Uruchomienie eliminacji 41 Mistrzostw Świata

W dniu 2017-02-26 uruchomiono 13 grup turniejowych eliminacji 41 Mistrzostw Świata po 13 zawodników w każdej, razem 169 zawodników z 43 krajów, w tym utytułowani – 2xGM; 25xSIM; 29xIM; 5xCCM; 10xCCE; 2xLIM. Wszystkie grupy są kategorii 3 (Rśr=2315) i normy wynoszą odpowiednio IM=8½ CCM=6 CCE=4½. Zawody sędziuje IA Laurent Tinture (FRA). Oficjalny start eliminacji 2017-03-20. Do półfinałów MŚ awansuje dwóch zawodników.

W zawodach startuje 3 osoby z Polski:

WC41/pr Tyt Zawodnik Rank
04 SIM Baranowski, Tadeusz 2273
08 Sazon, Adam 2247
13 IM Krzyżanowski, Antoni 2361

Życzymy udanego startu!

Regulaminy KSzK – aktualizacja Regulaminu nr 3

Na Kongresie ICCF w Bremie 2016 zostały przyjęte drobne zmiany, które weszły w życie z dniem 2017-01-01.

W dniu dzisiejszym (2017-02-25) wersja polska Przepisów gry ICCF, czyli „Regulamin nr 3 Przepisy gry” została zaktualizowana. Zmiany zostały wyodrębnione czerwoną czcionką.

===

Nr Nazwa Data Uwagi
3 Przepisy gry [poczta, serwer, w tym wytyczne] 2017-01-01 Tożsame z Przepisami gry ICCF

===

Liga Mistrzów 2017 (sezon 7) – powrót do poprzedniej struktury – zapisy do 2017-04-10

ICCF ogłasza start LIGI MISTRZÓW edycja 7 (2017-2019).

Są to zawody drużynowe (po 4 zawodników w drużynie) rozgrywane na serwerze ICCF.

Zgodnie z decyzją Kongresu ICCF 2016 w Bremie LIGA MISTRZÓW edycja 7 powraca do poprzedniej formuły z edycji 5, gdyż ostatnia edycja 6 nie sprawdziła się. Istotne zmiany dotyczą struktury i czasu namysłu.

STRUKTURA:

Wracamy do poprzedniej formuły, gdzie rozgrywki były prowadzone w 3 klasach A, B i C oraz całość była nazywana LIGĄ MISTRZÓW.

Klasa Ilość grup Ilość drużyn Uwagi
A 1 15
B 4 13 w grupie
C wiele 13 w grupie

CZAS NAMYSŁU:

We wszystkich klasach LIGI MISTRZÓW tempo gry wynosi 40 dni na 10 pos. z podwójnym liczeniem czasu po 20 dniach namysłu. Każdy zawodnik ma do dyspozycji 30 dni urlopu w roku kalendarzowym.

REJESTRACJA, WPISOWE oraz KALENDARIUM:

Rejestracja do tych zawodów jest możliwa albo poprzez ZGŁOSZENIE BEZPOŚREDNIE (DIRECT ENTRY-DE) albo za pośrednictwem federacji narodowej.

Turniej wystartuje 2017-05-15.

Rejestracja bedzie możliwa do 2017-04-16.

W ramach przygotowań do startu proszę o skompletowanie swoich drużyn oraz dokonanie zgłoszenia (za pośrednictwem KSzK lub systemu zgłoszeń bezpośrednich DE).

Została utworzona specjalna strona poświęcona Lidze Mistrzów edycja 7. Tam też można znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (FAQ).

Zgłoszenia

Zgłoszenia można dokonać jednym z dwóch sposobów, mianowicie za pośrednictwem:

  1. KSzK (na adres email: kszgk.turnieje@gmail.com), do dnia 2017-04-10, wpisowe 160zł (za drużynę), płatne na konto podane w Komunikacie KSzK. Zgłaszając drużynę należy przesłać wypełniony formularz (w postaci pliku txt). Niekompletnie wypełniony formularz może skutkować odrzuceniem zgłoszenia. Do zgłoszenia należy dołączyć kopię dowodu wpłaty (w wersji elektronicznej w postaci pliku jpg lub pdf).
  2. systemu zgłoszeń bezpośrednich (DE), do dnia 2017-04-16, wpisowe ok.45,00EUR (za drużynę), płatne kartą kredytową poprzez PayPal (jeśli ktoś nie ma konta PayPal – system poprowadzi, założenie konta trwa kilka minut). Link do zgłoszeń bezpośrednich na stronie ICCF jest już dostępny w zakładce Nowe turnieje. Wcześniej należy zalogować się na swoje konto ICCF (właściciel drużyny). Zgłaszając drużynę należy wypełnić formularz online. Niekompletnie wypełniony formularz może skutkować odrzuceniem zgłoszenia. Do zgłoszenia nie ma potrzeby dołączać kopii dowodu wpłaty, gdyż organizator otrzymuje je automatycznie w systemie DE.

