Pizza „komendanta” czeka na smakoszy

DaVinci zaprasza

Leonardo z Vinci od młodzieńczych lat był moim idolem. Ale nie dlatego z nieodpartą przyjemnością odwiedzam czasem (niekiedy z rodziną) lokal „Da Vinci” (pizzeria i zarazem pub) przy ul.Grenadierów 13.

Ze Sławomirem Kotlińskim, właścicielem lokalu, przy pizzy komendanta

Funkcjonuje on od 01.02.2012 w miejscu poprzedniego lokalu pod nazwą „Trzecia zmiana” – wtedy moją ulubioną potrawą była wyśmienita lazania „Lasagne Trzecia Zmiana”, w skład której wchodziły makaron lasagne, kapusta, pomidory, jabłko, kiełbaski pieprzowe – całość pod chrupiącym serem.

Da Vinci gotowy na EURO 2012

Podstawową przyczyną jest miła i kameralna atmosfera oraz doskonała pizza „El Commendante” (kiełbasa pepperoni, ananas, kapary, pieczarki, czosnek, cebula) i jeszcze lepszy sos czosnkowy. Składniki pizzy komendanta stwarzają niesamowitą ucztę dla podniebienia.

Właściciel lokalu, Sławomir Kotliński, jest bardzo sympatyczny i gościnny. W rozmowie wyjawił, że z zamiłowania jest kucharzem, a od 6 lat wykonuje ten zawód, chociaż z wykształcenia jest chemikiem po Politechnice Warszawskiej. Jak mnie zapewnił lokal jest w pełni przygotowany na Mistrzostwa Europy w piłce nożnej EURO 2012, gdzie można będzie śledzić zmagania na dużym ekranie przy złocistym napoju 🙂

Ponadto lokal posiada na zewnątrz tzw. ogródek piwny. Pizzę można zamówić również telefonicznie z dostawą do domu.

Drugi taki lokal, ale na Białołęce (ul. Skarbka z Gór 120/1), prowadzi małżonka właściciela.

Comments are closed.