Drużynowe Mistrzostwa Europy – dobiegł końca finał 10 edycji

Finał 10 Drużynowych Mistrzostw Europy

Pięć lat temu rozpoczynaliśmy 10 Drużynowe Mistrzostw​a Europy (półfinały) z pewnymi nadziejami, chociaż drużyna nie była najsilniejasza jaką mogliśmy wtedy wystawić. Poza tym wystąpiły trudności i musiałem zastąpić zawodnika na pierwszej szachownicy. Na szczęście udało się to zrobić we właściwym momencie i uniknąć katastrofy.

Wszyscy zawodnicy walczyli do samego końca o każdy punkt w półfinale 10 DME sf1 – zrobiliśmy 12 plusów zajmując 2 miejsce i zdobyliśmy awans do finału po 23 latach! Co ciekawe to wygraliśmy mecz ze zwycięzcą grupy Rosją oraz wyprzedziliśmy medalistów 9 edycji Niemcy i Włochy!

Finał 10 Drużynowych Mistrzostw Europy w obsadzie 13 drużyn narodowych został uruchomiony z wielomiesięcznym poślizgiem w dniu 2017-04-30 z oficjalną datą startu 2017-06-01. Od wielu miesięcy 1 partia pozostawała nierozstrzygnięta a ważyły się losy miejsc medalowych. Dyrektor strefy europejskiej Andrey Pavlikov podjął decyzję o zakończeniu turnieju i partia została oceniona (remis). Końcowe wyniki zostały ustalone 2021-05-02.

Zwycięzcą jest drużyna Niemiec 51,5pkt/96, przed Słowenią 51,0pkt (WD=17) i Włochami 51,0pkt (WD=15).

Nasza drużyna zakończyła z wynikiem 46,0pkt (4 minusy) i uplasowała się na 9 miejscu, a była 11 pod względem średniego rankingu (2425). Wynika z tego, że wypadliśmy lepiej niż wskazywały prognozy rankingowe. Różnice w czołówce 7 drużyn walczących o medale były znikome, bo posiadały one zaledwie od 3 do 7 plusów. Walka była bardzo zacięta.