Aktualizacja serwera ICCF

===============================

2015-12-16: WAŻNA informacja dla sędziów!

14 grudnia 2015: Sędziowie powinni jak najszybciej zaktualizować ustawienia w swoim profilu ICCF.

Szanowni sędziowie ICCF,

W dniu dzisiejszym [2015-12-14 poniedziałek] w godzinach porannych serwer ICCF został zaktualizowany [w tym lokalizacja polska] aby dostosować go do nowego Podręcznika sędziego (Tournament Director’s Manual), który został zatwierdzony na Kongresie ICCF 2015 w Cardiff [wersja robocza; w związku z innymi decyzjami zostanie on odpowiednio dostosowany i opublikowany wkrótce].

Wszyscy sędziowie są zobowiązani wskazać swoją specjalizację „Server” i/lub „Postal” zanim będą mogli być wyznaczeni do sędziowania jakiegokolwiek turnieju (sędziowie mogą zaznaczyć obie specjalizacje, jeśli zachodzi taka potrzeba). Wszyscy sędziowie są proszeni o dokonanie tej czynności jak najszybciej w profilu osobistym użytkownika „Personal Settings” [„Ustawienia osobiste”] w rozwijanym menu „TD Details”; sędzia nie będzie mógł sędziować żadnego nowego turnieju zanim te informacje nie zostaną uzupełnione.

Ponadto na tym samym formularzu wskazane jest podać również preferencje językowe.

Komisja Sędziowska ICCF [Arbiter’s Committee] przedstawi dalsze informacje o  Podręczniku sędziego (Tournament Director’s Manual) pod koniec grudnia [2015]. A tymczasem proszę zgłaszać wszelkie problemy do Biura pomocy ICCF.

Z poważaniem,

Austin Lockwood
ICCF Services Director

===============================

2015-12-14: Grudniowa aktualizacja serwera, w tym lokalizacji polskiej!

W dniu dzisiejszym 2015-12-14 (poniedziałek) w godzinach porannych serwer ICCF został zaktualizowany, w tym lokalizacja polska!

Grudniowa aktualizacja serwera

14 grudnia 2015: 

Szanowne Koleżanki i Koledzy,

Aktualizacja serwera ICCF nastąpiła dziś w godzinach porannych.

(w skrócie)

Aktualizacja obejmie usunięcie wielu błędów oraz ogólną poprawę funkcjonalności. Najważniejsze ulepszenia to:

Podręcznik sędziego

Poprawiony Podręcznik sędziego (Tournament Director’s Manual) w tej chwili jest w pełni wspierany przez serwer, wszyscy sędziowie (TDs) mogą teraz zaktualizować swoją specjalizację (serwer lub poczta) oraz preferencje językowe. Rozwój sędziego poprzez poziom pierwszy (Level One), poziom drugi (Level Two) oraz sędziego międzynarodowego IA [poziom trzeci] jest teraz pokazany na stronie „Osiągnięcia” [w profilu zawodnika]. Przejście sędziego z poziomu pierwszego (Level One) na poziom drugi (Level Two) odbywa się na serwerze automatycznie. Test do zaliczenia przez sędziego będzie dostępny bezpośrednio [na serwerze] pod koniec grudnia [2015] i będzie obowiązkowy do zaliczenia począwszy od 2016-04-01. Więcej szczegółów jest dostępne w nowym Podręczniku sędziego (Tournament Director’s Manual) [- wersja robocza przedstawiona na Kongresie ICCF 2015].

Składanie propozycji remisowych

Obecnie organizatorzy mają możliwość ustawienia zasady ograniczającej składanie propozycji remisowych przed upływem określonej liczby posunięć („Sofia Rule”).

Dodatkowo w turniejach ICCF począwszy od 2016-01-01 składanie propozycji remisowych będzie ograniczone stosownie do ostatnich zmian w „Kodeksie zachowania [ICCF]”.

Normy na tytuły

Normy na tytuły począwszy od dnia 2016-01-01 muszą spełniać wymóg uzyskania minimum 35% wyniku w turnieju.

Normy na nowe tytuły ICCF „ekspert ICCF” (CCE) oraz „mistrz ICCF” (CCM) będą dostępne począwszy od dnia 2016-01-01. [Wymagania są identyczne jak na dotychczasowe tytuły odpowiednio „mistrzyni międzynarodowa” (LIM) oraz „arcymistrzyni” (LGM), ale są dostępne dla wszystkich bez względu na płeć.]

Zawodniczki uzyskujące te tytuły będą miały możliwość zamiany tych tytułów na tytuły odpowiednio „mistrzyni międzynarodowa” (LIM) oraz „arcymistrzyni” (LGM) poprzez kontakt z przewodniczącym Komisji Klasyfikacyjnej ICCF (ICCF Qualifications Commissioner) za pośrednictwem delegata narodowego (National Delegate).