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników rywalizacji drużynowej w szachach korespondencyjnych do udziału w zawodach, aby zasmakować królewskiej gry oraz nawiązać lub odświeżyć swoje kontakty z przyjaciółmi na całym świecie!

Termin rozpoczęcia Ligi Mistrzów 2017 (sezon 7) – 2017-05-15.

===

Zgłoszenia do Ligi Mistrzów ICCF (edycja 7):

Klasa* Data zgł ID Nazwa Sezony w Lidze Kapitan Skład** Wpisowe Akcept NTTC***
C 2017-02-24 New Mieszko I [2321] 1 (CL/2015/PL21) M.Kułakiewicz 1.P.Mirkowski [2416], 2.P.Sękowski [2317], 3.S.Salzmann (SUI) [2310], 4.M.Kułakiewicz [2242] Tak 2017-03-07
C 2017-03-06 633 Memento Gambit [2286] 1 (CL/2015/PL19) D.Fengier 1.N.Lukas (GER) [2336], 2.D.Fengier [2285], 3.R.Khairullin (RUS) [2305], 4.C.Malisevschi (ROU) [2219] Tak 2017-03-07
C 2017-03-19 New Hetman Koszalin [2200] G.Maliszewski 1.G.Maliszewski [2250]; 2.R.Sokołowski [2149]; 3.P.Ałkowski []; 4.G.Grzesik [] Tak 2017-03-23
C 2017-03-16 611 Clergy [2000] 1 (CL/2015/PL07) K.Domaraczeńko 1.D.McCann (USA) [2149]; 2.K.Domaraczeńko [2043]; 3.F.Domagalski []; 4.L.Schenker (SUI) [1608] 2017-03-23
C 2017-03-21 160 Imperium Szachów [2396] 6 (CL/2002/15, CL/2004/B1, CL/2007/C8, CL/2010/B3, CL/2012/B3, CL/2017/Chall 3) M.Wojnar 1.M.Jasiński [2416]; 2.L.Gonzaga Grego (POR) [2405]; 3.M.Wojnar [2383]; 4.R.Szymański [2381] Tak 2017-03-23
C 2017-03-21 New Szachowy Zapiecek [2255] T.Makowski 1.T.Makowski [2325], 2.I.Nowak [2251], 3.J.Lubas [2212], 4.R.Kolanek [2233] Tak 2017-03-23
B 2017-03-21 20 Dream Team Gambit [2466] 6 (CL/2002/02,  CL/2004/B2,  CL/2007/C6,  CL/2010/C10,  CL/2012/B2,  CL/2017/Chall 2) M.Sądowski 1.P.Walczak [2499], 2.R.Pierzak [2501], 3.D.Mielczarek [2395], 4.M.Sądowski [2467] 2017-03-23

*Legenda: są 3 klasy A, B i C

**W nawiasach podany jest ranking prognozowany

***Zgłoszenia zaakceptowane przez organizatora są publikowane co jakiś czas na stronie ICCF poświęconej Lidze Mistrzów Entered Teams.

Ostatnia aktualizacja 2017-03-23

===

Występy polskich drużyn w poszczególnych klasach edycji 6 Ligi Mistrzów 2015-2017

W ostatniej 6 edycji startowała zdecydowanie mniejsza ilość drużyn niż w ubiegłym sezonie, bo 167 (w porównaniu do 225). W Lidze Mistrzów (Champions League)-15, w Lidze Pretendentów (Challenger League)-52 (=4*13) i w Lidze Promocyjnej (Promotional League)-96 (=19*5), a w terminie późniejszym uruchomiono jeszcze 4 grupy promocyjne.

