Diamentowy Jubileusz – turnieje dla działaczy ICCF

Zorganizowana przez Anglię specjalna edycja turniejów dla delegatów i działaczy ICCF z okazji 60-lecia ICCF, rozgrywana  na serwerze w czterech grupach: JUB/DJ/A (turniej 9. kategorii – arcymistrzowski) , JUB/DJ/B (turniej 6. kategorii), JUB/DJ/C (turniej 2. kategorii) i JUB/DJ/D, prawie dobiegła końca. Edycja ta upamiętnia Georga Stibala, niestrudzonego działacza na rzecz zarówno ICCF jak i Australijskiej Federacji Szachów Korespondencyjnych. Turnieje wystartowały 30.11.2011.

W maju 2013 zakończył się turniej C, w którym zwyciężył IM Ulrich Baumgartner z Niemiec, a 10. miejsce z dorobkiem 6 punktów zajął SIM Józef Lubas. W kwietniu zakończyła rozgrywki grupa D, gdzie zwyciężył IM James Henri z Hong Kongu.

Właśnie poznaliśmy triumfatora turnieju arcymistrzowskiego – JUB/DJ/A. Został nim GM Mark Noble z Nowej Zelandii, który po zwycięstwie z SIM Tadeuszem Baranowskim (POL) uzyskał wystarczającą do zajęcia 1. miejsca przewagę punktową nad innymi zawodnikami. W sumie wygrał 6 partii a pozostałe zremisował. Pozostała mu jeszcze jedna partia do zakończenia. Mark Noble za zwycięstwo zostanie uhonorowany medalem podczas kongresu ICCF w Sydney w 2014 roku.
Warto zaznaczyć, że w turnieju A gra także dwóch polskich zawodników: SIM Marek Sądowski i SIM Tadeusz Baranowski. Kol. Marek Sądowski zdobył dotąd 8,5 pkt i ma jeszcze szanse na podium, gdyż pozostała mu ostatnia partia do zakończenia, a zajmuje aktualnie dzielone 2-7 miejsce.  Kol. Tadeusz Baranowski zakończył już swój udział w turnieju z wynikiem 8,5/16, ponosząc porażkę w ostatniej partii ze zwycięzcą.

W turnieju B pozostała do rozegrania ostatnia partia, nie mająca wpływu na układ czołówki. Zwycięzcą został SIM Aivars Kažoks z Łotwy.