Lista rankingowa

Wymaga aktualizacji

==================

01.09.2011

Należy przypomnieć, że dla listy rankingowej 2012/1 obowiązującej od 01.01.2012 wchodzi nowa procedura obliczania rankingu, czyli partii które kończą się w okresie od 01.09.2011.

Mianowicie różnica w rankingu zawodników jest liczona według nowej formuły:

  • dla zawodnika ranking będzie wzięty z aktualnej listy rankingowej w chwili  zakończenia partii;
  • dla przeciwnika będzie wzięty wyższy ranking albo z aktualnej listy rankingowej albo ranking startowy (w chwili rozpoczęcia turnieju).

=======================

28.09.2011

We wstępnym słowie do RL29 Przewodniczący Komisji Rankingowej ICCF Gerhard Binder wyjaśnia nową procedurę obliczania rankingu, o której zdecydował Kongres ICCF 2011 w Helsinkach, a o której już wcześniej pisałem przekazując relacje z Kongresu.

————–

Oczekiwane prawdopodobieństwo wyniku jest określane przez różnicę rankingów obu zawodników. Co jest tą różnicą w szachach korespondencyjnych? Od 2000 roku stosujemy różnicę w rankingach startowych zawodników, niezależnie od zmiany rankingu w trakcie partii. To zapewniało, że wszystkie partie w turnieju były traktowane tak samo bez względu na to kiedy się zakończyły. Ale wraz z upływem czasu ta koncepcja była coraz bardziej krytykowana, nie tylko ze względu na pewne nadużycia. Dla nowych zawodników ranking startowy był czasami zbyt niski i psuł ranking wyżej notowanych przeciwników.

Nowa procedura wykorzystuje aktualny ranking zawodnika a dla przeciwnika wyższą wartość – albo rankig początkowy albo aktualny ranking.

Stosowanie najnowszych rankingów do obliczeń prowadzi do szybszego oszacowania rzeczywistej siły gry zawodnika.

Stosowanie dla przeciwnika wyższej wartości (ranking startowy albo aktualny) jest dobrym kompromisem, aby ocenić rozwój zawodnika podczas partii oraz uniknąć niekorzystnego zjawiska jeśli jego ranking spada z powodów innych niż gra.

Być może niektórzy (nieuczciwi) zawodnicy będą próbować „optymalizować” swój ranking poprzez opóźnianie swoich niekorzystnych wyników, ale ten „nałóg” można było zauważyć również przy poprzedniej procedurze.

Kolejna lista rankingowa 2012/1 (uwzględniająca wyniki zakończonych partii w okresie 01.09.2011-30.11.2011 liczona już wg nowej procedury) zostanie opublikowana około 15.12.2011.

Amici sumus, Gerhard Binder