15161718192021
22232425262728
293031

Licznik odwiedzin

Magnus Carlsen w meczu z Fabianem Caruaną obronił tytuł Mistrza Świata FIDE 2018 [9:6, po dogrywce]

Mecz o Mistrzostwo Świata FIDE 2018 pomiędzy obrońcą tytułu Magnusem Carlsenem (Norwegia) a pretendentem Fabianem Caruaną (USA) odbył się w dniach 9-28 listopada 2018 w The College, Southampton Row, Holborn w Londynie.

Mecz składał się z 12 partii a jeśli to konieczne z dogrywki (w dniu 2018-11-28). Tempo gry: 40 pos/100 min, na kolejne 20 pos/50 min, a następnie 15 min na resztę partii plus 30 sek na każdy ruch począwszy od 1 pos. Dogrywka miała liczyć z 4 partie grane tempem aktywnym (25 min na partię plus 10 sek na każdy ruch). W razie ponownego remisu nastąpiłaby dogrywka składająca się z 2 partii granych tempem błyskawicznym (5 min na partię plus 3 sek na każdy ruch). Takich 2 partiowych meczów mogłoby być rozegrane najwyżej 5-krotnie. Potem nastąpiłaby dogrywka składająca się z 1 partii rozgrywana na specjalnych zasadach. Zawodnik wygrywający losowanie wybiera kolor bierek. Zawodnik grający białymi otrzymuje 5 min, a czarnymi 4 min na partię,  plus 3 sek (dla każdego zawodnika) na każdy ruch począwszy od 61 pos. W razie remisu zwycięzcą jest zawodnik grający czarnymi.

Magnus Carlsen (Norwegia) – mistrz świata, 28 lat

(ur. 1990-11-30 w Tønsbergu) Obecnie FIDE 2835 ELO (listopad 2018) – numer 1 na liście rankingowej FIDE od stycznia 2010, poza 3 listami rankingowymi listopad 2010 oraz marzec-maj 2011, kiedy to Anand prowadził mając 2 oczka przewagi. Najwyższy ranking w dotychczasowej karierze osiągnął 2014-05-01 i z wynikiem 2882 punktów zajmował wówczas 1. miejsce na światowej liście FIDE. Jest to najwyższy w historii ranking uzyskany przez szachistę. W 2013 r. M.Carlsen po emocjonującym pojedynku wygrał zdecydowanie w Chennai mecz o tytuł mistrza świata z V.Anandem w stosunku 6½ – 3½. W 2014 zwycięstwo 6½: 4½ nad Viswanathanem Anandem w meczu o mistrzostwo świata w Soczi i obrona tytułu. W 2016 zwycięstwo w meczu o mistrzostwo świata 9:7 (po dogrywce) nad Siergiejem Kariakinem.

Fabiano Caruana (USA) – pretendent, 26 lat

F.Caruana

(ur. 1992-07-30 w Miami) – amerykański szachista włoskiego pochodzenia (2006-2014 reprezentował Włochy), arcymistrz od 2007 roku.

Najwyższy ranking w karierze osiągnął 2014-10-01 i z wynikiem 2844 punktów zajmował wówczas 2. miejsce na światowej liście FIDE za Magnusem Carlsenem.

Jest jednym z najzdolniejszych szachistów w historii szachów. W 2014 roku odniósł największy sukces w dotychczasowej karierze, samodzielnie zwyciężając w turnieju Sinquefield Cup w Saint Louis. W turnieju tym, najsilniejszym w historii pod względem średniego rankingu uczestników, wygrał 7 pierwszych partii i ostatecznie zwyciężył z wynikiem 8½ w 10 partiach, wyprzedzając drugiego w tabeli, mistrza świata Magnusa Carlsena, o 3 punkty.

Wygrał turniej kandydacki 2018 w Berlinie  (w dniach od 2018-03-10 do 2016-03-28) z wynikiem 9/14.