23 Mistrzostwa Świata Komputerów w szachach

Gospodarzem 23 Mistrzostw Świata Komputerów w szachach, które odbyły się w dniach od 1 do 7 lipca 2017, był tradycyjnie Uniwersytet w Lejdzie (Holandia), najstarszy holenderski uniwersytet, założony w 1575 roku.

Rywalizacja odbyła się w dwóch kategoriach:

• w otwartej kategorii (bez ograniczeń sprzętowych); termin: 3-7 lipca 2017; tempo gry: 1h45m+15s; 4 uczestników, turniej 3-kołowy.
  • w kategorii software (na jednolitej platformie sprzętowej); termin: 1-2 lipca 2017; tempo gry: 45m+15s; 7 uczestników, turniej 1-kołowy.

Rozegrano również turniej błyskawiczny 2-kołowy; termin: 5 lipca; tempo gry: 5m+5s.

Kategoria otwarta

Uczestnikami w otwartej kategorii byli:

Lp Program Kraj Autor Rdzeni Architektura GHz
1 Chiron ITA Ubaldo Andrea Farina 32 2 AMD Opteron 6274 2.2
2 Jonny GER Johannes Zwanzger 2400 Cluster of 100 AMD x86-64 2.8
3 Komodo USA Don Dailey, Larry Kaufman, Mark Lefler 60 Intel Xeon E7-8890 v2 2.8
4 Shredder GER Stefan Meyer-Kahlen 32 Intel Xeon E5-2697A v4 2.6

Rywalizacja z każdą edycją jest co raz mniej interesująca, po tym jak Rybka w niej nie uczestniczy. Nawet zwycięzca jednej z wcześniejszych edycji Junior, który stworzyli dwaj izraelscy programiści Amir Ban i Shay Bushinsky, nie bierze teraz udziału.

Tabela końcowa

M Nazwa 1 2 3 4 Wynik Dogrywka
1 Komodo ½½½ 1½½ ½½½ ½½½½½1
2 Jonny ½½½ ½½½ 1½½ ½½½½½0
3 Shredder 0½½ ½½½ ½½½ 4 ½½1½
4 Chiron ½½½ 0½½ ½½½ 4 ½½0½

Mistrzem świata w kategorii otwartej został Komodo, który po dogrywce pokonał Jonny (podobnie jak rok temu):

• 2 partie 45m+16s: 1-1
  • 2 partie 20m+10s: 1-1
  • 2 partie 10m+10s: 1½-½

Od kolejnej edycji począwszy od 2018 roku Mistrzostwa Świata Komputerów będą się odbywały w zmienionej formie. Mianowicie mistrz świata broniący tytułu będzie rozgrywał mecz z pretendentem wyłonionym w turnieju podobnie jak to ma miejsce w FIDE. Szczegóły będą ustalane w porozumieniu pomiędzy organizatorem ICGA a dotychczasowymi uczestnikami.

Kategoria software

Rywalizacja w kategorii software odbywała się na jednolitej platformie sprzętowej tak jak w dwóch poprzednich edycjach w oparciu o procesor Intel i7-3770, 3.4 GHz, 4 rdzenie (8 wątków), 16GB RAM, bez dostępu do internetu dla wszystkich uczestników.

Tytuł mistrza świata w kategorii software na jednolitej platformie sprzętowej zdobył tym razem program Shredder.