W rozgrywkach uczestniczyło 11 polskich drużyn, w tym 5 drużyn w składzie międzynarodowym – 3 drużyny w Lidze Pretendentów (obecna klasa B) oraz 8 drużyn w Lidze Promocyjnej (obecna klasa C). Ponadto dwie osoby startowały w drużynach zagranicznych.

W kolejnym 7 sezonie w klasie B Ligi Mistrzów może wystąpić tylko 1 drużyna – pozostająca na tym samym szczeblu rozgrywek: drużyna Dream Team Gambit.

Grupa Rśr Drużyna Rśr dr Skład drużyny Kapitan drużyny Wynik
CL/2017/Champ 2478
CL/2017/Chall 1 2381
CL/2017/Chall 2 2375 Dream Team Gambit 2457 1.(kat.8) M.Sądowski [2489], 2.(kat.7) R.Pierzak [2491], 3.(kat.4) R.Szymański [2452], 4.(kat.2) D.Mielczarek [2396] M.Sądowski 6m-pozostaje w klasie B
CL/2017/Chall 3 2380 Imperium Szachów 2385 1.(kat.8) M.Wojnar [2416], 2.(kat.6) M.Jasiński [2407], 3.(kat.5) T.Baranowski [2371], 4.(kat.3) A.Krzyżanowski [2347] M.Wojnar
Chesspublishing.com 2356 1.(kat.8) P.Walczak [2473], 2.(kat.6) C.Jensen (DEN) [2398], 3.(kat.5) L.Grego (POR) [2303], 4.(kat.3) N.Ntirlis (GRE) [2253] P.Walczak
CL/2017/Chall 4 2377
CL/2015/PL01
CL/2015/PL02
CL/2015/PL03
CL/2015/PL04 Polish Hussars 2255 1.T.Makowski [2297], 2.P.Kukuła [2210], 3.W.Wójcik [2299], 4.M.Korkus [2215] M.Korkus
CL/2015/PL05 Maxon Team 2113 1.M.Kułakiewicz [2144], 2.H.Bucziński [2169], 3.L.Korogodski (USA) [2080], 4.G.Długołęcki (RSA) [2061] M.Kułakiewicz
CL/2015/PL06
CL/2015/PL07 Clergy 2180 1.A.Roy Laguens (ESP) [2348], 2.M.Brzoza [2270], 3.S.Dębowski [2200], 4.K.Domaraczeńko [1904] M.Brzoza
CL/2015/PL08
CL/2015/PL09
CL/2015/PL10
CL/2015/PL11
CL/2015/PL12 FSG Sparrenburg Bielefeld III (GER) 4.J.Lubas [2214]
CL/2015/PL13 Königskinder (GER) 3.M.Jarecki [2078]
CL/2015/PL14
CL/2015/PL15
CL/2015/PL16
CL/2015/PL17
CL/2015/PL18 Dragon 2216 1.Z.Wernikiewicz [2329], 2.M.Turczyński [2240], 3.R.Kolanek [2150], 4.M.Grochowski [2148] M.Turczyński
CL/2015/PL19 Memento Gambit 2192 1.R.Khairullin (RUS) [2261], 2.D.Fengier [2185], 3.M.Bulgarini (CHI) [2201], 4.C.Malisevschi (ROU) [2123] D.Fengier
CL/2015/PL20
CL/2015/PL21 Mieszko I 2264 1.P.Mirkowski [2356], 2.S.Salzmann (SUI) [2266], 3.P.Sękowski [2265], 4.M.Kułakiewicz [2169] M.Kułakiewicz
CL/2015/PL22 Eager Beavers 2219 1.A.Szerlak [2293], 2.J.Pająk [2234], 3.W.Sienkiewicz [2211],  4.F.McDermott (ENG) [2141] J.Pająk
CL/2015/PL23 Dragon 2229 1.Z.Wernikiewicz [2347], 2.J.Lubas [2217], 3.R.Kolanek [2207], 4.M.Grochowski [2145] J.Lubas

=========

Więcej informacji oraz polskie drużyny w dotychczasowych 6 sezonach Ligi Mistrzów uszeregowane alfabetycznie (wraz z numerami identyfikacyjnymi) można znaleźć w oddzielnym wpisie.

