Wywiad z Robertem Houdart’em, autorem mistrzowskiego silnika szachowego Houdini

Poniżej fragment wywiadu przeprowadzonego przez Chessdom z Robertem Houdart’em, autorem mistrzowskiego silnika szachowego Houdini, po jego zwycięstwie w sezonie 10 TCEC.

Alpha Zero właśnie pokonał ubiegłorocznego mistrza Stockfish 8. Twoja opinia na temat opublikowanego artykułu i meczu, który miał miejsce?

To fascynujące i niesamowite, a jednocześnie bardzo oczekiwane! … Omawialiśmy to nawet podczas wywiadu z Nelsonem [Nelson Hernandez z TCEC] i autorami Komodo [programista Mark Lefler i konstruktor GM Larry Kaufman]. Otwiera to całkowicie nowe, zadziwiające możliwości dla silników szachowych! Mam nadzieję, że Google opublikuje więcej szczegółów na temat ich podejścia, aby świat szachowy, a zwłaszcza komputerowy świat szachów, mógł skorzystać z ich osiągnięć.

Teraz, gdy Houdini jest panującym mistrzem, czy mógłbyś rzucić wyzwanie dla Alpha Zero? Pod jakimi warunkami?

Zazwyczaj to pretendent rzuca wyzwanie, a nie panujący obecnie mistrz 🙂 Poważnym punktem dyskusji na temat możliwego meczu pomiędzy „normalnym” silnikiem a Alpha Zero byłby sprzęt – jak można się upewnić, że sprzęt jest porównywalny? Jeśli uda mi się uruchomić Houdini na 2000 rdzeni, to będzie on znacznie silniejszy niż w przypadku 64 rdzeni …

To powiedziawszy, nie jestem pewien, w jaki sposób Google widzi swój projekt – czy jest to projekt badawczy / marketingowy (jak Deep Blue dla IBM), czy też zamierzają korzystać z Alpha Zero w konkurencyjny sposób lub jako silnik analizy dostępny dla ogółu społeczeństwa?

Comments are closed.