Serwer będzie nadawał tytuły „oczekujące” automatycznie. Tytuły będą pozostawały oczekujące do chwili potwierdzenia ich przez przewodniczącego Komisji Klasyfikacyjnej ICCF (ICCF Qualifications Commissioner). Lista tytułów oczekujących jest dostępna ze strony „Osiągnięcia ICCF” [poprzednio „Tytuły ICCF”] – „Lista tytułów w trakcie rozstrzygania„.

Kongresy ICCF

[Na stronie „Kongresy ICCF” dostępne są linki do stron „Propozycje” oraz „Delegaci”.]

Głosowanie delegatów za pośrednictwem internetu będzie udostępnione przed Kongresem ICCF 2016 w Bremie (Niemcy).

Podziękowania należą się naszemu profesjonalnemu zespołowi, w skład którego wchodzą Martin Bennedik (rozwój) oraz Neil Limbert (testowanie), oraz członkom ICCF Services Committee za ich wkład oraz wsparcie przy tej aktualizacji.

Wszelkie problemy proszę zgłaszać do „Biura pomocy ICCF„.

Amici Sumus – Rydym yn Ffrindiau

Austin Lockwood
ICCF Services Director

===============================

2015-08-10: Zdjęcie w profilu ICCF – sierpniowe losowanie nagród (New In Chess)

Od listopada 2014 delegaci narodowi (a obecnie również sami zawodnicy) mogą umieścić fotografie w profilu ICCF; są one widoczne w systemie dopiero po zaakceptowaniu ich za każdym razem przez Dyrektora Marketingu ICCF. Nadsyłane zdjęcia powinny być w rozmiarze co najmniej 200 x 200 pikseli (nie więcej jednak niż 4MB). Zachęcamy do spersonalizowania swojego profilu ICCF! Oczywiście jest to dobrowolny wybór zawodnika.

Każdy zawodnik, który zamieści swoje zdjęcie w profilu weźmie udział w losowaniu nagród New In Chess – 50 euro do wydania online.

Zatem prosimy o nadsyłanie swoich zdjęć do delegata (lub zamieścić je samodzielnie), aby móc wziąć udział w losowaniu. Zwycięzcy losowań są każdorazowo ogłaszani na stronie ICCF.

Dla przypomnienia taką nagrodę wygrał w lutowym losowaniu również zawodnik z Polski, kol. PIOTR WALCZAK. Obecne sierpniowe losowanie wygrał kol. Ernst-August Rulfs (GER).  Następne losowanie odbędzie się w dniu 2015-10-01.

===============================

2015-03-12: Marcowa aktualizacja serwera – 6 godzinna przerwa – PILNE!

W dniu 2015-03-16 (poniedziałek) od godz. 09:00 czasu brytyjskiego spodziewana jest 6-godzinna przerwa w pracy serwera (dostęp do partii będzie niemożliwy) w związku z dużymi zmianami w wyglądzie i funkcjonalności strony ICCF. Wobec tego proszę zaplanować wykonanie swoich posunięć wcześniej.

Marcowa aktualizacja serwera

11 marca 2015: – nastąpi w poniedziałek 16-go marca od godz. 09:00 czasu brytyjskiego

Szanowni Koledzy,

Aktualizacja serwera nastąpi w poniedziałek 16-go marca od godz. 09:00 czasu brytyjskiego. Niestety, w związku z tym, że jest to duża aktualizacja serwer może być niedostępny do 6 godzin.  Jako ICCF Services Director, z góry przepraszam za niedogodności.

Aktualizacja obejmie usunięcie wielu błędów oraz ogólną poprawę funkcjonalności. Najważniejsze ulepszenia to:

Moje partie

Najbardziej pożądaną opcją w odpowiedzi na ubiegłoroczną ankietę był powrót do konfigurowalności kolumn w panelu „Moje partie”. Mam przyjemność zakomunikować, że ta opcja została uwzględniona w marcowej aktualizacji. Ta strona będzie teraz miała możliwość włączenia partii zakończonych lub filtrowania partii, które wymagają twojej uwagi. Dodatkowe informacje, takie jak ilość dni kalendarzowych od ostatniego posunięcia (pożyteczna przy reklamacji pkt. 3b Przepisów gry), również będą pokazane. Dużo pracy zostało włożone w stronę „Moje partie”, ponieważ rozumiemy, że jest ona najważniejsza dla zawodników, i mamy nadzieję, że zostanie dobrze przyjęta.

Przekazywanie wiadomości podczas gry

Kolejną pod względem popularności prośbą w ankiecie była możliwość składowania przez serwer poprzednich wiadomości pomiędzy zawodnikami. Wszystkie poprzednie wiadomości będą widoczne po wybraniu opcji „Widok szczegółowy” („Details view”) strony z partią i zastępuje „Pokaż znaczniki czasu” („Timestamp view”).

