla otrzymają dyplomy; ponadto zwycięska drużyna najwyższego szczebla nie musi płacić wpisowego przy zgłoszeniu w kolejnym sezonie.

Poprzedni zwycięzcy

Sezon 1 (2017)

Sezon 1 był rozgrywany systemem kojarzeń Huttona

Season 2 (2019)

Od sezonu 2 turniej przeszedł do bardziej konwencjonalnego formatu gry każdy z każdym

KSzK nie pośredniczy w zgłoszeniach!

Capablanca 100 rocznica zdobycia tytułu mistrza świata – otwarty turniej federacji kubańskiej

Opis turnieju

Kubańska Federacja Szachów Korespondencyjnych (FECAP) organizuje turniej otwarty aby uhonorować kubańskiego szachistę José Raúl Capablanca w setną rocznicę zdobycia przez niego tytułu mistrza świata w szachach (trzeci mistrz świata w latach 1921–1927).

Zawody zostaną rozegrane w 14 grupach (21 grup rankingowych) (lista rankingowa 2021/1). Zawodnicy zostaną przydzieleni do poszczególnych grup przez organizatora.

Grupa Kategoria (Rśr) Ilość zawodników
0 8 (2426+) 11-13
7 (2401-2425) 11-13
6 (2376-2400) 11-13
5 (2351-2375) 11-13
4 (2326-2350) 11-13
3 (2301-2325) 11-13
2 (2276-2300) 11-13
1 (2251-2275) 11-13
1 L (2226-2250) 11-13
2 K (2201-2225) 11-13
3 J (2176-2200) 11-13
4 I (2151-2175) 11-13
5 H (2126-2150) 11-13
6 G (2101-2125) 11-13
7 F (2076-2100) 9-13
8 E (2051-2075) 9-13
9 D (2026-2050) 9-13
10 C (2001-2025) 9-13
11 B (1976-2000) 9-13
12 A (1951-1975) 9-13
13 brak (poniżej 1951) 7-13
Organizator (TO) Pablo O. Salcedo Mederos (CUB)
Sędzia (TD) IA David E. Hernández Molina (CUB)

Tempo gry

Partie będą rozgrywane na serwerze ICCF tempem typu Triple Block (czas trwania turnieju do 400 dni) i podlegają ocenie rankingowej; tam gdzie to możliwe przewiduje się normy na tytuły. Zawody będą przebiegać jednoetapowo. Wyjaśnienie idei tempa gry można znaleźć na stonie KSzK w poście „Tempo gry typu Triple Block” lub stronie z przepisami ICCF (Triple Block System).

Rozpoczęcie turnieju: 2021-03-31

Nagrody

Zwycięzca (decyduje puntacja pomocnicza) otrzyma nagrodę (wypłacaną wyłącznie poprzez PayPal) w wysokości:

  • 40 EUR w każdej z grup 0;
  • 30 EUR w każdej z grup 1-3;
  • 25 EUR w każdej z grup 4-6;
  • 20 EUR w każdej z grup 7-13.

Zgłoszenia 

są przyjmowane do 2021-03-05 bezpośrednio przez organizatora David E. Hernández Molina, jak podano niżej. 

Wpisowe wynosi 12 EUR/1 grupa (organizator przejmuje na siebie prowizję PayPal?) i jest płatne poprzez:

Płatność poprzez PayPal jest jednocześnie zgłoszeniem, w którym należy podać numer identyfikacyjny ICCF  (ICCF ID), nazwę turnieju „open tournament”, imię i nazwisko oraz ilość grup. [Zgłoszenia może dokonać również inna osoba posiadająca konto PayPal, ale trzeba wyraźnie zaznaczyć za kogo jest wpisowe. Przy wpłatach nie może być słowa Kuba, Cuba itd… ponieważ może nastąpić blokada konta.]

Uwagi

  1. Zgłoszenia wielokrotne (maksymalnie 2) do daty zamknięcia rejestracji są dopuszczalne o ile zostanie utworzone tyle grup. Drugie zgłoszenie zostanie przeznaczone na skompletowanie dodatkowej grupy turniejowej o tych samych parametrach lub, w drodze wyjątku, do wyższej lub niższej kategorii, pod warunkiem, że nie zmieni to kategorii turnieju.
  2. Zamknięcie rejestracji nastąpi 5 marca 2021 dla grup, które są skompletowane do maksymalnej liczby uczestników.
  3. Między 10 a 15 marca grupy skompletowane do maksymalnej liczby uczestników zostaną umieszczone na serwerze i uruchomione.
  4. Przedłużenie rejestracji nastąpi od 5 marca, aż grupy zostaną skompletowane do maksymalnej liczby uczestników. Po czym każda z nich zostanie umieszczona na serwerze ICCF i uruchomiona.
  5. Zarówno w grupach głównych (jak i dodatkowych) od 0 do 13 będzie przestrzegana kolejność według rankingu. W przypadku takiego samego rankingu o kolejności decyduje tytuł, a następnie najwyższa liczba rozegranych partii.
  6. W razie równej ilości punktów o kolejności decyduje kolejno : a) liczba zwycięstw; b) punktacja S-B (Sonneborn Berger); c1)pomiędzy dwoma zawodnikami-bezpośrednik wynik, w razie remisu premiowany zawodnik grający czarnymi; c2)pomiędzy więcej niż dwoma zawodnikami-zawodnik z wyższym rankingiem.