Polskie drużyny w Lidze Mistrzów – aktualizacja luty 2017

Krótka historia Ligi Mistrzów

Sezon i termin Drużyn Max kat. NTTC (organizator)
1: 2002-2004 (kwalifikacje) 242 8 Valer-Eugen Demian (CAN)
2: 2004-2007 222 12 Valer-Eugen Demian (CAN)
3: 2007-2009 271 12 Valer-Eugen Demian (CAN)
4: 2009-2012 195 (A=13, B=4×13=52, C=10×13=130) 11 Valer-Eugen Demian (CAN)
5: 2012-2015 225 (A=13, B=4×13=52, C=8×13+4×14=160) 12 Andrew Dearnley (ENG)/ Markus Hömske (FRA)
6: 2015-2017 163 (A=15, B=4*13=52, C=19*5=96) 12 Markus Hömske (FRA)
7: 2017-2019 Russell Sherwood (WLS)

We wszystkich 6 edycjach uczestniczyły następujące drużyny z Polski:

  • #20, Dream Team Gambit (występująca w pierwszych dwóch sezonach pod nazwą Stamp, a w trzecim Squirrel Gambit)
  • #160, Imperium Szachów (występująca w pierwszych dwóch sezonach pod nazwą Imperium Szachów – Wieruszów)

W 4 edycjach uczestniczyły następujące drużyny z Polski:

  • #84, September Malbork Cup,
  • #204, Penelopa, która osiągnęła największy sukces z polskich drużyn awansując do klasy A, w której grała w sezonie 2 i 3.

Spośród zawodników najliczniej uczestniczyli:

Ilość Zawodnik Sezon/grupa-szachownica
S1 S2 S3 S4 S5 S6 S7
6 Lubas, Józef Q21-4 B2-3 B3-1 B3-1 C10-1 C12-4
5 Sądowski, Marek D6-2 C6-1 C10-1 B2-1 B2-1
5 Bucziński, Henryk Q19-3 A1-3 C1-1 B3-4 C05-2
5 Wernikiewicz, Zbigniew D6-1 C1-1 C5-3 C2-1 C18-1
5 Turczyński, Marian D6-2 C1-2 C5-2 C2-2 C18-2
4 Jaworski, Mirosław Q14-1 B3-1 C8-3 B3-3
4 Nowak, Ireneusz Q08-1 C4-1 B3-2 B2-2
4 Gronkowski, Dariusz Q19-1 A1-2 A1-2 B3-1
4 Wojtyra, Sławomir Q19-4 A1-4 A1-4 B3-3
4 Stanach, Fabian D2-2 C8-4 B3-4 B3-1

=========

Polskie drużyny w dotychczasowych 6 sezonach Ligi Mistrzów uszeregowane alfabetycznie (wraz z numerami identyfikacyjnymi):

ID drużyny   Nazwa drużyny (w tym zmiany)  Flaga   Sezon 1 Sezon 2 Sezon 3 Sezon 4 Sezon 5 Sezon 6 Sezon 7
2002-2004 2004-2007 2007-2009 2010-2012 2012-2014 2015-2017 2017-2019
Grupa# Div+gr# Div+gr# Div+gr# Div+gr# Div+gr# Div+gr#
Drużyny aktywne
352 Chesspublishing.com POL C2 B2 B3
611 Clergy POL C07
416 Dragon POL       C5 C2 C18, C23
20 Dream Team Gambit POL C10 B2 B2 B
Squirrel Gambit POL C6
Stamp POL 2 B2
160 Imperium Szachów POL C8 B3 B3 B3
Imperium Szachów – Wieruszów POL 15 B1
634 Maxon Team POL       C05
Eager Beavers POL C22
633 Memento Gambit POL C19
Mieszko I POL C21
632 Polish Hussars POL C04
Drużyny nieaktywne
449 Argonauts POL C6
291 Black Dragon POL D6
25 Centrum-Tczew POL 3 B4 C7
255 CK & Gambit POL D3
65 Czarny Hetman POL D4
Szachista POL 6
271 Czarny Koń POL D6 C2
363 Czarny Koń 2 POL D5
262 Dom Kultury Wschowa POL D5
169 Email Chess Krosno POL 16 B3
169 CC Cyber Super Gambits POL C3
274 Gambit Krosno I POL D7
272 Gambit Krosno II POL D6 C1
486 Golden King POL C1
247 Imperium Szachów – Dream Team POL D2
276 Imperium Szachów – Kopernik POL D7
225 Imperium Szachów – Rzeszów POL 21
38 Imperium Szachów FIN-POL POL 4
180 IntelBase Ltd RUS B2
Polina POL A2
Imperium Szachów – Polinia POL 17
252 Kielce POL D3 C8
330 KTS Kraków POL D3 C2
204 Penelopa POL 19 A1 A B3
6 Penelopa 2 POL C1
Panorama POL 1 C6  
139 Polish Lions POL 13
73 Roszada – Polska POL 7 B1
411 Rotmistrz Grudziądz POL C2 C11
84 September Malbork Cup POL 8 C4 B3 B2
151 Stamp-Kielce POL 14 B3
494 Stowarzyszenie Nasz Rymanów POL C10
119 Szachowa Vistula POL 11
218 Szachowa Vistula Chess Monthly POL 20
466 The Boys Of Summer POL C8
351 TSz Skoczek Sędziszów Młp. POL C4
Four Towers POL D6 C1
99 Warmia i Mazury POL 9

