Baza końcówek 6-bierkowych Lomonosova (firmy Convekta)

Poniżej informacja o bazie końcówek przygotowana przez Gino Figlio, webmastera ICCF.

===

Kongres ICCF 2013 w Krakowie (Polska) zdecydował, że we wszystkich turniejach rozpoczynających się począwszy od 2014-01-01, zawodnicy będą mogli reklamować wygraną lub remis w końcówce 6-bierkowej. [W tym przypadku nie obowiązuje zasada 50 posunięć.].

W związku z tym zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy firmą Convekta Ltd (www.chessok.com) oraz ICCF, na mocy którego sędziowie ICCF będą mogli korzystać z darmowego dostępu do 6-bierkowej bazy końcówek Łomonosova.

Czym jest baza końcówek?

Baza końcówek jest komputerową bazą danych końcówek szachowych z precyzyjnymi obliczeniami optymalnej gry w każdej pozycji, zakładając że liczba bierek na szachownicy nie przekracza określonego limitu.

Mówiąc prościej, program określa, czy dana pozycja prowadzi do remisu czy też może prowadzić do wygranej dla którejś ze stron – ze 100% pewnością. Jeśli partia jest wygrana, pokazana zostaje ścieżka z najmniejszą liczbą posunięć do końca danego wariantu, przyjmując że obaj zawodnicy wykonują najlepsze możliwe posunięcia. Jeśli przegrywający zawodnik wykona posunięcie poniżej optymalnego to przegra on wcześniej a program pokaże nową optymalną ścieżkę.

Baza końcówek Lomonosova

Projektanci szachowego interfejsu graficznego Aquarium, programiści Zakharov oraz Makhnichev zaprojektowali algorytm do utworzenia 7-bierkowej bazy końcówek przy pomocy Lomonosov Supercomputer znajdującego się na Uniwersytecie Moskiewskim (im. M. Łomonosowa).

ICCF akceptuje obecnie reklamacje jedynie w oparciu o 6-bierkowe pozycje.

Zawodnicy, którzy chcą mieć dostęp do 7-bierkowych końcówek mogą zakupić którykolwiek z programów: ChessOK Aquarium 2014, Houdini 4 Aquarium, Houdini 4 PRO Aquarium, Chess Assistant 14 Starter Package lub Chess Assistant 14 Professional Package.

Alternatywą jest darmowy dostęp do 6-bierkowych końcówek, wystarczy odwiedzić tę stronę, aby skorzystać z 6-bierkowych końcówek Nalimova.

ICCF skontaktuje się ze swoimi sędziami w stosownym czasie, aby zapewnić im dostęp do 6-bierkowych końcówek Lomonosova w celu potwierdzania ważności reklamacji.

Comments are closed.