Atak militarny Rosji na Ukrainę

Kilka dni temu miała bezprecedensowa zbrojna inwazja Rosji na Ukrainę, która jest nadal kontynuowana.

Potępienie agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę oraz wyrazy wsparcia dla Ukraińców, w tym ofertę wsparcia dla uchodźców z Ukrainy od kilku szachistów korespondencyjnych w zakresie zakwaterowania przekazałem na ręce delegata Ukrainy Georgy Goncharenko (mieszkającego nadal w Kijowie), za co gorąco podziękował.

Prezydent ICCF, Eric Ruch, przekazał do wszystkich szachistów korespondencyjnych wiadomość:

Dear Chessfriends,

In these difficult times, our thoughts are with the Ukrainian people and all Ukrainian chess friends hoping that they are safe and that the war will end soon.

On behalf of ICCF, I have sent a message to Georgy Goncharenko, National Delegate of the Ukrainian Correspondence Chess Federation, to express our support and friendship. At his request, ICCF has stopped the clocks of all the Ukrainian players, who needed all their time to focus all their attention and energy on the safety of their family and friends. We hope that they will restart their games as soon as possible.

The aim of ICCF and correspondence chess is to reinforce the links and the friendship between all players worldwide, regardless of their origin, the colour of skin, religion,…

These are sad days for humanity, but we will continue to send our moves to everyone ready to listen to a message of peace and friendship, and we will exclude nobody, as we are all friends.

Eric Ruch

ICCF President

 

Odpisałem do Prezydenta ICCF, że jestem rozczarowany (jak wielu polskich szachistów korespondencyjnych), że agresor nie został wymieniony i nie został potępiony. Trzeba otwarcie powiedzieć, że to Rosja (przy wsparciu Białorusi) zaatakowała Ukrainę.

Z pewnością takie barbarzyństwo (mordowanie sąsiada) nie jest zgodne z duchem Amici Sumus (patrz artykuł 11 Statutu ICCF) i z poszanowaniem podstawowych praw człowieka. Zgodnie z artykułem 17 jest to wyraźna podstawa do zawieszenia Rosyjskiej Federacji i Białoruskiej Federacji (artykuł 10 nie może być wymówką), tak jak zrobiła to FIDE po apelu MKOl. W każdym razie FIDE i MKOl nadal jest uznawane w statucie ICCF (patrz artykuł 2).

Napisałem też, że bardzo dobrze rozumiem, że wszyscy mamy przyjaciół w Rosji i na Białorusi (a zbrojna inwazja na Ukrainę to nie ich wina), ale mamy też przyjaciół na Ukrainie. Większość zawodników czuje się bardzo niekomfortowo grając przeciwko Rosjanom i Białorusinom.

Dlatego zaapelowałem o podjęcie natychmiastowych działań oraz o zwołanie nadzwyczajnego wirtualnego Kongresu (im szybciej, tym lepiej – wymagane w statucie w ciągu 3 miesiący) w sprawie zawieszenia federacji rosyjskiej i białoruskiej. Zarząd ICCF (Executive Board) jest uprawniony do tego (większością 2/3 głosów) bez udziału delegatów, aby przyspieszyć proces – patrz art. 31. Ewentualnie może to nastąpić na wniosek większości federacji.

Niestety otrzymałem odpowiedź negatywną, gdyż Zarząd ICCF nie uznał za konieczne zwoływania nadzwyczajnego posiedzenia Kongresu. Będę działał dalej, być może znajdzie się większość wśród delegatów.

Co do rozgrywanych partii to na pilny wniosek delegata Ukrainy w dniu 24.02.2022 ICCF podjęło decyzję o zatrzymaniu zegarów we wszystkich partiach zawodników ukraińskich, aby mogli skupić swoją uwagę i energię na bezpieczeństwie swoich rodzin oraz aby zapobiec przekroczeniu czasu w partiach. W dniu 28.02.2022 ICCF podjęło decyzję o możliwości uruchomienia zegarów na życzenie zawodnika ukraińskiego. Jeśli do 29.04.2022 nie nastąpi restart to partie będą podlegały ocenie.

Zdaję sobie sprawę, że wiele osób ma dylemat, czy nadal grać z zawodnikami rosyjskimi oraz białoruskimi, ale dopóki nie będzie innej decyzji ICCF to bardzo proszę wszystkich o kontynuowanie swoich partii, przynajmniej w rozgrywkach drużynowych.

Comments are closed.