Mistrzostwa Świata 2018 (półfinały 42MŚ) – zgłoszenia do 2018-05-05

Decyzją Kongresu ICCF 2011 w Helsinkach Mistrzostwa Świata (eliminacje, półfinały, turnieje kandydackie) mają startować co roku w tych samych terminach.

Start półfinałów 42 Mistrzostw Świata został ustalony na 2018-06-20.

Zawodników uprawnionych do gry wymieniają Przepisy ICCF:

• w półfinałach pkt 1.2.1.2.
  • w turniejach kandydackich pkt 1.2.1.3.

Ranking, o którym mowa, odnosi się do którejkolwiek listy rankingowej opublikowanej w ciągu ostatnich 12 miesięcy (pkt 1.2.1.0.8.).

Zazwyczaj każda z półfinałowych grup MŚ składa się z 13 uczestników. Przewodniczący komisji ds. turniejów o tytuły ma prawo zwiększyć liczbę zawodników do 15 lub 17. Jeśli liczba zgłoszeń nie będzie krotnością 13, zgłoszenia niektórych zawodników (na podstawie 1.2.1.2.1.i., j., k., zwłaszcza tych z najniższym rankingiem) mogą nie zostać zaakceptowane. Zgłoszenia do więcej niż jednej grupy zostaną uwzględnione tylko w przypadku występowania wolnych miejsc do uzupełnienia grup turniejowych.

Jeśli ktoś posiada stosowne kwalifikacje może dokonać zgłoszenia:

• za pośrednictwem KSzK do delegata (na adres e-mail: kszgk.turnieje@gmail.comdo dnia 2018-05-05. Wpisowe wynosi 130 zł (+ 10zł jako opłata członkowska, jeśli jest to pierwsze zgłoszenie w 2018) płatne na konto podane w Komunikacie KSzK (przy zgłoszeniu należy załączyć kopię potwierdzenia wpłaty);
  • ewentualnie bezpośrednio do organizatora do dnia 2018-05-13 za pośrednictwem systemu DE – tu opłacenie wpisowego następuje przez Paypal (ok. 39EUR) – link jest dostępny na stronie ICCF. Po podaniu podstawy uprawnień (w polu „Posiadane kwalifikacje”) należy w kolejnym oknie wybrać opcję „Rejestracja przez system zgłoszeń bezpośrednich (DE)” (jeśli ktoś ma ustawiony język angielski to “Register via Direct Entry”) i postępować zgodnie z pojawiającymi się komunikatami.

Proszę nie czekać do ostatniego dnia ze zgłoszeniem, zwłaszcza w sytuacjach budzących wątpliwości i wymagających dodatkowych wyjaśnień, gdyż można nie zdążyć z dokonaniem zgłoszenia.

Celem przypomnienia organizator nadesłał listę zawodników, którzy uzyskali kwalifikacje do półfinałów MŚ (zobacz niżej). Mają one określony termin ważności i niewykorzystane przepadną. Wykaz może być niekompletny i w razie pominięcia może zostać uzupełniony.

Polska posiada do dyspozycji trzy zgłoszenia do półfinałów MŚ z tytułu tzw. „dzikiej karty” (Przepisy ICCF, pkt. 1.2.1.2.1.h; R=2400+). Nie ma jednolitych kryteriów jej przydziału i jest to sprawa bardzo indywidualna. Decyzja zostanie podjęta w kwietniu 2018.

===========

Przepisy ICCF (wyciąg)

1.2.1.2. Półfinały mistrzostw świata w szachach korespondencyjnych

1. Uprawnienia do udziału w półfinale uzyskują:

• (a) uczestnicy jednego z poprzednich lub bieżących finałów, ale nie zdobyli wyższej kwalifikacji
  • (b) uczestnicy jednego z poprzednich lub bieżących turniejów kandydackich, którzy uzyskali co najmniej 50% możliwych punktów, ale nie zdobyli wyższej kwalifikacji
  • (c) uczestnicy jednego z poprzednich lub bieżących półfinałów, którzy zajęli 3 lub 4 miejsce lub uzyskali co najmniej 60% możliwych punktów, ale nie zdobyli kwalifikacji do turnieju kandydackiego
  • (d) zawodnicy, którzy zajęli pierwsze i drugie miejsce w grupie eliminacyjnej
  • (e) uczestnicy turnieju finałowego pucharu świata ICCF, którzy zajęli 3 lub 4 miejsce lub uzyskali co najmniej 60% możliwych punktów
  • (f) uczestnicy poprzednich lub bieżących potwierdzonych mistrzostw strefowych kategorii 9 lub wyższej, którzy zajęli 3 lub 4 miejsce lub uzyskali co najmniej 60% możliwych punktów
  • (g) zawodnicy, którzy zajęli pierwsze i drugie miejsce w potwierdzonych mistrzostwach strefowych kategorii 8 lub niższej
  • (h) zawodnicy zgłoszeni przez swoje narodowe organizacje posiadający w momencie wysuwania kandydatury ranking 2400 lub wyższy
  • (i) posiadacze tytułu mistrz międzynarodowy (IM) w szachach korespondencyjnych o rankingu stałym powyżej 2500 (*)
  • (j) posiadacze tytułu starszy mistrz międzynarodowy (SIM) w szachach korespondencyjnych o rankingu stałym powyżej 2450 (*)
  • (k) posiadacze tytułu arcymistrz (GM) o rankingu ponad 2400 (*)
  • (l) zawodnicy posiadający ranking stały ponad 2550.

===

1.2.1.3. Turniej kandydacki

1. Uprawnienia do udziału w turnieju kandydackim uzyskują:

• (a) uczestnicy jednego z poprzednich lub bieżących finałów, którzy uzyskali co najmniej 50% możliwych punktów,
  • (b) uczestnicy jednego z poprzednich lub bieżących turniejów kandydackich, którzy zajęli 2 (w wyjątkowej sytuacji, gdy awans do finału uzyskuje tylko jeden zawodnik), 3 lub 4 miejsce lub uzyskali co najmniej 60% możliwych punktów, ale nie zakwalifikowali się do finału,
  • (c) zawodnicy, którzy zajęli pierwsze i drugie miejsce w każdej grupie półfinałowej
  • (d) zawodnicy, którzy zajęli pierwsze i drugie miejsce w turnieju finałowym pucharu świata ICCF
  • (e) zawodnicy, którzy zajęli pierwsze i drugie miejsce w potwierdzonych mistrzostwach strefowych kategorii 9 lub wyższej
  • (f) wszyscy byli mistrzowie świata w szachach korespondencyjnych
  • (g) posiadacze tytułu arcymistrz (GM), którzy wypełnili co najmniej pięciokrotnie normę arcymistrzowską
  • (h) zawodnicy posiadający ranking ustalony 2600 (*) lub wyższy.

===

(*)  1.2.1.0.8. Rankingi ELO stosowane w tych przepisach odnoszą się do którejkolwiek z list rankingowych opublikowanych w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

===========

Organizator nadesłał wykaz uzyskanych kwalifikacji do półfinałów Mistrzostw Świata. Proszę sprawdzić listę i przy zgłaszaniu się podawać stosowną podstawę. Lista może być niekompletna, więc w razie pominięcia proszę informować.

Wykaz uzyskanych kwalifikacji do półfinałów Mistrzostw Świata oraz ich data ważności