Rejestracja drużyny

Rejestracja drużyn za pośrednictwem Direct Entry (czyli bezpośrednio do organizatora) będzie dostępna, niestety już za późno na obecny sezon Ligi ICCF.

Umieszczenie zdjęcia

Zawodnicy będą mogli umieścić swoje zdjęcia (wymaga potwierdzenia)

Inne zmiany

Inne zmiany obejmują pokazywanie miejsca w turnieju w oknie z listą turniejów zawodnika oraz informacja o zwycięzcach turniejów na stronie głównej informującej o nanowszych turniejach.

Wyświetlanie partii pokazowych na stronie głównej zostało ulepszone, aby pokazać więcej niż dwie partie oraz pokazać zdjęcia zawodników.

Partie będzie można odtwarzać poprzez użycie strzałek [w tym Home/End] na klawiaturze.

Kontynuujemy również poszerzanie obszaru automatyzacji dla sędziów (TDs), w tym automatyczne rozstrzygnięcie reklamacji opartych na bazach końcówek, podobnie partie osiągające martwą pozycję (np. KvK) są kończone automatycznie.

Podziękowania należą się naszemu profesjonalnemu zespołowi, w skład którego wchodzą Martin Bennedik (rozwój) oraz Neil Limbert (testowanie), oraz członkom ICCF Services Committee za ich stały wkład oraz wsparcie.

Austin Lockwood
ICCF Services Director

===================

PS. Aktualizacja zakończyła się pomyślnie jeszcze w godzinach przedpołudniowych!

===============================

2015-02-03: Zdjęcia zawodników – nagroda dla zwycięzcy lutowego losowania

Gratulacje dla zwycięzcy nagrody w lutowym losowaniu, który zamieścił swoje zdjęcie!

A jest nim zawodnik z Polski SIM PIOTR WALCZAK (POL), który wygrał 50 euro do wydania w sklepie New in Chess. Następne losowanie odbędzie się w dniu 2015-04-01.

Aby wziąć udział w losowaniu proszę wysłać swoje zdjęcie do delegata krajowego.

=

Dla przypomnienia przytaczam wcześniejszy post:

Zdjęcie w profilu zawodnika – losowanie nagród (New In Chess)

2 stycznia 2015:

W związku z listopadową aktualizacją serwera ICCF delegaci narodowi mogą umieścić fotografie swoich zawodników; są one widoczne w systemie dopiero po zaakceptowaniu ich za każdym razem przez Dyrektora Marketingu ICCF. Nadsyłane zdjęcia powinny być w rozmiarze co najmniej 200 x 200 pikseli. Zachęcamy do spersonalizowania swojego profilu ICCF! Oczywiście jest to dobrowolny wybór zawodnika.

Każdy zawodnik, który zamieści swoje zdjęcie w profilu weźmie udział w losowaniu nagród New In Chess – 50 euro do wydania online. Będą 3 takie nagrody a losowania odbędą się w dniach 1 lutego, 1 kwietnia oraz 1 czerwca 2015. Zatem prosimy o nadsyłanie swoich zdjęć do swojego delegata, aby móc wziąć udział w losowaniu. Zwycięzcy losowań zostaną ogłoszeni każdorazowo na stronie ICCF.

===============================

2015-01-26: Serwer ICCF – aktualizacja lokalizacji polskiej

Pragnę poinformować, że po grudniowej aktualizacji serwera ICCF dokonałem weryfikacji polskiego tłumaczenia oraz uzupełnienia nowych wyrażeń. W dniu dzisiejszym (2015-01-26) aktualizacja tłumaczenia polskiego została uwzględniona na serwerze głównym.

Dziękuję wszystkim, którzy nadesłali swoje uwagi. Większość z nich została uwzględniona.

Wymaga ona jeszcze drobnych poprawek, ale są to sprawy czysto techniczne niezależne ode mnie, które kiedyś w nieodległej przyszłości mam nadzieję będą mogły być rozwiązane. Udało mi się już przekonać Austina Lockwooda co do różnic występujących w językach polskim i angielskim, przede wszystkim deklinacji, która w obecnym nowoczesnym języku angielskim jest bardzo uproszczona. O problemach technicznych i możliwych rozwiązaniach będziemy dyskutować podczas Kongresu ICCF 2015 w Cardiff (Walia).

Warto przy okazji wspomnieć, że po ostatniej lokalizacji w języku chorwackim dokonanej przez Leonarda Ljubicica serwer ICCF można użytkować już w 9 językach (angielski, polski, niemiecki, francuski, rosyjski, hiszpański, czeski, japoński, chorwacki)! Wyboru dokonuje się w swoim profilu wybierając stosowny język i zatwierdzając zmiany.

Mariusz Wojnar, Delegat Polski do ICCF

===============================

2014-12-29: WAŻNY KOMUNIKAT – grudniowa aktualizacja serwera ICCF

Szanowni Koledzy,

Ostatnia aktualizacja serwera ICCF w 2014 roku będzie miała miejsce jutro rano (30 grudnia); serwer może być niedostępny do 1 godziny podczas aktualizacji za co z góry przepraszamy.

