Kongres ICCF 2004, Mumbai (Indie) – sprawozdanie delegata

Kongres ICCF 2004 został przeprowadzony w dniach od 31.października do 5.listopada w indyjskim, 17-milionowym mieście Mumbai. Obrady toczyły się na wyspie Madh w klimatyzowanych pomieszczeniach hotelu Retreat. Leżąca nieopodal piaszczysta plaża nad Morzem Arabskim była niebezpieczna pod względem sanitarnym i służyła wyłącznie do suszenia wyłowionych ryb i poza rybakami i ich rodzinami można tam było spotkać liczne ptactwo i … święte krowy.

Na obrady w strefę podzwrotnikową przyleciało dość liczne, jak na odległość dzielącą Indie od Europy, grono delegatów, a wśród nich niżej podpisany, mający jednocześnie mandaty Chorwacji i Nowej Zelandii. Porządek każdego dnia roboczego, a było ich w sumie cztery, wypełniono od rana do wieczora bogatym programem zawierającym sprawozdania tematyczne oraz obfitującym w dyskusje, nieraz burzliwe, oraz głosowania.

Jednym z najważniejszych działań w ostatnim roku było uruchomienie serwera ICCF, jako konsekwencję uchwał zeszłorocznego Kongresu w Ostrawie. Koszty z tym związane wpłynęły na podwyżkę opłat wpisowego w roku 2005 (wykaz w odrębnym komunikacie). Jednocześnie wyrażono nadzieję, że w najbliższej przyszłości większość partii i turniejów będzie rozgrywana za pośrednictwem Webserwera. Taka gra jest znacznie wygodniejsza dla zawodnika, który po zalogowaniu ma na ekranie aktualną pozycję na szachownicy, odpada więc możliwość błędnego zapisu, a liczenie czasu i przesyłanie wyników m.in. do sędziego, bazy partii i rankingu odbywać się będzie automatycznie. W celu rozpowszechnienia takiego sposobu gry uzgodniono promocję polegającą na tym, że od narodowych turniejów mistrzowskich zorganizowanych z datą startu do 31.1.2005 nie będą pobierane żadne opłaty, a w roku 2005 będzie można zgłosić dodatkowo jeszcze jeden turniej o mistrzostwo kraju. Ciekawostką z raportu grupy Webmastera była informacja, że najwięcej ludzi loguje się linkiem do strony ICCF z witryny Krzysztofa Wiącka, co świadczy o wielkim zainteresowaniu naszej elektronicznej gazety zamieszczającej najbardziej aktualne wyniki i tabele. I można tylko żałować, że tamtejsza grupa dyskusyjna stoi na żenującym poziomie, ale na szczęście jest niezauważalna z powodu bariery językowej.

W czasie spotkań uzgodniono plan i terminarz rozgrywek międzynarodowych. Nas najbardziej interesowały Olimpiady: eliminacje pocztowe (XVI) w składach 4-osobowych wystartują w 2005 roku, a finał XV Olimpiady – w której mamy już zapewniony udział po awansie z grupy trzeciej wespół z drużyną Rosji – zaraz po rozstrzygnięciu wszystkich awansów. Na przełomie 2004/2005 rozpocznie się towarzyski międzystrefowy turniej z drużynami wszystkich kontynentów, a wiosną 2005 roku II Puchar Słowiański. Trzeba dodać, że właśnie ruszył finał XIII Olimpiady, nominalnie pocztowej, w której wiele partii już jest rozgrywanych pocztą elektroniczną. Wystartował też XX finał mistrzostw świata, który sędziuje niżej podpisany, niestety znów bez udziału Polaka, chociaż dwóch (M.Niżyński i W.Paśko) ma uprawnienia. Komisarz turniejowy Daniel Finkelstein odwołał eliminacje VII Olimpiady kobiet ze względu na zbyt małe zainteresowanie – zgłosiło się tylko 6 zespołów. W kuluarach uzgodniono organizację towarzyskiego meczu z Hiszpanią, prawdopodobnie na 30 szachownicach. W 2006 roku organizatorem XVI Pucharu Świata została Słowacja i w tym przypadku ustalono z gospodarzami imprezy, że Polska desygnuje swoich arbitrów do sędziowania części grup w eliminacjach.

