Archiwa

lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Licznik odwiedzin

Mistrzostwa Świata 2022 (eliminacje) – zgłoszenia do 31.01.2022

Opis turnieju

Decyzją Kongresu ICCF 2011 w Helsinkach Mistrzostwa Świata (eliminacje, półfinały, turnieje kandydackie) mają startować co roku w tych samych terminach.

Start eliminacji 46 Mistrzostw Świata został ustalony na 20.03.2022.

Zawodników uprawnionych do gry wymieniają Przepisy ICCF:

 • w eliminacjach pkt. 1.2.1.1.
 • w półfinałach pkt 1.2.1.2.
 • w turniejach kandydackich pkt 1.2.1.3.

Ranking, o którym mowa, odnosi się do którejkolwiek listy rankingowej opublikowanej w ciągu ostatnich 12 miesięcy (pkt 1.2.1.0.8.).

Zazwyczaj każda z grup MŚ składa się z 13 uczestników. Przewodniczący komisji ds. turniejów o tytuły (WTTC) ma prawo zwiększyć liczbę zawodników do 15 lub 17.

Zgłoszenia do więcej niż jednej grupy zostaną uwzględnione tylko w przypadku występowania wolnych miejsc do uzupełnienia grup turniejowych.

Jeśli liczba zgłoszeń nie będzie wielokrotnością 13 lub 15, grupy zostaną uzupełnione zawodnikami, którzy poprosili o udział w eliminacjach zgodnie z Przepisami ICCF, pkt. 1.2.1.1.4. (pula zawodników rezerwowych).

Zgłoszenia

są przyjmowane wyłącznie poprzez system zgłoszeń ICCF. Po zalogowaniu się na swój profil należy wybrać odpowiedni turniej w zakładce „Nowe turnieje” (lub kliknąć na ten link, który kieruje bezpośrednio do turnieju) a następnie w polu „Posiadane kwalifikacje” koniecznie podać stosowne uprawnienia (zgodnie z pkt.1.2.1.1.) oraz wybrać rejestrację przez system zgłoszeń bezpośrednich (DE) lub rejestrację za pośrednictwem krajowej federacji, co jest w zasadzie jednoznaczne z wyborem płatności wpisowego:

 • za pośrednictwem KSzK, wpisowe wynosi 115 zł płatne na konto podane w Komunikacie KSzK. Termin zgłoszeń jest do 31.01.2022.
 • bezpośrednio do ICCF za pośrednictwem systemu DE – tu opłacenie wpisowego następuje przez Paypal (ok. 24,96EUR) – nie jest konieczne posiadanie konta PayPal w celu dokonania tej płatności, wystarczy karta kredytowa/ debetowa. Termin zgłoszeń jest do 06.02.2022.

Zawodnicy rezerwowi zgłaszają się do delegata za pośrednictwem e-maila. Pozostałe formalności, w tym wpisowe, zostaną uregulowane po zamknięciu zgłoszeń i akceptacji organizatora.

Celem przypomnienia organizator nadesłał listę zawodników, którzy uzyskali kwalifikacje do eliminacji MŚ (zobacz niżej). Mają one określony termin ważności i niewykorzystane przepadną. Wykaz może być niekompletny i w razie pominięcia może zostać uzupełniony.

Polska posiada do dyspozycji trzy zgłoszenia do MŚ z tytułu tzw. „dzikiej karty”, które zostaną wykorzystane – jedna do eliminacji (Przepisy ICCF, pkt. 1.2.1.1.1.h) oraz dwie do półfinałów (Przepisy ICCF, pkt. 1.2.1.2.1.h). Nie ma jednolitych kryteriów jej przydziału i jest to sprawa bardzo indywidualna. Decyzja co do zawodników zgłaszających się z tego tytułu zostanie podjęta w styczniu (eliminacje) oraz kwietniu (półfinały).

Proszę nie czekać do ostatniego dnia ze zgłoszeniem, zwłaszcza w sytuacjach budzących wątpliwości wymagających dodatkowych wyjaśnień, gdyż można nie zdążyć z dokonaniem zgłoszenia.

Terminy zgłoszeń do wyższych szczebli zostaną podane w terminie późniejszym – dotychczas do półfinałów można było zgłaszać się do 30.04.2021 a do turniejów kandydackich do 31.07.2021.