Najważniejszą częścią aktualizacji dla zawodników jest aspekt automatyzacji wprowadzony decyzją Kongresu ICCF w Australii w tym roku.

W turniejach ICCF startujących począwszy od 2015 roku nie będzie potrzeby składania reklamacji przekroczenia czasu (ETL) lub namysłu nad jednym posunięciem ponad 40 dni bez powiadomienia sędziego. W takim przypadku serwer zapisze wynik automatycznie. Ponadto partie zakończone w ten sposób będą oznaczone literą „E” (od ang. ETL). Automatyczne zapisanie przegranej po opadnięciu chorągiewki jest obowiązkowe w turniejach ICCF, natomiast w turniejach krajowych obowiązywanie jest uzależnione od organizatora.

Wdrożenie Przepisów gry, pkt.3b, ustalono w sposób następujący: z chwilą przekroczenia 40 dni zegar zostanie zatrzymany i wykonanie posunięcia będzie niemożliwe dopóki reklamacja nie zostanie rozpatrzona (pozytywnie lub negatywnie), podobnie jak z opadnięciem chorągiewki. Wyeliminuje to wszelkie nieporozumienia związane z retrospektywnymi reklamacjami.

Sędziowie nie powinni więcej ustalać wyniku, gdyż większość wyników będzie ustalana przez automatyczny system reklamacyjny. Możliwość ręcznego ustalenia wyniku przez sędziego nadal będzie istniała i w sytuacji nadzwyczajnej można z tej opcji skorzystać, jednakże nie będzie można wybrać wyniku niezgodnego z przepisami gry w szachy.

Partie PGN w archiwum partii powinny teraz zawierać wskaźnik zakończenia, który jest wspierany przez program Aquarium, a wkrótce również przez ChessBase.

Organizatorzy będą mogli ustawić możliwość podglądu zakończonych partii w turniejach rozgrywanych za pośrednictwem poczty (oczywiście po nadesłaniu odpisu do sędziego).

Ponadto przygotowano różne udogodnienia dla władz ICCF, w tym Przewodniczącego Komisji Klasyfikacyjnej oraz Przewodniczącego Komisji Sędziowskiej.

Austin Lockwood, ICCF Services Director

===============================

2014-11-29: Serwer ICCF – badanie pod kątem funkcjonalności dla osób niepełnosprawnych

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy,

Peter Maylott z Australii, przedstawiciel niepełnosprawnych w ICCF, podjął się przeglądu serwera ICCF, aby się upewnić na ile strona spełnia wymagane standardy dostępności, ze szczególnym uwzględnieniem osób niedowidzących lub całkowicie niewidomych.

Aby w pełni zrozumieć możliwe problemy oraz poszukiwać właściwych rozwiązań jest prośba do osób niewidomych lub niedowidzących o zgłoszenie się w celu wzięcia udziału w tym badaniu do mnie lub bezpośrednio do Piotra (pmaylott@dodo.com.au).

Serdecznie pozdrawiam, Mariusz Wojnar, Delegat Polski do ICCF

===============================

2014-11-27: Serwer ICCF – zdjęcie w profilu

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy,

W związku z listopadową aktualizacją serwera ICCF delegaci narodowi mogą umieścić fotografie swoich zawodników; są one widoczne w systemie dopiero po zaakceptowaniu ich za każdym razem przez Dyrektora Marketingu ICCF.

Dlatego proszę o nadsyłanie do mnie zdjęć, jeśli oczywiście Państwo życzą sobie umieścić swoje zdjęcie na serwerze ICCF. Dla przykładu umieściłem swoje zdjęcie. Zdjęcia mogą zobaczyć również niezalogowani użytkownicy.

Serdecznie pozdrawiam, Mariusz Wojnar, Delegat Polski do ICCF

===============================

2014-11-24: Ważna informacja dla kapitanów drużyn we wszystkich turniejach

Z dniem 17 listopada 2014 serwer ICCF został zaktualizowany i kapitanowie drużyn nie muszą już potwierdzać reklamacji w rozgrywkach drużynowych. Aktualizacja ta nastąpiła w związku z decyzją Kongresu ICCF 2014 w Sydney.

Zgodnie z tą aktualizacją serwer wysyła reklamacje zawodników w rozgrywkach drużynowych bezpośrednio do sędziego turnieju. Praktycznie rzecz biorąc proces składania reklamacji w rozgrywkach drużynowych jest niemal identyczny jak w rozgrywkach indywidualnych. Kapitan drużyny zostanie powiadomiony o złożonych reklamacjach oraz ich wynikach, ale już nie będzie musiał podejmować interwencji.

Austin Lockwood, ICCF Services Director

===============================

2014-11-06: Listopadowa aktualizacja serwera ICCF

Serwer zostanie zaktualizowany w tygodniu rozpoczynającym się 17 listopada 2014.

