Kongres ICCF 2012 – Pretoria (RPA), cz.5

W poprzednich wpisach (cz.1, cz.2, cz.3, cz.4) przedstawiłem najważniejsze informacje dotyczące Kongresu ICCF, który odbył się w Pretorii (Republika Południowej Afryki) w Centrum Konferencyjnym Roodevallei w dniach 28.10.2012-03.11.2012.

Przekazywałem relacje w miarę na bieżąco chociaż nie uczestniczyłem osobiście. Mogłem to zrobić dzięki uprzejmości Marjana Šemrla, kolegi ze Słowenii, delegata ICCF, który jest  24-tym Mistrzem Świata.

Teraz w uzupełnieniu przedstawiam pozostałe sprawy, wynikające z oficjalnego sprawozdania z Kongresu ICCF 2012, a opublikowanego w styczniu na serwerze ICCF. Poniższa relacja z oczywistych względów jest mocno skrócona, gdyż sam raport liczy 186 stron. Przebrnięcie przez taki dokument wymaga czasu, a nie każdemu na co dzień zdarza się to czynić nawet w języku polskim. Opóźnienie wynika również z mojego zaangażowania w przygotowania do Kongresu ICCF 2013 w Krakowie.

Oto najważniejsze sprawy, o których dyskutowano i decydowano:

 1. Wręczono 64 medale i dyplomy za turnieje (Mistrzostwa Świata, Olimpiady, Puchary Świata-w tym juniorów i weteranów, Ligę Mistrzów, Drużynowe Mistrzostwa Europy i kilka innych)
 2. Wręczono 146 medali i dyplomów za uzyskane tytuły ICCF (23 arcymistrzów, 48 starszych mistrzów międzynarodowych, 66 mistrzów międzynarodowych, 2 arcymistrzynie, 4 mistrzynie międzynarodowe, 3 sędziów międzynarodowych).
 3. Standardowy czas namysłu pozostaje nadal 50 dni/10 posunięć. Jednakże organizatorzy poszczególnych turniejów mają prawo ustalić inne tempo gry. Na przykład, tempo gry w Lidze Mistrzów wynosi 40 dni/ 10 posunięć, podobnie zresztą jak w Mistrzostwach Polski. Najszybsze tempo, przy którym turniej podlega jeszcze ocenie rankingowej to 30 dni/ 10 posunięć.
 4. Kiedy przeciwnik przekroczy czas namysłu, zawodnik powinien wysłać niezwłocznie reklamację do sędziego za pośrednictwem opcji dostępnej w oknie partii („Claim win” znajdującym się w rozwijanym menu „Game”). Jeśli reklamacja nie wpłynie w ciągu 40 dni (nie wliczając w to urlopu) partia może zostać uznana za obustronny walkower (0-0).
 5. Jak już wcześniej informowałem, zmieniono wymagania na normę starszego mistrza międzynarodowego (SIM) – zwiększenie z 2500 do 2525 wymaganego wyniku rankingowego, tak aby wymaganie znalazło się dokładnie pośrodku pomiędzy tytułem na mistrza międzynarodowego (IM) a arcymistrza (GM). Zmiana ta ważna jest dla turniejów rozpoczynających się od 01.01.2013.
 6. Zaktualizowane przepisy ICCF obowiązujące od 01.01.2013 dostępne są na stronie ICCF w zakładce „ICCF Rules” oraz na stronie KSzGK w zakładce „Przepisy„. Należy pamiętać, że dla danego turnieju obowiązują przepisy, które są ważne w dniu rozpoczęcia turnieju i obowiązują one do jego zakończenia. Polska wersja zostanie zaktualizowana tak szybko jak tylko będzie to możliwe.
 7. Serwer ICCF jest systematycznie rozwijany i wprowadzane są wciąż nowe opcje. Pełny plan rozwoju jest dostępny w sprawozdaniu kongresowym.
 8. Turnieje z epoki przedserwerowej oraz dane rankingowe będą sukcesywnie wprowadzane na serwer ICCF.
 9. W profilu zawodnika (“Player Details”) wprowadzono dodatkowe zakładki, między innymi „Achievements”, czyli informacja o uzyskaniu tytułu (IM, SIM, GM, LIM, LGM, IA) i roku jego nadania. Inne informacje, jak na przykład wygrane turnieje,  będą wkrótce dostępne.
 10. Serwer ICCF będzie wspierał lokalizację w tylu językach w ilu będzie to potrzebne (dostosowanie do potrzeb poprzez przetłumaczenie komunikatów na dany język) o ile znajdą się chętni do jej przygotowania i konserwacji. Obecnie poza standardowym językiem angielskim dostępne są 3 inne języki: niemiecki, francuski i rosyjski. Zawodnik ma możliwość wyboru danej lokalizacji w swoim profilu ICCF [Personal settings -> Contact -> Language (English, Deutsch, Français, Русский)]. Polska lokalizacja była gotowa jako jedna z pierwszych, ale wystąpiły trudności z testowaniem. Jak znajdę trochę czasu na testy to zostanie ona dopracowana.
 11. Ściąganie baz partii korespondencyjnych zostało ograniczone dla zarejestrowanych zawodników ICCF. Archiwum („ICCF Games Archive” w panelu po lewej stronie) jest widoczne po zalogowaniu się zawodnika na swój profil.
 12. Została ukończona strona internetowa z okazji 60-lecia ICCF, której stworzenie powierzono Polsce.
 13. Zaakceptowano stosowanie gratyfikacji startowej dla wybranych zawodników (GM, itd.), jeśli federacja organizująca turniej przewiduje coś takiego.
 14. W ramach promocji szachów korespondencyjnych w szkołach zgodzono się na zniesienie opłat za turnieje szkolne rozgrywane na serwerze ICCF.
 15. Puchar Świata w szachach 960 będzie uruchamiany corocznie. Została utworzona grupa robocza celem wypracowania zasad dla osobnego rankingu w szachach 960 i jego wdrożenia. Jako zastępca przewodniczącego Komisji Rankigowej ICCF również zostałem włączony do tej grupy.
 16. Ustalono ogólne procedury oraz ramy czasowe przygotowań do kongresów ICCF. Chodzi głównie o zgłaszanie z odpowiednim wyprzedzeniem wniosków do rozpatrzenia przez kongres, które wcześniej muszą zostać zaopiniowane przez stosowne komisje.
 17. ICCF wciąż poszukuje osoby na stanowisko Dyrektora Marketingu. Wymagania zostały przedstawione w opisie stanowiska Marketing Director. Jeśli ktoś jest chętny zgłoszenia proszę nadsyłać do mnie (kszgk.turnieje@gmail.com). Do zgłoszenia należy dołączyć list intencyjny oraz posumowanie swoich kwalifikacji.
 18. Siedziba ICCF jest fizycznie umiejscowiona w Szwajcarii z roboczym biurem we Francji, gdzie urzęduje obecny prezydent ICCF, Eric Ruch.
 19. Jak już wcześniej informowałem, kolejne kongresy odbędą się – w 2013 w Krakowie (Polska) w okresie od 20 do 27 lipca 2013 (zapraszam na stronę kongresową), a w 2014 w Sydney (Australia) w okresie od 11 do 18 października 2014.

Mariusz Wojnar, Delegat Polski do ICCF

Comments are closed.