W istotnych sprawach organizacyjnych przyjęto znacznie zmieniony statut federacji. W regulaminie gry zmieniono obowiązek wysyłania monitu w poczcie elektronicznej nie po 14 a po 16 dniach. Odstąpiono od proponowanych kar za niewysyłanie w terminie przewidzianych w regulaminie monitów. Zlikwidowano wreszcie regułę „phoney day” zamieniając ją na prawo „8p.m.”, czyli: od nowego roku wiadomość otrzymana dopiero po 20-tej będzie traktowana, jak gdyby była dostarczona następnego dnia. Dotychczas wielu zawodników przyjmowało, zresztą zgodnie z regulaminem, datę otrzymania w następnym dniu po wysłaniu, co było swoistym ewenementem korzystnym najczęściej dla szachistów w Ameryce. W związku z licznymi problemami przy decyzjach instancji odwoławczej ustalono, że decyzja komisji apelacyjnej jest ostateczna i nie będzie zaskarżalna do kongresu. Nie przegłosowano wielu propozycji związanych z wycofaniem się zawodnika z turnieju i przyjęto tylko jedną zasadę, że w przypadku usprawiedliwionej rezygnacji ocenia się jego partie, jeśli wykonał w nich średnio 25 posunięć. W przeciwnym wypadku następuje skreślenie z turnieju bez konsekwencji pod warunkiem, że żadna partia nie została zakończona. Dopuszczono możliwość jednorazowej utraty dostępu do poczty elektronicznej maksymalnie do 30 dni. Z uwagi na liczne niesportowe zachowania zawodników polegające na długotrwałym milczeniu zatwierdzono punkt umożliwiający sędziemu traktowanie takiego postępowania jako wycofanie się z turnieju, gdy pytany nie odpowie sędziemu w ciągu 14 dni. Zaakceptowano możliwość publikowania partii „na żywo”, ale pod warunkiem wyrażenia zgody przez przeciwnika, podania strony website, daty uaktualnienia, z 3-posunięciowym poślizgiem i tylko wtedy, gdy już wszystkie partie będą się różnić od siebie. Zdefiniowano udział zawodnika w zakresie reprezentowania kraju biorąc pod uwagę jego obywatelstwo lub miejsce zamieszkania. Na wniosek komisji pracującej pod przewodnictwem polskiego delegata dokonano kilku zmian w przepisach turniejowych, w których m.in. uściślono możliwość zdobywania tytułu SIM.

Przyjęto w poczet członków ICCF Indonezję i Tunezję. Wręczono osobiście medal XVI mistrza świata oraz ozdobny talerz z wygrawerowaną tabelą turniejową wiedeńczykowi Tuncowi Hamaratowi. Honorowym członkiem ICCF został Gerhard Radosztics z Austrii. Złote medale Bertl von Massow przypadły w udziale m.in. znanym wydawcom Manfredowi Gluthowi i Timowi Hardingowi. Polsce nadano jeden tytuł starszego mistrza międzynarodowego dla dra Wojciecha Krzyżanowskiego z Lublina.

W przyjacielskim meczu ICCF z Indiami górą byli przybysze w stosunku 13:4, a turniej błyskawiczny wygrał Kostia Sanakojew (syn znanego mistrza świata Grigorija) przed Perem Söderbergiem. Na zakończenie przyjęto zaproszenie federacji argentyńskiej do przyjazdu na kolejny kongres do Patagonii do miejscowości Villa la Angostura.

Po zamknięciu obrad Kongresu pod przewodnictwem prof. Gian-Marii Taniego odbyło się spotkanie delegatów ze strefy europejskiej. Wyrażono niepokój o rozwój rozgrywek europejskich po rezygnacji Egberta Boesenberga. Nowy prezydent obiecał, że po starcie w październiku 2004 finałów 6. drużynowych mistrzostw starego kontynentu, wiosną 2005 roku wystartują finały indywidualne oraz eliminacje 66 i 67 mistrzostw, a jesienią tegoż roku eliminacje 7. drużynowych mistrzostw w składach 8-osobowych i oczywiście tylko pocztą elektroniczną z wpisowym równym 100 franków szwajcarskich od drużyny. Kolejne mistrzostwa będą rozgrywane za pośrednictwem Webserwera ICCF.

Witold Bielecki

Wiceprzewodniczący KSzGK ds. rozgrywek międzynarodowych

Comments are closed.