Najważniejszą zmianą, zgodnie z decyzją Kongresu w Sydney, jest to że kapitan drużyny nie będzie już musiał uczestniczyć w procesie rozpatrywania reklamacji w rozgrywkach drużynowych. Reklamacje te będą trafiały bezpośrednio od zawodnika do sędziego. Kapitan drużyny w dalszym ciągu będzie informowany o wszystkich decyzjach sędziego za pośrednictwem e-maila.

Niektóre reklamacje będą rozpatrywane automatycznie (na przykład 3-krotne powtórzenie pozycji); jeśli chodzi o inne reklamacje partia zostanie zatrzymana przez sędziego na czas jej rozpatrywania.

Prognoza rankingu została znacząco poprawiona.

Funkcja wyszukiwania na stronie głównej będzie teraz przeprowadzała wyszukiwanie również w opisach każdej federacji narodowej, a pasek wiadomości („News Ticker”) będzie zawierał również szczegóły uzyskanych norm w turniejach ICCF.

Delegaci narodowi będą mogli umieścić fotografie zawodników; to jeszcze musi być zaakceptowane przez Dyrektora Marketingu ICCF.

Pozostałe aktualizacje obejmują poprawienie wielu błędów oraz inne korekty. Następna aktualizacja będzie miała miejsce w grudniu, aby wdrożyć zmiany przepisów zaakceptowanych przez Kongres w Sydney.

Austin Lockwood
ICCF Services Director

===============================

2014-10-01: Nowy serwer ICCF

Po wielu zdarzeniach mających wpływ na dostępność serwera, a także niewystarczającym wsparciu firmy hostingowej podczas tych zdarzeń, wkrótce nastąpi przeniesienie serwera ICCF do innej firmy.

Nastąpi to pomiędzy 07:00 a 13:00 UTC w dniu 2014-10-08 (środa). Należy oczekiwać 6-godzinnej niedostępności serwera podczas procesu jego przeniesienia, jednak dołożymy wszelkich starań, aby czas ten był jak najkrótszy.
Nowy hosting serwera będzie zlokalizowany w Wielkiej Brytanii, dlatego czas serwera zmieni się ze strefy UTC+2 (środkowo-europejski czas letni) na strefę UTC+1 (brytyjski czas letni).  Zmiana czasu serwera o kolejną godzinę do tyłu nastąpi w dniu 2014-10-26 na UTC+0, jako że w Wielkiej Brytanii następuje powrót z czasu letniego do podstawowego.
 
Austin Lockwood
ICCF Services Director

Aktualizacja 2014-10-08: Przeniesienie serwera zostało już zrealizowane

===============================

2014-09-16: Adres e-mail, z którego serwer wysyła powiadomienia uległ zmianie

Drodzy Koledzy,

Zgodnie z naszym planem odchodzenia od starej domeny szachowej iccf-webchess.com, i przejścia na iccf.com, adres e-mail, z którego serwer wysyła powiadomienia uległ zmianie z info@iccf-webchess.com na info@iccf.com.

Jeśli dodałeś stary adres do swojej listy bezpiecznych nadawców proszę zaktualizować go na nowy adres (w większości przypadków wystarczające jest dodanie info@iccf.com do listy twoich kontaktów).

Możliwe jest, że niewielka ilość korespondencji elektronicznej mogła zagubić się podczas procesu przejścia, dlatego należy sprawdzić listę swoich partii w celu upewnienia się, że posunięcie zostało wykonane.

Proszę skontaktować się z Biurem pomocy (helpdesk), jeśli wystąpiły jakiekolwiek problemy z otrzymywaniem korespondencji elektronicznej z serwera.

Serdecznie pozdrawiam,

Austin Lockwood
ICCF Services Director

Aktualizacja 2014-09-17: Wystąpiły pewne problemy techniczne we wdrożeniu nowego adresu e-mail, dlatego wystąpi 1-2 dniowe opóźnienie.

Aktualizacja 2014-09-18: Problemy techniczne zostały rozwiązane i nastąpiła implementacja wspomnianych rozwiązań.  Proszę skontaktować się z Biurem pomocy (helpdesk) w razie problemów z otrzymywaniem korespondencji elektronicznej.

===============================

30.12.2013 Sewer ICCF już w języku polskim!

W dniu dzisiejszym (2013-12-30) nastąpiła wielka aktualizacja serwera ICCF, a wraz z nią pojawiła się lokalizacja w języku polskim!

Tłumaczeniu serwera ICCF na język polski (około 1200 wyrażeń i zwrotów) oraz weryfikacji poświęciłem wiele tygodni. Ale wreszcie udało się i dotarliśmy do szczęśliwego finału :)  Wymaga ona jeszcze drobnych poprawek, ale są to sprawy czysto techniczne niezależne ode mnie, które kiedyś w nieodległej przyszłości mam nadzieję będą mogły być rozwiązane.

