WAŻNY KOMUNIKAT – grudniowa aktualizacja serwera ICCF

 

29 grudnia 2014:

Szanowni Koledzy,

Ostatnia aktualizacja serwera ICCF w 2014 roku będzie miała miejsce jutro rano (30 grudnia); serwer może być niedostępny do 1 godziny podczas aktualizacji za co z góry przepraszamy.

Najważniejszą częścią aktualizacji dla zawodników jest aspekt automatyzacji wprowadzony decyzją Kongresu ICCF w Australii w tym roku.

W turniejach ICCF startujących począwszy od 2015 roku nie będzie potrzeby składania reklamacji przekroczenia czasu (ETL) lub namysłu nad jednym posunięciem ponad 40 dni bez powiadomienia sędziego. W takim przypadku serwer zapisze wynik automatycznie. Ponadto partie zakończone w ten sposób będą oznaczone literą „E” (od ang. ETL). Automatyczne zapisanie przegranej po opadnięciu chorągiewki jest obowiązkowe w turniejach ICCF, natomiast w turniejach krajowych obowiązywanie jest uzależnione od organizatora.

Wdrożenie Przepisów gry, pkt.3b, ustalono w sposób następujący: z chwilą przekroczenia 40 dni zegar zostanie zatrzymany i wykonanie posunięcia będzie niemożliwe dopóki reklamacja nie zostanie rozpatrzona (pozytywnie lub negatywnie), podobnie jak z opadnięciem chorągiewki. Wyeliminuje to wszelkie nieporozumienia związane z retrospektywnymi reklamacjami.

Sędziowie nie powinni więcej ustalać wyniku, gdyż większość wyników będzie ustalana przez automatyczny system reklamacyjny. Możliwość ręcznego ustalenia wyniku przez sędziego nadal będzie istniała i w sytuacji nadzwyczajnej można z tej opcji skorzystać, jednakże nie będzie można wybrać wyniku niezgodnego z przepisami gry w szachy.

Partie PGN w archiwum partii powinny teraz zawierać wskaźnik zakończenia, który jest wspierany przez program Aquarium, a wkrótce również przez ChessBase.

Organizatorzy będą mogli ustawić możliwość podglądu zakończonych partii w turniejach rozgrywanych za pośrednictwem poczty (oczywiście po nadesłaniu odpisu do sędziego).

Ponadto przygotowano różne udogodnienia dla władz ICCF, w tym Przewodniczącego Komisji Klasyfikacyjnej oraz Przewodniczącego Komisji Sędziowskiej.

Austin Lockwood, ICCF Services Director

 

Comments are closed.