Drużynowy Puchar Świata – „nowy” turniej ICCF

Opis turnieju

Russell Sherwood, Dyrektor Marketingu ICCF i organizator turnieju, nadesłał zaproszenie do „nowego” turnieju o nazwie Drużynowy Puchar Świata (World Team Cup). Zapewne ten „nowatorski” pomysł zaczerpnął od strefy europejskiej. Przedstawione przepisy w ogłoszeniu są niejasne, ale po dodatkowych wyjaśnieniach uzyskanych od organizatora udało mi się ustalić najważniejsze sprawy i wygląda na to, że jest to kopia turnieju europejskiego, być może nawet poszerzenie go do formatu światowego.

Wszystkie federacje są zaproszone do udziału w tym turnieju, który będzie rozgrywany na serwerze ICCF. Każda federacja narodowa może zgłosić jedną drużynę. Nie ma wpisowego. Federacja członkowska powinna wyrazić chęć uczestnictwa nie później niż 2021-07-01.

Turniej rozgrywany jest jako seria meczów. Każda runda rozpoczyna się po zakończeniu poprzedniej rundy.

W każdej drużynie będzie 20 zawodników, każdy rozgrywa 2 partie jak w meczu (jedną białymi i jedną czarnymi). Podczas turnieju można wymienić dowolną liczbę zawodników.

Tempo gry typu Triple Blockdo 302 dni w każdej rundzie. Partie podlegają ocenie rankingowej. Wyjaśnienie idei tempa gry można znaleźć na stonie KSzK w poście „Tempo gry typu Triple Block” lub stronie z Przepisami ICCF – po okresie testowym stały się teraz ich częścią jako załącznik nr 3 (Appendix 3: The Triple Block Time Control System, str.168-175).

Harmonogram jest następujący (jeśli będą 4 rundy):

  • 1. runda. Data rozpoczęcia: 2021-08-01. Drużyna, która wygra mecz, awansuje do następnej rundy.
  • 2. runda. Data rozpoczęcia: 2022-08-01. Drużyna, która wygra mecz, awansuje do następnej rundy.
  • Półfinały. Data rozpoczęcia: 2023-08-01. Drużyna, która wygra mecz, awansuje do finału, drużyna, która przegrywa mecz, gra mecz o 3. miejsce.
  • Mecz finałowy i  o 3. miejsce. Data rozpoczęcia: 2024-08-01.

W przypadku trzech rund daty rozpoczęcia to 2021-08-01, 2022-08-01 oraz 2023-08-01.

Jeśli liczba drużyn nie jest potęgą 2, to w pierwszej rundzie będzie kilka grup po 3 drużyny, z których każda rozegra 2 mecze jednocześnie z drużynami z tej grupy.

Powiedzmy, że w grupie są drużyny A, B, C. Oznacza to, że mamy do rozegrania trzy mecze A v B, A v C, B v C. Zwycięzca grupy awansuje do drugiej rundy.

Drużyna, która wygra mecz, otrzymuje 2 punkty meczowe, drużyna, która przegrywa mecz, otrzymuje 0 punktów meczowych, jeśli jest remis, obie drużyny otrzymują 1 punkt meczowy. Zwycięzca jest określany na podstawie liczby punktów meczowych. W przypadku, gdy 2 lub 3 drużyny mają tę samą liczbę punktów meczowych o awansie do następnej rundy decyduje w pierwszej kolejności całkowita liczba punktów zdobytych przez wszystkich członków drużyny, a w drugiej kolejności najniższy średni ranking drużyny (w momencie rozpoczęcia meczu).

Cały cykl zostanie rozegrany maksymalnie w ciągu 3 lub 4 lat.

Trzy najlepsze drużyny otrzymują medale / dyplomy.

Na początku pierwszej rundy wszystkie drużyny otrzymują numery startowe zgodnie ze średnim rankingiem 20 zawodników, którzy reprezentują krajową federację na liście rankingowej 2021/3.

Zgłoszenia

W związku krótkim czasem proszę o pilne zgłoszenia do reprezentacji do dnia 2021-06-30 (do delegata); wymagany ranking 2200+.  Nie czekając na napływ co najmniej 20 zgłoszeń przekazałem już deklarację uczestnictwa do organizatora. Nie ma gwarancji, że wszyscy chętni zagrają, jak też nie ma gwarancji, że będzie równorzędny przeciwnik na danej szachownicy (może być słabszy, a może być silniejszy).

===========

Comments are closed.