Aby serwer był dostępny w języku polskim należy w swoim profilu wybrać język polski (Language) i zatwierdzić zmiany (Save changes).

Strona ICCF zmieniła swój wygląd oraz funkcjonalność. W miarę możliwości czasowych postaram się wkrótce opisać bardziej szczegółowo, jakie nowe funkcje są dostępne (są opisane przez Martina Bennedika na stronie ICCF w języku angielskim).

Dla turniejów rozpoczynających się po nowym roku rewolucyjną zmianą jest możliwość reklamowania wyniku (wygranej lub remisu) po przejściu do końcówki 6-bierkowej (zobacz wiadomość od prezydenta ICCF na serwerze). Należy pamiętać, że w tej sytuacji nie ma zastosowania zasada 50 posunięć bez bicia lub ruchu pionem. Ponadto wdrożono system rankingowy dla szachów 960, a także umożliwiono organizatorom organizowanie turniejów tempem z inkrementacją (tzw. Fischerowskie tempo gry).

Życzę wiele zadowolenia z polskiej wersji serwera ICCF oraz nowych funkcji!

===============================

06.04.2012

Obsługa serwera ICCF – tłumaczenie (ICCF Server Translatio​n Project)

W uzupełnieniu informacji z sierpnia ub.r. pragnę poinformować, że znalazłem trochę wolnego czasu i zakończyłem tłumaczenie (z języka angielskiego na język polski) niezbędnych komunikatów ułatwiających obsługę serwera na udostępnionej stronie przez Austina Lockwooda, właściciela Klubu Szachów Korespondencyjnych SchemingMind. Będzie wymagało to jeszcze testów na serwerze ICCF i koniecznych korekt oraz uzupełnień. Otrzymałem zapewnienie od Martina Benedika (odpowiedzialnego za rozwój serwera ICCF), że projekt jest jak najbardziej nadal aktualny i rezultaty zostaną przedstawione na Kongresie ICCF 2012, który ma się odbyć po raz pierwszy na kontynencie afrykańskim – w Rustenburg, położonym ok. 170km na północny-zachód od Johannesburga (RPA).

===============================

14.08.2011

Obsługa serwera ICCF – tłumaczenie

Mam dobrą wiadomość!

Na Kongresie ICCF w Helsinkach udało mi się przekonać Biuro Wykonawcze ICCF do przetłumaczenia niezbędnych komunikatów na różne języki, w tym język polski.

Zleciło ono realizację tego zadania Martinowi Benedikowi, który jest odpowiedzialny za rozwój serwera.

Zawodnik logując się na swoje konto będzie miał możliwość wyboru języka.

W zakresie języka polskiego tłumaczenie wziąłem na siebie. Praca, którą wykonywaliśmy przez kilka miesięcy wspólnie z kolegą Wiesławem Sawickim będzie w dużej mierze spożytkowana dla dobra polskich szachistów korespondencyjnych.

Trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo potrwa to jeszcze jakiś czas. Ale wreszcie idzie to w dobrym kierunku.

====================

18.05.2011 Aktualizacja serwera

Kilka dni temu (11.05.2011) dokonano aktualizacji serwera i zostały udostępnione nowe opcje ułatwiające obsługę rozgrywanych partii.

Najważniejsze z nich to nowy sposób wnioskowania o urlop dodatkowy oraz zgłaszania dłuższego namysłu nad jednym posunięciem wykraczającym poza 40 dni, które systematyzują i automatyzują do pewnego stopnia cały proces. Ponadto wdrożono obsługę dla szachów 960 (tzw.Fischerowskich) oraz wiele innych udogodnień. Udogodnienia są nie tylko na potrzeby zawodników, ale też dla organizatorów (TO) oraz sędziów (TD), czy innych osób funkcyjnych.