KSzK nie pośredniczy w zgłoszeniach!

Komunikat KSzK w sprawie warunków startu w turniejach ICCF (w tym opłaty za turnieje)

UWAGA! Nowy komunikat wchodzi w życie z dniem 2020-12-01!

Komisja Szachów Korespondencyjnych PZSzach

Warszawa, 2020-11-27

Komunikat KSzK

w sprawie warunków startu w turniejach ICCF

Rachunek bankowy KSzK

Komisja Szachów Korespondencyjnych uchwałą Zarządu PZSzach jest wspierana przez Świętokrzyski Związek Szachowy, przy którym posiada swój osobny rachunek bankowy, na który należy wpłacać wpisowe:

  • Świętokrzyski Związek Szachowy
  • ING Bank Śląski I O/Kielce nr 66 1050 1416 1000 0022 8886 5229

W polu tytułem należy podać nazwę turnieju, którego wpisowe dotyczy.

W razie potrzeby można dokonać wpłaty wpisowego z zagranicy na podane wyżej konto z identycznym dopiskiem w polu tytułem. Oto niezbędne dane rachunku bankowego:

  • Świętokrzyski Związek Szachowy
  • ING Bank Śląski
  • IBAN (International Bank Account Number): PL 66 1050 1416 1000 0022 8886 5229
  • BIC (Bank Identifier Code):                    INGBPLPW

Numer konta musi być wpisany jednym ciągiem, bez spacji!

Zgłoszenia do turniejów

Termin zgłoszeń do Mistrzostw Świata oraz start tych rozgrywek będzie każdorazowo podawany w odrębnym komunikacie. Z reguły terminy są te same każdego roku.

Zapisy do turniejów o normy ICCF (GM, SIM, IM, CCM, CCE), turniejów promocyjnych (w klasach M, H, O), dla początkujących (A) oraz ME (open, eliminacje) przyjmowane są przez cały rok, pozostałe wg odrębnych komunikatów.

Posiadacze tytułu GM (R=2455+) oraz zawodnicy z rankingiem powyżej 2600 mogą bezpłatnie brać udział w turniejach o normę GM. W takim przypadku w systemie zgłoszeń ICCF należy wybrać rejestrację za pośrednictwem federacji narodowej.

System gry oparty jest na wykonywaniu posunięć za pośrednictwem serwera (lub w niektórych przypadkach pocztą tradycyjną).

Do turniejów należy rejestrować się WYŁĄCZNIE poprzez system zgłoszeń na serwerze ICCF wybierając odpowiedni turniej w zakładce „Nowe turnieje”, w podstawie zgłoszenia podając odpowiednie uprawnienia (w razie wątpliwości proszę pytać), a następnie wybierając rejestrację przez system zgłoszeń bezpośrednich (DE) lub rejestrację za pośrednictwem krajowej federacji.

Zgłoszenia docierają automatycznie do osoby przyjmującej zgłoszenia w ICCF (lub KSzK).

  1. W przypadku wybrania opcji „Rejestracja przez system zgłoszeń bezpośrednich (DE)” (jeśli ktoś ma ustawiony język angielski to “Register by Direct Entry”), opłata wpisowego następuje poprzez PayPal. Nie jest konieczne posiadanie konta PayPal w celu dokonania tej płatności, wystarczy karta kredytowa/ debetowa. W tabeli poniżej ujęto stawki wpisowego przy zgłoszeniach bezpośrednich (w kolumnie „DE” przybliżona kwota podana w euro).
  2. W przypadku wybrania opcji „Rejestracja za pośrednictwem krajowej federacji” (jeśli ktoś ma ustawiony język angielski to “Register via National Federation”) zgłoszenie zostanie potwierdzone w systemie ICCF przez federację zawodnika, czyli osobę przyjmującą zgłoszenia w KSzK (po uregulowaniu stosownego wpisowego podanego w kolumnie „KSzK” należy przesłać kopię potwierdzenia wpłaty w wersji elektronicznej w postaci pliku jpg lub pdf na adres e-mail: kszgk.turnieje@gmail.com).
  3. Następnie zgłoszenie potwierdza (lub odrzuca, jeśli są ku temu powody) organizator turnieju.
  4. Ostatnim etapem jest włączenie zawodnika do turnieju, co zamyka cały proces.
  5. Zawodnik może śledzić status wszystkich swoich bieżących zgłoszeń do turniejów ICCF w zakładce „Moje zgłoszenia” (w lewym panelu bocznym w części „Gra” obejmującej „Moje partie” i „Moje zgłoszenia”).

