12 Puchar Świata dobiegł końca

12 Puchar Świata rozpoczął się w 2000 roku zorganizowany przez Czeską Federację Szachów Korespondencyjnych. Z ramienia czeskiej federacji głównym organizatorem był Josef Mrkvička, wspierany przez 8 sędziów z Czech, Słowacji i Australii. System był podobny do zastosowanego w 11 Pucharze Świata, mianowicie były grupy rozgrywane jedynie za pośrednictwem poczty tradycyjnej oraz grupy rozgrywane jedynie za pośrednictwem poczty elektronicznej, ale bez grup faksowych.

Było 1045 zgłoszeń z 49 krajów, 57 grup pocztowych oraz 37 emailowych po 11 zawodników w każdej. Najwięcej zgłoszeń pochodziło z Niemiec (291), Francji (76) oraz Czech (72). Na wniosek Federacji Czeskiej Kongres ICCF 2001 w Rimini zdecydował o rozdzieleniu grup na dwa oddzielne Puchary Świata – jeden rozgrywany za pośrednictwem poczty tradycyjnej i drugi rozgrywany za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Obecnie dobiegł końca finał 12 Pucharu Świata rozgrywanego za pośrednictwem poczty. Oznacza to, że turniej trwał prawie 13 lat!

Czołówka przedstawia się następująco:

  1. SIM Matthias Gleichmann (GER)
  2. SIM Wolfgang Beykirch (GER)
  3. SIM Edgar Achilles (GER)

Jakkolwiek zwycięzca był znany już pod koniec ubiegłego roku, tak o miejsca medalowe walka toczyła się do końca – zdecydowała punktacja pomocnicza.

Sędzią turnieju był IA Zdenek Nyvlt (CZE), który prowadził nie tylko finał, ale też grupy eliminacyjne i półfinałowe.

Comments are closed.