Wkrótce więcej szczegółów …

Uzupełniono 19.05.2011, aktualizacja 23.05.2011

 1. Wsparcie dla Biura urlopu dodatkowego (special leave office-SLO)
  1. Jest nowa opcja “SLO” dla urzędników biura. Mogą oni zaakceptować lub odrzucić wniosek o urlop dodatkowy (special leave).
  2. Turnieje mogą stosować albo stare zasady dla urlopu dodatkowego (“Standard”), gdzie sędzia (TD) decyduje, albo nowe zasady (“StandardSlo”), gdzie decyzję podejmuje biuro.
  3. Domyślnym ustawieniem dla nowych turniejów jest teraz StandardSlo. Organizatorzy (TOs) krajowych zawodów, którzy nie chcą korzystać z biura SLO muszą zmienić ustawienie na “Standard”.
  4. W turniejach korzystających z biura SLO, zawodnicy znajdą nową opcję “Request special leave” (Wniosek o urlop dodatkowy) w zakładce “Event” na ekranie swojej partii. Wybranie tej opcji otwiera ekran urlopu dodatkowego.
  5. Na ekranie urlopu dodatkowego, zawodnicy muszą wypełnić pola podając datę początkową i końcową oraz powody.
   • Należy mieć na uwadze, że podany powód pozostanie poufny w ramach biura SLO. Sędziowie i inni działacze ICCF będą powiadomieni tylko o decyzji biura SLO. Dlatego należy dostarczyć możliwie pełną informację co do powodów wniosku o urlop dodatkowy. Niekompletna informacja lub brak szczegółów może opóźnić decyzję w sprawie wniosku.
  6. Potwierdzenie (Submit) wniosku o urlop dodatkowy tworzy wpis o statusie “Pending” (Oczekiwanie [na decyzję]). Zostaną wysłane powiadomienia emailem do wszystkich biur SLO.
   • Biura SLO będą widzieć listę wniosków o urlop dodatkowy oczekujących na rozpatrzenie.
   • Biura SLO mogą kliknąć na link zawierający szczegóły wniosku i, po jego ocenie, zaakceptować go lub odrzucić.
  7. O podjętej decyzji biuro SLO powiadamia odpowiednie osoby.
   • Zawodnik oraz sędziowie turniejów zostaną powiadomieni o pozytywnej decyzji. Zatwierdzone wnioski są traktowane jako urlop dodatkowy we wszystkich turniejach zawodnika (te urlopy są wyświetlane na czerwono na ekranie urlopów) oraz nie będzie możliwe wykonanie żadnego posunięcia w okresie urlopu dodatkowego, co zawodnik potwierdza zaznaczeniem odpowiedniego kwadracika.
   • W razie odrzucenia wniosku, zawodnik zostanie poinformowany o przyczynach.
   • W każdym przypadku, wniosek, powody i podjęta decyzja zostaną ujęte w bazie urlopów dodatkowych w celach archiwalnych oraz odwoławczych.
  8. Nakładanie się ze zwykłym urlopem nie jest zdjęte, gdyż zadaniem zawodnika jest dysponowanie swoim urlopem.
 2. Opcja “Use 40+ reflection” w zakładce „Game” na ekranie partii jest widoczna dla zawodnika, gdy jest jego posunięcie.
  1. Wybranie tej opcji uruchamia wysłanie powiadomienia emailem do przeciwnika oraz sędziego (a także obu kapitanów drużyn w przypadku zawodów drużynowych).
  2. Jest to spełnienie wymogu pkt.3.B „Przepisów gry” o zgłoszeniu deklaracji dalszej gry i namyśle nad jednym posunięciem przekraczającym 40 dni (bardzo rzadkie przypadki). Deklaracja ta jest ważna tylko dla danego posunięcia.
  3. Mogą jednak wystąpić przypadki stosowania tej opcji przez zawodników bez zamiaru przekraczania 40 dni namysłu nad jednym posunięciem. Nadużywanie tej opcji (np. poprzez wielokrotne wysyłanie tego komunikatu, a następnie odpowiadanie po kilku godzinach) może spowodować nałożenie kary przez sędziego.
  4. W zapisie partii zostaje utworzony stosowny wpis, który stanowi dla sędziego potwierdzenie użycia tej opcji. Sędzia nie musi już przechowywać informacji o stosownej deklaracji zawodnika. Zatem sędzia przed podjęciem decyzji o przyznaniu przegranej na podstawie pkt.3B „Przepisów gry” powinien sprawdzić zapis partii pod tym kątem.
 3. Wsparcie dla szachów 960
  1. Na początkowym etapie tworzenia nowego turnieju organizator (TO) ma możliwość wyboru rodzaju zawodów poprzez zaznaczenie kwadracika „Chess 960 event”.
  2. Zawody w Szachy 960 nie mogą podlegać ocenie rankingowej oraz nie mogą być turniejem tematycznym.
  3. Zawody w Szachy 960 muszą być turniejami 2-kołowymi.
  4. Jest nowy dodatkowy etap w trakcie tworzenia zawodów, gdzie organizator (TO) musi wybrać pozycję początkową w szachach 960 lub pozwolić wybrać ją losowo.
  5. Podczas losowania pozycja początkowa jest wybierana losowo dla każdego kojarzenia, np. zawodnicy muszą rozgrywać tą samą pozycję z tym samym przeciwnikiem, jedną białymi i drugą czarnymi.
  6. Pozycja 518 (standardowa pozycja w szachach) jest wyłączona z losowania.