===

Upływają terminy zapisu do turniejów

Wkrótce kończą się zapisy do turniejów, jak w zestawieniu poniżej. Proszę nie czekać do ostatniej chwili.

Lp Rodzaj zawodów Termin zgłoszeń Start
KSzK DE
1 6 Puchar Świata w szachach 960 2017-02-25 2017-02-29 2017-03-15
2 Turnieje federacji niemieckiej za zaproszeniami 2017-02-25 2017-06-25
3 T3 Latvian Gambit, C40 2017-03-28 2017-04-01 2017-04-15
4 AJEC – otwarty międzynarodowy turniej federacji francuskiej 2017-03-31 2017 maj/cze
5 Mecz Polska – Bułgaria 2017-03-31 2017 cze
6 T2 Russian Defence, C43 (poczta) 2017-04-12 2017-04-15 2017-05-01
7 23 Drużynowe Mistrzostwa Polski 2018 2018-01-08 2018-02-15

===

Turnieje federacji niemieckiej za zaproszeniami

Jak co roku zaprzyjaźniona z nami Niemiecka Federacja Szachów Korespondencyjnych (BdF) organizuje turnieje za zaproszeniami, do których tradycyjnie otrzymaliśmy zaproszenie. Będą one rozgrywane za pośrednictwem serwera ICCF; tempo gry zostanie podane później.

Start zaplanowano na 25 czerwiec 2017.

Wyszczególnienie GM06-B GCM04-B CCM-CCE01A CCM-CCE01C
Kategoria turnieju 8 5 2 J
Ilość zawodników 17 14 17 17
Ilość zaproszonych zawodników 1 1 1 1
Wpisowe brak
Ranking wymagany 2435+ 2370+ 2285+ 2200+
Organizator (TO) Dr. Uwe Staroske
Sędzia (TD) do ustalenia

Obowiązuje ranking ICCF na dzień 2017-04-01 (Lista Rankingowa 2017/2).

Zgłoszenia należy składać do delegata – nie później jak do 2017-02-24. KSzK zastrzega sobie wcześniejsze zamknięcie przyjmowania zgłoszeń.

============

Aktualizacja 2017-02-28

Do organizatora przekazano poniższe zgłoszenia, które zostały zaakceptowane:

Kat. Zawodnik Elo (prognoza) Uwagi
8 Gorzkiewicz, Łukasz 2462
7 Mirkowski, Piotr 2416
4 Mostowik, Daniel 2318
3 Mroczek, Jacek 2262
J Maliszewski, Grzegorz 2250
J Kułakiewicz, Mariusz 2242

=============

Upływają terminy zapisu do turniejów

Wkrótce kończą się zapisy do turniejów, jak w zestawieniu poniżej. Proszę nie czekać do ostatniej chwili.

Lp Rodzaj zawodów Termin zgłoszeń Start
KSzK DE
1 Indywidualne Mistrzostwa Europy – turniej kandydacki 2017 2017-02-20 2017-03-15
2 T2 Caro Kann – Panow Variation, B13 2017-02-15 2017-03-01
3 6 Puchar Świata w szachach 960 2017-02-25 2017-02-29 2017-03-15
4 AJEC – otwarty międzynarodowy turniej federacji francuskiej 2017-03-31 2017 maj/cze
5 Mecz Polska – Bułgaria 2017-03-31 2017 cze
6 T2 Russian Defence, C43 (poczta) 2017-04-12 2017-04-15 2017-05-01
7 23 Drużynowe Mistrzostwa Polski 2018 2018-01-08 2018-02-15

===

Upływa okres oceny rankingowej dla listy 2017/2

Przypomina się, że w dniu 2017-02-28 kończy się okres oceny rankingowej ICCF dla listy 2017/2.
Zgodnie z postanowieniami ostatniego kongresu ICCF w Bremie, rankingi ICCF z dniem 2016-12-01 liczone są według nowych zasad (szczegóły w zakładce „Przepisy ICCF” – Tournament Rules).
Na początku lutego br. została przywrócona na serwerze ICCF funkcja prognozy rankingowej (oparta już na nowych zasadach).

