14.Puchar Świata – walka o medale rozstrzygnięta

14.Puchar Świata rozpoczął się w 2004 roku (01.12.2004) zorganizowany przez Australijską Federację Szachów Korespondencyjnych. Wzięło w nim udział ok. 680 zawodników rozpoczynając grę w 61 grupach eliminacyjnych. W 14.Pucharze Świata pozostały już tylko 3 partie, ale nie mają one wpływu na czołowe miejsca. Od dłuższego czasu już wiadomo, że zwycięzcą został niemiecki arcymistrz Reinhard Moll uzyskując 8,5pkt/12. Po zwycięstwie w finałach 11.Pucharu Świata, 12.Pucharu Świata oraz 13.Pucharu Świata jest to już jego czwarty pod rząd triumf w Pucharze Świata!!!

Drugie miejsce zajął Aleksey Simakhin z Rosji, na razie z wynikiem 7,5/11, który rozgrywa jeszcze jedną partię, ale nawet w razie wygranej wystarczy to jedynie do drugiego miejsca. Trzecie miejsce zajął Andreas Schinke z Niemiec,  uzyskując 7,0/12.

Wspaniały wynik uzyskał Dariusz Kustra, który zajął 4 miejsce z wynikiem 6,5/12.

SERDECZNE GRATULACJE!

Poprawił on tym samym najlepszy dotychczas wynik Polaka w historii Pucharu Świata, Rafaela Pierzaka, który w finale 13. edycji zajął 5 miejsce.

Dla przypomnienia polskie akcenty we wcześniejszych edycjach:

Należy dodać, że Dariusz Kustra w finale 14 Pucharu Świata uzyskał już drugą normę mistrza międzynarodowego (IM), pierwszą zdobył w półfinałach. Do nadania tytułu normy muszą być uzyskane minimum z 24 partii. Zatem potrzebna jest jeszcze jedna norma, gdyż tu zabrakło dwóch partii.

Liczymy na równie liczny udział szachistów z całego świata w organizowanym przez Polskę 18.Pucharze Świata połączonym z jubileuszowymi turniejami ICCF z okazji 60-lecia tej organizacji. Komunikat znajduje się obok w bocznej kolumnie.

Do chwili obecnej napłynęło ponad 230 zgłoszeń – szczegóły w raportach regularnie publikowanych w zakładce „Status of the entries„.

Termin zgłoszeń: do 30.08.2011. Rozpoczęcie zawodów: 30.10.2011.