Mecz Polska – Australia/ Nowa Zelandia 2013 uruchomiony

Mecz ten jest jednym z elementów uświetniających 80 rocznicę Polskiego Związku Szachistów Korespondencyjnych (założonego w 1933), którego KSzGK jest spadkobiercą, oraz 85 rocznicę Australijskiej Federacji Szachów Korespondencyjnych (Correspondence Chess League of Australia), która powstała w 1929 roku.

Dla przypomnienia Kongres ICCF 2014 odbędzie się w Australii.

Pierwotnie planowaliśmy mecz z Antypodami na około 40-60 szachownicach w zależności od ilości zgłoszeń. Napłynęło 50 zgłoszeń z Polski oraz 55 zgłoszeń z Australii/ Nowej Zelandii. Składy były jednak bardzo nierówne – nasi partnerzy przedstawili skład znacznie słabszy. Dla utrzymania pewnych niepisanych zasad aby kojarzyć zawodników o maksymalnie zbliżonej sile gry przyjęto różnicę w rankingach pomiędzy zawodnikami około 50 pkt, ale nie większą niż 60 pkt. W związku z tym nie wszyscy chętni mogli zmieścić się w składzie zasadniczym – zostali jednak ujęci na liście rezerwowej w razie potrzeby zastępstwa gdyby ktoś nie mógł kontynuować gry.

Ostatecznie uzgodniliśmy z kapitanem reprezentacji Antypodów, Brianem Jonsem, rozegranie meczu międzypaństwowego Australia/ Nowa Zelandia na 38 szachownicach (za pośrednictwem serwera). Wśród uczestników po stronie polskiej świeżo upieczony arcymistrz Rafael Pierzak!

Mecz został już uruchomiony. Oficjalny termin rozpoczęcia meczu: 2013-09-01. Mecz sędziuje George Pyrich (SCO), który z pochodzenia jest Polakiem.

Jest to nasze pierwsze spotkanie z Antypodami. W moich archiwach znalazłem jednak informację z roku 1984 o przygotowaniach do meczu z Australią i Nowa Zelandią, ale nie wiadomo czy doszedł on do skutku.

Nasze motto brzmi Amici Sumus, więc grajmy w tym duchu i przestrzegajmy zasad fair play.

Życzę wszystkim przyjemności z gry oraz udanego kontaktu ze swoimi partnerami, no i przede wszystkim powodzenia!

===

PS. Możliwe jest jeszcze uruchomienie dwóch szachownic dla zawodników o rankingu około 1800. Proszę o pilne zgłoszenia do delegata (kszgk.turnieje@gmail.com).

Comments are closed.