Nowa lista rankingowa obowiązywać będzie od 2017-04-01 do 2017-06-30 za wyniki uzyskane od 2016-12-01 do 2017-02-28. Nowe rankingi dostępne będą na serwerze ICCF około połowy marca 2017.
Dla turniejów międzynarodowych uruchamianych od 2017-04-01 będą miały zastosowanie także nowe zasady obliczania norm na tytuły międzynarodowe ICCF.

Prognoza rankingu ICCF została ponownie włączona!

01 lutego 2017:

Aktualizacja oprogramowania obliczającego rankingi ICCF, uwzględniająca nowe procedury, została zakończona w dniu dzisiejszym (2017-02-01); Lista rankingowa 2017/2 jest już obliczana zgodnie z nową procedurą oraz uruchomiono prognozę rankingu. 

Zaktualizowano również sposób w jaki sewer obsługuje ocenę partii po wycofaniu zawodnika z powodu śmierci lub poważnej choroby, zgodnie z procedurami uzgodnionymi [podczas Kongresu ICCF 2016] w Bremie; dalsze szczegóły będą przekazane sędziom oraz organizatorom przez przewodniczącego Komisji ds. Przepisów. 

Wszystkie szczegóły dotyczące propozycji uzgodnionych na Kongresie ICCF 2016 w Bremie (Niemcy) są w sprawozdaniu, które jest już dostępne na serwerze [strona Kongresy ICCF]. Po dalsze szczegóły proszę kontaktować się ze swoim delegatem do ICCF.

Austin Lockwood, ICCF Services Director

 

Indywidualne Mistrzostwa Polski (edycja 2017) uruchomione

W dniu wczorajszym (2017-01-24), po zweryfikowaniu zgłoszeń, zostały utworzone grupy turniejowe Indywidualnych Mistrzostw Polski (edycja 2017).

IMP 2017 Termin Komunikat startowy Sędzia Sędzia 2 instancji
Start Koniec
Finał 60MP 2017-02-15 2018-12-15 60MP-f kom start 170124 M.Wojnar J.Lubas
Półfinał 62MP 2017-02-15 2018-10-15 62MP-s kom start 170124 W.Krzyżanowski M.Wojnar
Ćwierćfinał 64MP 2017-02-15 2018-10-15 64MP-q kom start 170124 M.Sądowski W.Krzyżanowski
2 Otwarte Mistrzostwa Woj.Zachodniopomorskiego/ Ćwierćfinał 64MP 2017-02-15 2018-10-15 64MP-q 1MwZP kom start 170124 M.Sądowski W.Krzyżanowski

Zawodnicy otrzymali również komunikat z serwera ICCF wraz z przydzielonymi numerami startowymi. Ponadto Komunikaty startowe zostały zamieszczone powyżej oraz na naszej stronie w zakładce Regulaminy->Komunikaty Startowe.

Zawody sędziują:

  • finał – sędzia międzynarodowy (IA) Mariusz Wojnar
  • półfinały – sędzia międzynarodowy (IA) Wojciech Krzyżanowski
  • ćwierćfinały – Marek Sądowski

Odwołania w drugiej instancji rozpatrują IA Józef Lubas, IA Mariusz Wojnar lub IA Wojciech Krzyżanowski.

W razie potrzeby niezakończone w terminie partie zostaną ocenione przez doświadczonych zawodników wybranych automatycznie przez serwer ICCF, co jest nowością.

Każdy zawodnik ma do dyspozycji 30 dni urlopu w roku kalendarzowym. Nie ma urlopu dodatkowego.

Tempo gry z inkrementacją (tzw.Fischerowskie) nie jest już nowością dla większości zawodników – wynosi ono 10 dni na partię plus 3 dni na 1 posunięcie z podwójnym liczeniem czasu po 20 dniach namysłu.