===========

Przepisy turniejowe ICCF (wyciąg)

1.2.1.1. Eliminacje mistrzostw świata w szachach korespondencyjnych

1. Pełną kwalifikację do udziału w grupie eliminacyjnej MŚ uzyskują:

 • (a) uczestnicy jednego z poprzednich lub bieżących turniejów kandydackich, którzy uzyskali co najmniej 40% możliwych punktów, ale nie zdobyli wyższej kwalifikacji
 • (b) uczestnicy jednego z poprzednich lub bieżących półfinałów, którzy uzyskali co najmniej 50% możliwych punktów, ale nie zdobyli wyższej kwalifikacji
 • (c) uczestnicy jednego z poprzednich lub bieżących turniejów eliminacyjnych, którzy zajęli 3 lub 4 miejsce lub uzyskali co najmniej 60% możliwych punktów, ale nie zakwalifikowali się do półfinału
 • (d) zwycięzcy turniejów światowych ICCF – klasy M
 • (e) uczestnicy jednego z poprzednich lub bieżących finałów pucharu świata ICCF, którzy uzyskali co najmniej 50% możliwych punktów (nie obejmuje to Pucharu Świata Weteranów oraz Pucharu Świata w szachy 960 czy też Drużynowych Pucharów Świata)
 • (f) uczestnicy jednego z poprzednich lub bieżących potwierdzonych mistrzostw strefowych o średnim rankingu 2451 lub więcej, którzy uzyskali co najmniej 50% możliwych punktów
 • (g) uczestnicy potwierdzonych mistrzostw strefowych o średnim rankingu 2450 lub mniej, którzy zajęli 3 lub 4 miejsce lub uzyskali co najmniej 60% możliwych punktów
 • (h) zawodnicy zgłoszeni przez swoje narodowe organizacje posiadający w momencie wysuwania kandydatury ranking mniejszy niż 2400 (stały lub tymczasowy)
 • (i) posiadacze tytułu mistrz międzynarodowy (IM) o rankingu powyżej 2300 (*)
 • (j) posiadacze tytułu starszy mistrz międzynarodowy (SIM) o rankingu powyżej 2250 (*)
 • (k) posiadacze tytułu arcymistrz (GM)
 • (l) zawodnicy posiadający ranking 2500 lub więcej.

2. Pół kwalifikacji do udziału w grupie eliminacyjnej MŚ uzyskują.

 • (a) zawodnicy, którzy zdobyli drugie miejsce w turnieju klasy M.

4. Każdy zawodnik z ustalonym rankingiem 2400 lub wyższym może ubiegać się o start w eliminacjach mistrzostw świata [pula zawodników rezerwowych]. Zawodnicy z najwyższym rankingiem z tej grupy zostaną wykorzystani do uzupełnienia grup, jeśli liczba zgłoszeń nie będzie wielokrotnością 13 lub 15.

===

1.2.1.2. Półfinały mistrzostw świata w szachach korespondencyjnych

1. Uprawnienia do udziału w półfinale uzyskują:

 • (a) uczestnicy jednego z poprzednich lub bieżących finałów, ale nie zdobyli wyższej kwalifikacji
 • (b) uczestnicy jednego z poprzednich lub bieżących turniejów kandydackich, którzy uzyskali co najmniej 50% możliwych punktów, ale nie zdobyli wyższej kwalifikacji
 • (c) uczestnicy jednego z poprzednich lub bieżących półfinałów, którzy zajęli 3 lub 4 miejsce lub uzyskali co najmniej 60% możliwych punktów, ale nie zdobyli kwalifikacji do turnieju kandydackiego
 • (d) zawodnicy, którzy zajęli pierwsze i drugie miejsce w grupie eliminacyjnej
 • (e) uczestnicy turnieju finałowego pucharu świata ICCF, którzy zajęli 3 lub 4 miejsce lub uzyskali co najmniej 60% możliwych punktów
 • (f) uczestnicy poprzednich lub bieżących potwierdzonych mistrzostw strefowych o średnim rankingu 2451 lub więcej, którzy zajęli 3 lub 4 miejsce lub uzyskali co najmniej 60% możliwych punktów
 • (g) zawodnicy, którzy zajęli pierwsze i drugie miejsce w potwierdzonych mistrzostwach strefowych o średnim rankingu 2450 lub mniej
 • (h) zawodnicy zgłoszeni przez swoje narodowe organizacje posiadający w momencie wysuwania kandydatury ranking 2400 lub wyższy
 • (i) posiadacze tytułu mistrz międzynarodowy (IM) w szachach korespondencyjnych o rankingu stałym powyżej 2500 (*)
 • (j) posiadacze tytułu starszy mistrz międzynarodowy (SIM) w szachach korespondencyjnych o rankingu stałym powyżej 2450 (*)
 • (k) posiadacze tytułu arcymistrz (GM) o rankingu ponad 2400 (*)
 • (l) zawodnicy posiadający ranking stały ponad 2550.

