Mecz Walia-Polska 2014 uruchomiony

Kapitanem reprezentacji Walii jest Russell Sherwood, z którym ostatecznie uzgodniliśmy rozegranie meczu międzypaństwowego na 21 szachownicach (za pośrednictwem serwera). Kapitanem reprezentacji Polski jest Rafael Pierzak.

Jest dosyć spora dysproporcja w składach naszych drużyn – średni ranking Walii wynosi 1891 a Polski 2065, ale jak wiadomo rankingi nie grają tylko ludzie.  Po dodatkowym naborze ze strony walijskiej mogliśmy zagospodarować prawie wszystkich chętnych, zarówno z naszej strony jak i naszych partnerów.

Mecz oficjalnie startuje w dniu 2014-12-01, ale grę można już rozpocząć. Mecz sędziuje tradycyjnie sędzia międzynarodowy (IA) George Pyrich ze Szkocji, który z pochodzenia jest Polakiem. Ja pełnię rolę sędziego drugiej instancji.

Obowiązują aktualne przepisy gry ICCF (ważne od 2014-01-01), dostępne na stronie KSzK w zakładce „Przepisy„. Tempo gry – standardowe: 50 dni/10 posunięć z dublowaniem czasu po 20 dniach. Partie podlegają ocenie rankingowej. Ponadto we wszystkich zawodach od 2014 roku, także i w tym meczu, jest możliwość reklamowania wyniku (wygranej lub remisu) po przejściu do końcówki 6‑bierkowej. Należy pamiętać, że w razie wygranej w takiej sytuacji nie ma zastosowania zasada 50 posunięć bez bicia lub ruchu pionem.

Pragnę przypomnieć, że przeciąganie gry w kompletnie przegranej pozycji lub kontynuowanie gry po dojściu do końcówki 6-bierkowej jest traktowane jako niesportowe zachowanie i może wiązać się z sankcjami dyscyplinarnymi.

Życzę udanego startu i nawiązania nowych znajomości 🙂

Delegat Polski do ICCF, Mariusz Wojnar

Comments are closed.