Ponadto we wszystkich zawodach od 2014 roku, także i w MP, jest możliwość reklamowania wyniku (wygranej lub remisu) po przejściu do końcówki 6‑bierkowej. Należy pamiętać, że w razie wygranej w takiej sytuacji nie ma zastosowania zasada 50 posunięć bez bicia lub ruchu pionkiem.

Proszę mieć na uwadze, że partię należy kończyć we właściwym czasie bez zbędnego przeciągania. Kontynuowanie gry po dojściu do pozycji 6-bierkowej (bez złożenia stosownej reklamacji) lub w pozycji całkowicie przegranej jest traktowane jako niesportowe zachowanie i może wiązać się z sankcjami dyscyplinarnymi leżącymi w gestii sędziego (od upomnienia poprzez zapisanie wyniku do wykluczenia z turnieju i dyskwalifikacji włącznie).

Bazy 6-bierkowe są powszechnie dostępne online dla każdego, na przykład na stronie Knowledge4IT lub ChessOK.

Obowiązują aktualne przepisy gry ICCF (ważne od 2017-01-01), dostępne na stronie KSzK w zakładce „Przepisy„.

Oficjalny start zawodów: 2017-02-15.

Uczestnikami finału 60 MP są niżej wymienieni zawodnicy (w kolejności posiadanego rankingu):

Lp Tyt Nazwisko Imię Rank
1 SIM Krzyżanowski, Wojciech 2456
2 SIM Szczepankiewicz, Dariusz 2446
3 Broniek, Mariusz Maciej 2431
4 SIM Kozłowski, Waldemar 2423
5 IM Kubicki, Tadeusz 2423
6 (GM) Tomczak, Jacek 2417
7 IM Jasiński, Mirosław 2415
8 SIM Staniszewski, Jerzy 2409
9 IM Sławiński, Tomasz 2404
10 IM Makowski, Tomasz 2331
11 Woźnica, Mirosław 2331
12 Brzoza, Mirosław 2316
13 Probola, Ryszard 2277
14 Orzeł, Rafał 2264
15 Sodomski, Andrzej 2264

Finał MP w obsadzie 15-osobowej odbywa się po raz ósmy.

Średni ranking turnieju wynosi 2374, co daje odpowiednik turnieju międzynarodowego 5 kategorii.

Większość zawodników już uczestniczyła w finale MP, a kolega starszy mistrz międzynarodowy Dariusz Szczepankiewicz czyni to po raz 14-ty!

Nowicjuszami w tym gronie są dwaj koledzy Rafał Orzeł oraz Ryszard Probola, którzy po raz pierwszy uczestniczą w finale MP. Weteranem w tym gronie jest kolega Mirosław Brzoza, który uczestniczył w finale 36MP, ponad 24 lata temu.

Obsada obecnego finału jest znamienita:

  • czterech Mistrzów Polski (w tym dwóch 2-krotnych!): SIM Waldemar Kozłowski (46, 55) oraz IM Tomasz Sławiński (51, 58), SIM Jerzy Staniszewski (54), SIM Wojciech Krzyżanowski (56);
  • srebrni medaliści MP: SIM Dariusz Szczepankiewicz (40, 43, 46, 54, 57), SIM Jerzy Staniszewski (52, 54);
  • brązowi medaliści MP: GM Jacek Tomczak (2015-szachy bezpośrednie), SIM Dariusz Szczepankiewicz (55, 56), SIM Waldemar Kozłowski (44, 57), IM Tomasz Sławiński (45, 52);
  • no i jak widać z listy startowej 9 zawodników z tytułami międzynarodowymi.

Życzymy miłej i interesującej gry w sportowej atmosferze!

=============

Przy okazji zaktualizowałem zestawienie:

Mistrzostwa Polski w statystyce

opracowanie: Mariusz Wojnar [2010-10-31, aktualizacja 2017-01-25]

W dniu 2017-02-15 startuje kolejna edycja Mistrzostw Polski.

Pokusiłem się o analizę statystyczną posiadanych materiałów. Wielu czytelników zapewne też zaciekawi to zestawienie.

Finał Mistrzostw Polski w szachach korespondencyjnych odbywał się w zasadzie 62 razy, a nie 60 jak mogłoby się wydawać! Należałoby uwzględnić finał 1.MP rozgrywanych pocztą elektroniczną w latach 2005-2008 oraz „zerowe” a w zasadzie pierwsze MP rozegrane jeszcze w okresie międzywojennym w latach 1934-1936. Zestawienie obejmuje rezultaty do 58MP włącznie.

