Drużynowe Mistrzostwa Regionalne organizowane przez Walię

Walijska Federacja Szachów Korespondencyjnych (the Welsh Correspondence Chess Federation –  WCCF) organizuje Drużynowe Mistrzostwa Regionalne, które będą uruchamiane corocznie w listopadzie. Tylko inauguracyjny turniej ze względów technicznych wystartuje 2018-01-01.

Drużyny muszą reprezentować o szczebel niższą jednostkę podziału administracyjnego danego kraju, w przypadku Polski to województwo. Nazwy w języku angielskim są dostępne na Wikipedii.

Uprawnienie do gry w danej drużynie określa kapitan drużyny, jednakże organizator zastrzega sobie prawo odrzucenia któregokolwiek z zawodników lub całej drużyny bez podania przyczyny. Dopuszcza się wielokrotne zgłoszenia z tego samego regionu (na przykład drużyna A i B).

Kapitan drużyny reprezentującej dany region powinien uzyskać wcześniej aprobatę delegata Polski do ICCF (kszgk.turnieje@gmail.com).

Struktura

Drużyny składają się z 8 zawodników, kojarzenie systemem Hutton’a, każdy zawodnik gra 2 partie (przeciwko temu samemu zawodnikowi ale różnymi kolorami). Najlepiej zapoznać się z tym systemem kojarzenia w praktyce na przykładzie rozgrywek drużynowych Wielkiej Brytanii.

Będzie jeden lub więcej szczebli rozgrywek, do 10 drużyn na każdym szczeblu. Przydział do poszczególnych szczebli w pierwszym sezonie nastąpi wyłącznie według rankingu. Zwycięzka drużyna szczebla pierwszego (1 Liga – Division One) zostanie ogłoszona mistrzem regionalnym, pierwsza i druga drużyna niższego szczebla uzyska awans, ostatnia i przedostatnia drużyna spadną do niższego szczebla rozgrywek.

Po pierwszym sezonie, nowe drużyny będą zaczynały z reguły od najniższego szczebla, poza wyjątkami określonymi przez organizatora. Drużyny, które w kolejnym sezonie będą miały mniej niż 4 zawodników z poprzedniego sezonu będą traktowane jako nowe drużyny.

Wszystko wskazuje na to, że będzie to coś w stylu kolejnej Ligi Mistrzów, ale znacznie okrojonej w ilości rozgrywanych partii oraz czasu namysłu.

Zasady

Obowiązują aktualne przepisy ICCF w dniu startu turnieju.

Punktacja pomocnicza w razie remisu:

 1. Liczba zwycięstw (większa); następnie,
 2. Liczba wygranych szachownic (mniejsza): [the numbers of the boards won by each team will be added together, and the team with the lower total will win] następnie,
 3. Eliminacja; eliminacja najniższej szachownicy z wyniku meczu; ta operacja będzie powtarzana aż do uzyskania wyniku rezultatywnego.
 4. Jeśli powyższa punktacja pomocnicza nie przyniesie rozstrzygnięcia to drużyny zostaną uznane za takie, które zajęły to samo miejsce.

Tempo gry

Tempo gry typu Triple Block: 50/75/1 (50 dni na zegarze, 75 dni w banku/rezerwie, oraz jeden dzień dodawany po każdym posunięciu ale tylko przez pierwsze 50 posunięć); zegar idzie cały czas [albo jeden albo drugi, również podczas procedury zmiany zawodnika; nie ma zerowego czasu do 24 godzin], więc wszystkie partie zostaną zakończone w ciągu 350 dni, nie będzie patii ocenianych poza przypadkami wycofania zawodników.

Zegar zawodnika nie może pokazywać więcej niż 50 dni. [Jeśli zawodnik ma życzenie zużyć więcej niż 50 dni na jedno posunięcie to musi przenieść stosowną ilość czasu z rezerwy na zegar zanim czas się skończy. Zawodnik może to uczynić bez ograniczeń dopóki posiada czas w swojej rezerwie. Ta procedura jest niezbędna, gdyż zegar nigdy nie pokaże więcej niż 50 dni. Celem tej procedury jest promowanie odpowiedniego tempa gry (w podobny sposób jak to czyniła zasada w pkt.3.b. Przepisów gry), jak również zapewnić ograniczenie czasu zanim zawodnik wycofa się milcząco (z różnych przyczyn, w tym śmierci).]

Zgłoszenia

Wpisowe od drużyny wynosi 10 GBP.

Wszystkie zgłoszenia należy przesyłać do organizatora, którym w obecnej edycji jest Austin Lockwood (secretary@welshccf.org.uk) oraz do wiadomości delegata (kszgk.turnieje@gmail.com) do 31 października każdego roku, jednakże w pierwszym sezonie wyjątkowo do 2017-11-30. Wpisowe należy uregulować za pośrednictwem PayPal (za pośrednictwem strony federacji walijskiej  lub bezpośrednio na adres: treasurer@welshccf.org.uk, należy podać nazwę drużyny) lub przelew bankowy.

Dyplomy otrzymają członkowie zwycięzkiej drużyny każdego szczebla, ponadto zwycięska drużyna najwyższego szczebla nie musi płacić wpisowego przy zgłoszeniu w kolejnym sezonie.

===============

Dotychczas zgłosiły sie następujące drużyny:

 1. Australian Kangeroos (other states) Australia
 2. Chiriqui (Panama)
 3. Lancashire (England)
 4. New South Wales (Australia)
 5. Panama City (Panama)
 6. Panama West (Panama)
 7. Queensland (Australia)
 8. US East (USA)
 9. US West (USA)
 10. Victoria (Australia)
 11. West Wales (Wales)
 12. Yorkshire A (England)
 13. Yorkshire B (England)

===========

Comments are closed.