Mecz Polska-Rosja 2016 uruchomiony

Z Andrejem Pavlikovem, prezesem Rosyjskiej Federacji Szachów Korespondencyjnych (RCCA), ostatecznie uzgodniliśmy rozegranie meczu międzypaństwowego Polska-Rosja na 40 szachownicach. Mecz rozgrywany jest na serwerze ICCF.

Kapitanem reprezentacji Rosji jest Aleksandr Kozlov. Kapitanem reprezentacji Polski jest Rafael Pierzak.

Składy naszych drużyn są raczej zbliżone, jedynie na niższych szachownicach różnice rankingowe są większe – średni ranking Rosji wynosi 2226 a Polski 2203; na czołowych szachownicach my wystawiliśmy nieznacznie silniejszych zawodników, za to Rosjanie na niższych szachownicach.

Mecz oficjalnie startuje w dniu 2016-09-20, ale grę można już rozpocząć. Tradycyjnie mecz sędziuje sędzia międzynarodowy (IA) George Pyrich ze Szkocji, który z pochodzenia jest Polakiem.

Obowiązują aktualne przepisy gry ICCF (ważne od 2016-01-01), dostępne na stronie KSzK w zakładce „Przepisy ICCF …„. Tempo gry – standardowe: 50 dni/10 posunięć z dublowaniem czasu po 20 dniach. Partie podlegają ocenie rankingowej. Ponadto w tym meczu jest możliwość (a wręcz powinność) reklamowania wyniku (wygranej lub remisu) po przejściu do końcówki 6‑bierkowej. Należy pamiętać, że w razie wygranej w takiej sytuacji nie ma zastosowania zasada 50 posunięć bez bicia lub ruchu pionem.

Pragnę przypomnieć, że przeciąganie gry w kompletnie przegranej pozycji lub kontynuowanie gry po dojściu do końcówki 6-bierkowej jest traktowane jako niesportowe zachowanie i może wiązać się z sankcjami dyscyplinarnymi.

Nowością jest, że proponowanie remisów jest ograniczone Kodeksem zachowania ICCF. Przepisy gry, pkt.2.d., stanowią:

The Webserver will allow a player to make only one draw offer to an opponent per game. The only exception to this rule is if the opponent makes a subsequent draw offer which the original player then declines. In that case, the original player can make another draw offer. This “once per game” rule does not include claims of a draw related to 3-position repetition, 6- piece tablebase claims, 50-move rule claim, or adjudication-related claims.

Życzę udanego startu i nawiązania nowych znajomości 🙂

Delegat Polski do ICCF, Mariusz Wojnar

 

===

Wydaje się aż dziwne, że do tej pory w zasadzie nie rozegraliśmy jeszcze meczu z naszym sąsiadem Rosją! W moich archiwach znalazłem informację jedynie o 3 meczach z ZSRR, ale są one niekompletne. Chętnie je uzupełnię, jeśli ktoś posiada dodatkowe dane.

Termin Tr Mecz sz Wynik Uwagi
1972?-x p Polska – ZSRR 3½:7½ Brak info o końcowych wynikach
1975-1978 p Polska – ZSRR (kobiet) 10
1984- p Polska – ZSRR 50 10½:10½
2016-? s Polska – Rosja 40

========

Comments are closed.