Finał 58MP dobiegł końca. Stopień zaawansowania finału 59MP jest spory, ale czołówka jest bardzo wyrównana. Na chwilę obecną czołówce przewodzi GM Jacek Tomczak (7,5 pkt z 14 partii), ale ciężko będzie mu się zmieścić na miejscu medalowym, gdyż konkurencja mocno depcze mu po piętach. Niestety może już tylko obserwować zmagania, gdyż zakończył wszystkie swoje partie. Tuż za nim jest SIM Dariusz Szczepankiewicz (7pkt + 2 partie w toku) przed SIM Jerzym Staniszewskim (6,5pkt+3) oraz IM Arkadiuszem Złotkowskim (6,5pkt+3).

Najcenniejszy tytuł Mistrza Polski 2-krotnie zdobyli:

  • Eugeniusz Golemo (2, 4)
  • Zygmunt Pioch (14, 15)
  • Tadeusz Chruszcz (34, 35)
  • Robert Tustanowski (36, 43)
  • Antoni Schön (49, 50)
  • Waldemar Kozłowski (46, 55)
  • Tomasz Sławiński (51, 58)

Srebrny medal Mistrzostw Polski 5-krotnie zdobył („wiecznie” drugi):

  • Dariusz Szczepankiewicz (40, 43, 46, 54, 57)

Brązowy medal Mistrzostw Polski 2-krotnie zdobyli:

  • Stanisław Mierzejewski (5, 11)
  • Winfried Kulling (15, 41-po 25 latach!!!)
  • Wincenty Piecha (19, 21)
  • Aleksander Masternak (32, 34)
  • Maciej Jędrzejowski (37, 38)
  • Bogdan Sokolik (40, 43)
  • Tomasz Sławiński (45, 52)
  • Dariusz Szczepankiewicz (55, 56)
  • Waldemar Kozłowski (44, 57)

Najliczniej plasowali się na „pudle”:

  • 7-krotnie – Dariusz Szczepankiewicz (2m-40, 43, 46, 54, 57; 3m-55, 56)
  • 5-krotnie – Maciej Jędrzejowski (1m-41; 2m-35,45; 3m-37,38)
  • 4-krotnie – Waldemar Kozłowski (1m-46, 55; 3m-44,57)
  • 4-krotnie – Tadeusz Baranowski (1m-47; 2m-48,51; 3m-49)
  • 4-krotnie – Zbigniew Szczepański (1m-52; 2m-49,50; 3m-48)
  • 4-krotnie – Tomasz Sławiński (1m-51, 58; 3m-45, 52)

Niezaprzeczalnym liderem ilości startów w finałach MP jest:

  • Tadeusz Baranowski, który uczestniczył 16-krotnie (38, 42, 43, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57)!!!

Nieco mniejszą ilość startów zaliczyli:

  • 14-krotnie – Dariusz Szczepankiewicz (37, 40, 43, 44, 46, 50, 52, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60)
  • 12-krotnie – Waldemar Kozłowski (40, 44, 46, 50, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60)
  • 9-krotnie – Maciej Jędrzejowski (31, 35, 37, 38, 39, 41, 42, 45, 47)
  • 9-krotnie – Jerzy Staniszewski (40, 51, 52, 53, 54, 57, 58, 59, 60)
  • 7-krotnie – Kazimierz Zawisz (4, 5, 6, 7, 10, 14, 16)
  • 7-krotnie – Wiesław Ciążela (48, 49, 50, 51, 52, 53, 1.e-mail)

Najliczniejsze były 1MP-22 uczestników, najmniej liczne były „zerowe”, 41 i 57MP-11 uczestników.

Zdecydowanie najczęściej organizowano MP w obsadzie 17-osobowej (18-krotnie), 18-osobowej (11-krotnie) oraz 15- i 19-osobowej (8-krotnie). Chociaż mogą znaleźć się rozbieżne opinie w związku z niepełnymi danymi. Chętnie uzupełnimy nasze archiwa, jeśli ktoś zechce się z nami podzielić!

Jest jeszcze jedna istotna rzecz, mianowicie Mistrzostwa Polski są jednymi z najsilniej obsadzonych mistrzostw kraju na świecie. Odpowiadają one z reguły turniejom 5-8 kategorii, w zależności od okresu.