1 Mistrzostwa Polski (960) w szachach korespondencyjnych zakończone

Rezultaty przedstawia poniższa tabela, dostępna również na witrynie ICCF, którą uzupełniono o dodatkową punktację pomocniczą (nie uwzględnianą na witrynie ICCF), o ile była potrzebna. Tabela wyników na serwerze nie odzwierciedla miejsc w razie konieczności zastosowania dwóch ostatnich możliwości ze względu na techniczne ograniczenia.

Średni ranking finału 1 MP (960) wyniósł 2418, co jest odpowiednikiem turnieju międzynarodowego 7 kategorii.

Obsada historycznego pierwszego finału była znamienita, bo obejmowała niemal całą czołówkę aktualnej listy rankingowej w szachy 960, w tym:

  • dwóch Mistrzów Polski: SIM Jerzy Staniszewski (54); Dariusz Frączek (58);
  • srebrni medaliści MP: SIM Jerzy Staniszewski (52, 54), IM Mariusz Broniek (59, 60);
  • brązowi medaliści 3 Pucharu Europy (szachy 960): CCM Dariusz Frączek, SIM Jerzy Staniszewski, IM Mariusz Wojnar;
  • no i jak widać z listy startowej wszyscy zawodnicy z tytułami ICCF.

1 Mistrzostwa Polski (960) trwały 9 miesięcy i 19 dni (od 15.02.2023 do 04.12.2023) i przebiegały w 1 etapie: finał. Rozgrywki prowadzono za pośrednictwem serwera ICCF. Zawody sędziował IA Józef Lubas (POL) (zmarł nagle w listopadzie), którego zastąpił IA Austin Lockwood (WLS). W zawodach uczestniczyło 5 zawodników, rozegrano 20 partii. Zawody toczyły się w sportowej atmosferze. W razie równej ilości punktów o kolejności decydowała punktacja pomocnicza zatwierdzona przez KSzK PZSzach (TB1=ilość zwycięstw, TB2=punktacja Sonnenborna-Bergera, TB3=ilość zwycięstw czarnymi, TB4=wyniki bezpośrednich spotkań).

Finał 1 MP (960) był bardzo zacięty i do ostatniej partii ważyły się losy miejsc medalowych. Tylko 2 partie były rezultatywne, które wygrał 1 Mistrz Polski (960). A został nim piszący to sprawozdanie, czyli Mariusz Wojnar, uzyskując 5,0 pkt. z 8 partii. Nie jest to dla mnie powód do dumy, bo obie wygrane nastąpiły w wyniku grubych błędów przeciwnika, który wyjaśnił, że wykonał posunięcia na dużym zmęczeniu po ciężkiej pracy.

Drugie miejsce podzieliło 3 zawodników, którzy uzyskali taką samą ilość punktów oraz taką samą punktację pomocniczą – CCM Dariusz Frączek, SIM Jerzy Staniszewski oraz CCM Daniel Mostowik – 4,0pkt/8 (50%) (TB1=0 TB2=16,00 TB3=0).

Zawodnicy otrzymują następujące wyróżnienia:

  • 1 miejsce – medal złoty oraz puchar – Mariusz Wojnar
  • 2 miejsce – medale srebrne – Dariusz Frączek, Jerzy Staniszewski, Daniel Mostowik

Medale oraz puchar będą wręczone uroczyście lub przesłane pocztą.

Medaliści finału 1 MP (960) uzyskują prawo gry w finale 2 MP (960) bez eliminacji. Pozostali uczestnicy finału mają prawo do gry w półfinałach 3 MP (960) pod warunkiem posiadania rankingu co najmniej 2000 w dniu rozpoczęcia rozgrywek.

Komisja Szachów Korespondencyjnych PZSzach składa serdeczne gratulacje medalistom!

Comments are closed.