Kongres ICCF 2017, Albena – przyjazd uczestników

Hotel Flamingo

Kongres 2017 – Albena (Bułgaria)

W tym roku Kongres ICCF odbywa się w Albenie (Bułgaria) w dniach od 2017-09-03 do 2017-09-08 w hotelu Flamingo położonym w centrum miasta, oferującym baseny w środku i na zewnątrz. Federacja Bułgarska powstała w 1948 roku i w 2018 roku obchodzi swoje 70-lecie. Należy nadmienić, że Bułgaria już zorganizowała Kongres ICCF 2008 w Pleven.

Albena (bułg. Албена) – miejscowość turystyczna w Bułgarii (zbudowana w latach 1960-tych specjalnie w tym celu), oddalona ok. 32 km na północ od Warny, 14 km od Złotych Piasków i 12 km na południowy zachód od Bałczik. Nazwa miejscowości pochodzi od bohaterki sztuki Jordana Jowkowa – Ałbeny.

Hotel Flamingo-baner kongresowy

Miejscowość jest niezwykła ze względu na swoją 5-kilometrową plażę, szeroką na 150 m, z bardzo drobnym i czystym piaskiem; woda morska jest zwykle krystalicznie czysta, spokojna i ciepła. Głębokość morza nie przekracza 1,6 metra w odległości do 100-150 metrów od plaży.

Albena gości wiele przedsięwzięć kulturalnych oraz konferencji. Rozwój kurortu rozpoczął się w 1968 r. W 2002 r. w miejscowości zostały rozegrane międzynarodowe mistrzostwa akrobatyki powietrznej. We wrześniu 2011 r. odbyły się tu mistrzostwa Europy juniorów w szachach, w których Polacy zajęli 2. miejsce w klasyfikacji medalowej (za Rosją).

Kurort został odznaczony Błękitną Flagą za zlokalizowanie w ekologicznie czystym regionie.

Atrakcje turystyczne – rezerwat przyrody Bałtata (nazywany także Batowa Gora); sezonowa kolejka chu-chu; plaża o długości 5 km i szerokości od 30 do 100 m; ośrodek jazdy konnej; aquapark.

W tym roku nie uczestniczę osobiście w kongresie, ale jako delegat głosowałem już drogą elektroniczną na poszczególne propozycje kongresowe.

Dzięki uprzejmości Leonardo Ljubicica, arcymistrza i mistrza świata, delegata Chorwacji, jak też Dyrektora Marketingu ICCF, będę mógł przekazywać przynajmniej namiastkę relacji i to z niewielkim opóźnieniem. Również zdjęcia są od niego. Bardziej konkretne informacje będę mógł przekazać dopiero po otrzymaniu sprawozdania z kongresu sporządzonego przez Michaela Millstone’a, Sekretarza Generalnego ICCF.

Delegaci przyjeżdżali w piątek, sobotę i niedzielę. Leonardo i kilku innych delegatów dotarli w sobotę 2017-09-02, jednak z przygodami, bo ich lot z Wiednia do Warny był opóźniony 3 godziny.

Po przybyciu i zameldowaniu się w hotelu udali się na relaks na basenie a wieczorem na spacer.

Następnego dnia w niedzielę 2017-09-03 odbyło się posiedzenie Komitetu Wykonawczego ICCF (EB-Executive Board) oraz całego kierownictwa ICCF (MC- Management Commitee), czyli EB wraz z przewodniczącymi komisji (Przepisów, Klasyfikacyjnej, Rankingowej, administratorem strony ICCF).

Na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego w tym roku było obecnych tylko sześciu członków (Prezydent-E.Ruch, Sekretarz Generalny-M.Millstone, Dyrektor Finansowy-G.Pyrich, Dyrektor Obsługi-Lockwood, Dyrektor Marketingu-L.Ljubicic, Dyrektor Strefy 3-J.Bokar). Brakowało dyrektorów Strefy 1 (M. Caressa), Strefy 2 (G.Figlio) i Strefy 4 (Akkaraju) oraz dyrektora turniejów światowych WTD (Frank Geider).

Szachy można również smakować, i to dosłownie … Na samym początku spotkania Michael Millstone (USA) rozdał wszystkim szachowe krakersy, opisując rozmowę z amerykańskim celnikiem, w której musiał wyjaśniać dlaczego bierze tak wiele jedzenia na drugi koniec świata 🙂

W tym roku nie ma oferty zorganizowania kongresu w 2018 przez którąś z federacji narodowych, więc rozważa się 3 warianty:

  • a) nie będzie Kongresu ICCF w 2018 (według statutu ICCF, kongres musi odbyć się przynajmniej raz na 2 lata)
  • b) w 2018 roku wszystkie propozycje będą głosowane online, a jedynie Biuro Wykonawcze spotka się na miejscu (jest to najbardziej prawdopodobne, ponieważ jest łatwe do zorganizowania – Amerykanie zaproponowali miejsce w Las Vegas i Charleston, a Leonardo swoją rodzinną miejscowość Omis, co wszystkim natychmiast się spodobało).
  • c) prezydent ICCF może zwołać Kongres ICCF w okrojonej formie, bez dodatkowych atrakcji, a jedynie sprawy kongresowe.

Postanawiono przedstawić Delegatom te opcje w poniedziałek i dać dwa dni (do środy), aby zorientować się, czy są jakieś federacje zainteresowane organizacją. Jeśli nie, prezydent ICCF podejmie decyzję według własnego uznania.

Na posiedzenie Komitetu Wykonawczego do dotychczasowych uczestników dołączyły 3 osoby przewodniczący Komisji Rankingowej- G.Binder, Komisji Przepisów- D.Doren, Komisji Klasyfikacyjnej- U.Staroske. Brakowało Webmastera-G. Figlio, przewodniczącego Komisji ds.DE-I. Pheby, NTTC-R. Sherwood i TTC-Gian-Maria Tani.

===


===

Mariusz Wojnar, Delegat Polski do ICCF

Comments are closed.