Opłaty za turnieje międzynarodowe ICCF od dnia 2020-12-01

Rodzaj turnieju Szczebel KSzK DE* Uprawnieni zawodnicy (skrót)
Mistrzostwa świata Eliminacje 115 zł 31,20 € zwycięzca klasy M; GM=każdy; SIM=2250+; IM=2300+; R=2500+
Półfinały 115 zł 31,20 € 1‑2 miejsce w elim.; GM=2400+; SIM=2450+; IM=2500+; R=2550+
Kandydacki 85 zł 22,50 € 1‑2 miejsce w półfin.; R=2601+
Finał brak brak 1‑2 miejsce w kandydackim
Inne turnieje światowe Puchar Świata 45 zł 12,48 € zapisy wg odrębnych komunikatów
Turnieje Tematyczne 30 zł 9,36 € zapisy wg odrębnego komunikatu z wykazem tematów
Szachy 960 30 zł 9,36 €

Turnieje o normy ICCF

(1x/3 mies.)

WS/GMN/A 145 zł 39,00 € R=2485+ (ICCF/FIDE); GM oraz R=2601+ bez wpis.; grupa 15-osobowa
WS/GMN/B 145 zł 39,00 € R= 2455 – 2484 (ICCF/FIDE); GM bez wpisowego; grupa 13-osobowa
WS/SIM/A 115 zł 31,20 € R= 2420 – 2454 (ICCF/FIDE); grupa 15- osobowa
WS/SIM/B 115 zł 31,20 € R= 2380 – 2419 (ICCF/FIDE); grupa 13-osobowa
WS/MN/A 105 zł 28,08 € R= 2350 – 2379 (ICCF/FIDE); grupa 13-osobowa
WS/MN/B 105 zł 28,08 € R= 2300 – 2349 (ICCF/FIDE); a także medaliści IMP; grupa 13-osobowa
WS/CCM/A 85 zł 23,40 € R= 2250 – 2299 (ICCF/FIDE); grupa 15-osobowa
WS/CCM/B 85 zł 23,40 € R= 2200 – 2249 (ICCF/FIDE); grupa 17-osobowa
WS/CCE/A 70 zł 18,72 € R= 2125 – 2199 (ICCF/FIDE); grupa 15-osobowa
WS/CCE/B 70 zł 18,72 € R=2050 – 2124 (ICCF/FIDE); grupa 15-osobowa
Turnieje promocyjne Klasa M (mistrzowska) 30 zł 7,80 € zwycięzca klasy H lub R=2100+
Klasa H (wyższa) 18 zł 4,68 € zwycięzca klasy O lub R= 1900-2099
Klasa O (otwarta) 18 zł 4,68 € R˂ 1900
Dla początkujących Klasa (A) (Aspirers) 18 zł 5,46 € R˂ 1600
Turnieje drużynowe Liga Mistrzów 115 zł 31,20 € Wpisowe od drużyny

Mistrzostwa Europy

(serwer)

open 20 zł 5,46 € R <2100
eliminacje 35 zł 9,36 € R= 2100 do 2299; 1‑2 miejsce w open;
półfinały 140 zł 37,50 € R= 2300 do 2499; 1‑2 miejsce w eliminacjach;
kandydacki 85 zł 23,40 € R= 2500+; 1‑2 miejsce w półfinale;
finał brak brak 1‑2 miejsce w kandydackim;
Mistrzostwa Europy

(poczta)

open 20 zł 5,46 € R <2100
półfinały 35 zł 9,36 € R= 2100+; 1 miejsce w open;
finał 65 zł 18,00 € 1‑2 miejsce w open; R=2400+ (w miarę wolnych miejsc)
Puchar Europy Amatorów 30 zł 7,80 € R= 1000 – 2000
Pozostałe turnieje Inne turnieje wg odrębnych komunikatów.

*Stawka DE jest przybliżona a rzeczywista stawka wpisowego jest podawana na stronie ICCF każdorazowo w momencie rejestracji do turnieju.

Przewodniczący KSzK, Delegat ICCF

Mariusz Wojnar