3. Każdy zawodnik z ustalonym rankingiem 2450 lub wyższym może ubiegać się o start w półfinałach mistrzostw świata [pula zawodników rezerwowych]. Zawodnicy z najwyższym rankingiem z tej puli zostaną wykorzystani do uzupełnienia grup, jeśli liczba zgłoszeń nie będzie wielokrotnością 13 lub 15.

===

1.2.1.3. Turniej kandydacki

1. Uprawnienia do udziału w turnieju kandydackim uzyskują:

 • (a) uczestnicy jednego z poprzednich lub bieżących finałów, którzy uzyskali co najmniej 50% możliwych punktów,
 • (b) uczestnicy jednego z poprzednich lub bieżących turniejów kandydackich, którzy zajęli 2 (w wyjątkowej sytuacji, gdy awans do finału uzyskuje tylko jeden zawodnik), 3 lub 4 miejsce lub uzyskali co najmniej 60% możliwych punktów, ale nie zakwalifikowali się do finału,
 • (c) zawodnicy, którzy zajęli pierwsze i drugie miejsce w każdej grupie półfinałowej
 • (d) zawodnicy, którzy zajęli pierwsze i drugie miejsce w turnieju finałowym pucharu świata ICCF
 • (e) zawodnicy, którzy zajęli pierwsze i drugie miejsce w potwierdzonych mistrzostwach strefowych o średnim rankingu 2451 lub więcej
 • (f) wszyscy byli mistrzowie świata w szachach korespondencyjnych
 • (g) posiadacze tytułu arcymistrz (GM), którzy wypełnili co najmniej pięciokrotnie normę arcymistrzowską
 • (h) zawodnicy posiadający ranking ustalony 2600 (*) lub wyższy.

3. Każdy zawodnik z ustalonym rankingiem 2500 lub wyższym może ubiegać się o start w turnieju kandydackim mistrzostw świata [pula zawodników rezerwowych]. Zawodnicy z najwyższym rankingiem z tej puli zostaną wykorzystani do uzupełnienia grup, jeśli liczba zgłoszeń nie będzie wielokrotnością 13 lub 15.

===

Przypisy

(*) Rankingi ELO stosowane w tych przepisach odnoszą się do którejkolwiek z list rankingowych opublikowanych w ciągu ostatnich 12 miesięcy [pkt. 1.2.1.0.8.]. W polu „Posiadane kwalifikacje” należy podać ranking oraz listę rankingową, do której zawodnik się odwołuje, jeśli jest inna niż w dniu startu turnieju.

Wykaz uzyskanych kwalifikacji do eliminacji Mistrzostw Świata oraz ich data ważności

Organizator nadesłał wykaz uzyskanych kwalifikacji do eliminacji Mistrzostw Świata. Część z nich wygasa w 2022 (na czerwono), więc warto je wykorzystać. Ostatnio zmieniły się przepisy w sprawie okresu ważności 1/2 kwalifikacji – mianowicie wynosi on do 3 lat od zakończenia turnieju i niewykorzystana przepada. Zatem aby można było wykorzystać pełną kwalifikację to do tego czasu trzeba koniecznie uzyskać drugą połówkę!

Proszę sprawdzić listę i przy zgłaszaniu się podawać stosowną podstawę. Lista może być niekompletna, więc w razie pominięcia proszę informować.

