Niedostępność serwera ICCF

Poniżej informacja zamieszczona przez Austina Lockwooda na serwerze ICCF.

===

Server Downtime

20 września 2019: The server has been unavailable to a number of players for the last few hours

This is due to an unforeseen DNS issue.

Please be assured that we are working on the problem and will endeavour to get everyone back online as soon as possible.

Apologies for the inconvenience in the meantime.

Austin Lockwood, ICCF Services Director

==========

Niedostępność serwera

20 września 2019: Serwer jest niedostępny dla wielu graczy przez ostatnie kilka godzin

Wynika to z nieprzewidzianego problemu z DNS.

Zapewniamy, że pracujemy nad tym problemem i dołożymy wszelkich starań, aby jak najszybciej przywrócić wszystkich do trybu online.

Tymczasem przepraszamy za niedogodności.

Austin Lockwood, ICCF Services Director

==========

Kilka słów komentarza.

Serwer ICCF działa poprawnie, można wykonywać posunięcia i docierają automatyczne e-maile do przeciwników. Jednak wiele osób ma problem aby dostać się na niego. Sytuacja jest dynamiczna.

Podobno jest problem z serwerem DNS. Większość ludzi ma ustawione automatyczne uzyskanie adresu. Jeśli nie ma pilnej potrzeby dostać się na stronę ICCF to wystarczy poczekać i wszystko wróci do normy, podobno w ciągu 24h.
Jeśli jednak ktoś potrzebuje pilnego dostępu i posiada podstawową znajomość komputera to może zmienić serwer DNS. Techniczne wskazówki można znaleźć w internecie, na przykład pod tym linkiem.
Polecam dyskusję na FB na stronie ICCF, która wyjaśnia potencjalne przyczyny problemu z dostępem oraz podaje sposób na uzyskanie dostępu (np. Matt McNabb, Ari Makela, Ambar Chatterjee i inni), na przykład poprzez ręczną zmienę ustawień DNS. Jednak nie zawsze jest to skuteczne.
W moim przypadku skorzystałem ze wskazówek Matta McNabba, ale jest też kilka innych osób znających się na rzeczy.
Jest wiele dostępnych serwerów (w nawiasie ustawienia dla IPv4; IPv6 można wyłączyć), ale z tych najpopularniejszych to: Google (8.8.8.8/8.8.4.4), CloudFlare DNS (1.1.1.1/ 9.9.9.9) oraz Open DNS (208.67.222.222/ 208.67.220.220). Trzeba sprawdzić, które ustawienie działa. Czasem po zmianie ustawień zamiast WiFi pomaga bezpośrednie połączenie komputera z modemem za pośrednictwem kabla.
Jest też wiele innych sposobów (wspomina o nich Matt McNabb i inni), ale skoncentrowałem się na tym.

Comments are closed.