  7. Numer pozycji początkowej w szachach 960 jest wyświetlany na początku zapisu partii.
  8. Pliki PGN partii szachów 960 mogą zostać ściągnięte i powinny pracować z większością oprogramowania (które obsługuje szachy 960).
  9. Podczas robienia roszady w szachach 960 przy użyciu myszki (drag and drop), należy postawić króla na wieży.
 4. Rejestracja zawodnika
  1. Nowy zawodnik klikając na odpowiedni link może zarejestrować się w ICCF.
  2. Otwiera się nowe okno, które należy uzupełnić danymi.
  3. Po rejestracji zostaje utworzone nowe konto zawodnika, które musi być zweryfikowane i potwierdzone.
  4. Przedstawiciel narodowy wybranego kraju zostaje powiadomiony o nowym użytkowniku. Jeśli wybrany kraj nie jest federacją członkowską [ICCF] powiadomienie zostaje wysłane do dyrektora strefowego.
  5. Nowi użytkownicy są potwierdzani prze federacje członkowskie i kierowani do odpowiedniego turnieju.
  6. Jeśli konto zostaje odrzucone, osoba dokonująca weryfikacji powinna podać powód odrzucenia. Wiadomość jest wysyłana do zawodnika oraz do Przewodniczącego Komisji Rankingowej (RC). Przewodniczący Komisji Rankingowej (RC) może edytować lub potwierdzić, ewentualnie odrzucić utworzone konto.
  7. Na szczegółowym ekranie zawodnika, użytkownicy mogą teraz być wymienieni jako “Unconfirmed” (niepotwierdzeni) lub “Rejected” (odrzuceni). Nie jest możliwe wysłanie hasła startowego do tych zawodników.
 5. Na ekranie partii, po wybraniu “Board/Show timestamps” na każdym stemplu czasowym jest link pozwalający policzyć czas. Może to być przydatne dla zawodników lub sędziego, jeśli są wątpliwości co do zużytego czasu.
 6. Automatyczna rejestracja zawodów
  1. Rejestracja zawodów odbywała się do tej pory ręcznie pomiędzy organizatorami (TO), administratorami systemu DE oraz federacjami. Od tej pory odbywa się to poprzez serwer.
  2. Administratorzy systemu DE oraz organizatorzy (TO) mają teraz do dyspozycji opcję w menu “registrations” (rejestracja).
  3. Lista rejestracji pokazuje wszystkie zarejestrowane zawody. Można sortować wg zawodów.
  4. Organizator (TO) może skopiować zawodnika z rejestracji do zawodów. Najpierw należy wybrać zawody z drugiej rozwijanej listy (muszą być dwie oddzielne listy dla zawodów z wieloma grupami). Ta opcja nie jest dostępna w zawodach drużynowych.
 7. Poprawiona tabela wyników
  1. Usunięto kolumny “B1, B2, …” w drużynowej tabeli wyników. Ta punktacja pomocnicza jest rzadko używana i można łatwo sprawdzić w tebeli wyników danej szachownicy.
  2. Poprawiono wyświetlanie skróconych tytułów (np. “SIM” zamiast “SM”).
 8. Wiele innych …
  1. Poprawiono okno dialogowe rejestracji zawodów i pracuje teraz w trybie automatycznym.
  2. Lista zawodów jest poprawiona i pogrupowana wg nagłówków.
  3. Jest czasowy raport dla Dyrektora Turniejów Światowych (WTD), sędziów (TDs) oraz organizatorów (TOs), który pokazuje partie gdzie „opadła chorągiewka” z powodu braku jakiegokolwiek działania przez dłuższy czas.
  4. Jest raport o niezakończonych zawodach dla Dyrektora Turniejów Światowych (WTD) oraz Przewodniczącego Komisji Rankingowej (RC), który pokazuje stare niezakończone jeszcze zawody.
  5. Tytuł sędziego międzynarodowego (IA) sędziów jest teraz wyświetlany w tabeli wyników.
  6. Lista startowa zawodów jest teraz wysyłana również do organizatora.
  7. Twórcy kont mogą je edytować do momentu ich potwierdzenia.
  8. Kraje mogą być teraz ustawione jako nieaktywne.
  9. Przewodniczący Komisji Kwalifikacyjne (QC) może teraz edytować tytuły sędziego międzynarodowego (IA).
  10. Lista zmienionych wyników dla Przewodniczącego Komisji Rankingowej (RC) ma teraz link do szczegółów zawodnika.
  11. Opcja eksportu zawodów dla Przewodniczącego Komisji Rankingowej (RC) została rozszerzona o pole metody transmisji [posunięć].
  12. Poprawiono zmianę kraju: Gdy Przewodniczący Komisji Rankingowej (RC) zmieni kraj zawodnika serwer przelicza ponownie wymagania na tytuły międzynarodowe w turniejach.
  13. Poprawiono użyteczność listy zawieszonych zawodników.
  14. Dostępny jest raport zgłoszeń bezpośrednich dla administratorów DE.
  15. Usunięcie błędu: Kolumny “FG” oraz “RG” nie były poprawnie przeliczane w drużynowej tabeli wyników przy rezultacie “0-0”.
  16. Usunięcie błędu: Kreator zawodów nie był poprawnie wyświetlany w IE9.

To chyba większość wprowadzonych zmian na serwerze …

Comments are closed.