ID Zawodnik Podstawa F/H Termin
Pełna kwalifikacja
421243 Broniek, Mariusz Maciej 2018 1.1.1.b from WCCC42SF05 Full 01.07.2024
421243 Broniek, Mariusz Maciej 2011 1.1.1.g from EU/C72/final Full EOT+3y
421443 Fengier, Dariusz 2018 1.1.1.c from WCCC42PR11 Full 30.09.2022
421069 Jacewitz, Grzegorz 2019 1.1.1.d from WS/M/742 Full 07.08.2024
420300 Jasiński, Mirosłav 2017 1.1.1.b from WCCC41SF02 Full 26.10.2022
420300 Jasiński, Mirosłav 2018 1.1.1.b from WCCC42SF04 Full 24.10.2024
421175 Krzyżanowski, Antoni 2017 1.1.1.c from WCCC41PR13 Full 19.05.2022
421175 Krzyżanowski, Antoni 2018 1.1.1.c from WCCC42PR08 Full 13.10.2023
421175 Krzyżanowski, Antoni 2019 1.1.1.b from WCCC43SF01 Full 06.03.2024
421260 Kubicki, Tadeusz 2018 1.1.1.b from WCCC42SF02 Full 14.03.2023
421012 Maliszewski, Grzegorz 2017 1.1.1.d from WS/M/657 Full 11.03.2023
421276 Narkun, Michal 2017 1.1.1.d from WS/M/672 Full 04.07.2022
420957 Pierzak, Rafael 2017 1.1.1.g from EU/C71/final Full 23.09.2022
420249 Pietrzak, Janusz 2019 1.1.1.b from WCCC43SF06 Full 31.05.2024
421373 Sazon, Adam 2020 1.1.1.d from WS/M/762 Full 21.10.2024
421373 Sazon, Adam 2020 1.1.1.d from WS/M/763 Full 13.11.2024
421373 Sazon, Adam 2020 1.1.1.d from WS/M/760 Full EOT+3y
429028 Walczak, Piotr 2019 1.1.1.b from WCCC43SF05 Full 27.10.2024
420813 Wojtyra, Sławomir 2017 1.1.1.b from WCCC41SF05 Full 31.08.2022
Dwie połówki kwalifikacji
421373 Sazon, Adam 2015 1.1.2.a from WS/M/708 Half
421373 Sazon, Adam 2019 1.1.2.a from WS/M/727 Half 01.11.2023
Pół kwalifikacji
421243 Broniek, Mariusz Maciej 2013 1.1.2.a from WS/M/436 Half 31.12.2023
421236 Chodorowski, Ryszard 2011 1.1.2.a from WS/M/313 Half 31.12.2023
420777 Ciesielski, Stefan 2008 1.1.2.a from WS/M/161 Half 31.12.2023
421695 Jamka-Petroń, Barbara 2017 1.1.2.a from WS/M/622 Half 31.12.2023
421390 Kołodziejski, Marcin 2009 1.1.2.a from WS/M/230 Half 31.12.2023
421286 Kopala, Marian 2018 1.1.2.a from WS/M/690 Half 31.12.2023
421175 Krzyżanowski, Antoni 2012 1.1.2.a from WS/M/374 Half 31.12.2023
421144 Kułakiewicz, Mariusz 2015 1.1.2.a from WS/M/539 Half 31.12.2023
421567 Mirkowski, Piotr 2014 1.1.2.a from WS/M/483 Half 31.12.2023
420588 Mostowik, Daniel 2015 1.1.2.a from WS/M/551 Half 31.12.2023
421446 Paluch, Andrzej 2019 1.1.2.a from WS/M/730 Half 31.12.2023
421228 Peschke, Ireneusz 2011 1.1.2.a from WS/M/343 Half 31.12.2023
420249 Pietrzak, Janusz 2009 1.1.2.a from WS/M/231 Half 31.12.2023
421466 Pilarska, Lucyna 2011 1.1.2.a from WS/M/329 Half 31.12.2023
420916 Probola, Ryszard 2017 1.1.2.a from WS/M/629 Half 31.12.2023
421373 Sazon, Adam 2020 1.1.2.a from WS/M/752 Half 23.01.2024
421794 Stachańczik, Jacek 2018 1.1.2.a from WS/M/678 Half 31.12.2023
429151 Szerlak, Andrzej 2015 1.1.2.a from WS/M/533 Half 31.12.2023
429154 Tritt, Maciej 2008 1.1.2.a from WS/M/162 Half 31.12.2023
420741 Trzeciak, Roman 2010 1.1.2.a from WT/M/1085 Half 31.12.2023
421366 Wilczek, Tadeusz 2006 1.1.2.a from WS/M/050 Half 31.12.2023
420687 Zawadka, Zbigniew 2018 1.1.2.a from WS/M/684 Half 31.12.2023
421202 Zlotkowski, Arkadiusz 2006 1.1.2.a from WS/M/066 Half 31.12.2023

Uwagi: Full=pełna kwalifikacja, Half=pół kwalifikacji, EOT+3y=koniec turnieju+3 lata

===

Comments are closed.