Turniej eksperymentalny Mont Blanc rozgrywany nową odmianą szachów King Chess

Organizacja turnieju

Andrey Pavlikov, dyrektor Strefy Europejskiej ICCF (Zone 1), zaprasza do wzięcia udziału w pierwszym eksperymentalnym międzynarodowym turnieju „Mont Blanc” rozgrywanym w nowej odmianie szachów King Chess.

Odmiana szachów King Chess została wynaleziona trzy lata temu przez GM Siergieja Matyuchina, dwukrotnego mistrza Rosji w szachach korespondencyjnych. Ten rodzaj szachów został zaprezentowany na kongresie ICCF w Wilnie w 2019 roku a zainteresowanie wykazali także prezydent ICCF Eric Ruch, przewodniczący Komisji Klasyfikacyjno-Rankingowej Uwe Staroske oraz 24. mistrz świata GM Marjan Šemrl.

W Rosji jest około 40 zawodników, którzy grają w King Chess. Zorganizowano już 10 turniejów. Około 90% partii rozgrywanych w King Chess jest rezultatywna! Poniżej można zobaczyć partie trzech obecnie rozgrywanych turniejów w King Chess:

Tylko jedna zasada różni odmianę szachów King Chess od szachów klasycznych, mianowicie jest dodatkowy warunek regularnego wykonywania posunięć królem, co umożliwia poszerzenie możliwości gry w szachy. Szczegóły wraz z przykładami przedstawiono poniżej w zasadach gry.

Turniej zostanie rozegrany w jednym etapie na serwerze ICCF systemem kołowym (do 15 zawodników) lub systemem Silli (powyżej 15 zawodników). Partie nie podlegają ocenie rankingowej.

Tempo typu Triple Block: 302 dni (50/51/1) [dla turnieju trwającego 302 dni, z początkowym czasem na zegarze 50 dni, z początkową rezerwą (w banku) 51 dni oraz inkrement (ilość dni dodawana po każdym posunięciu ale tylko przez pierwsze 50 posunięć) wynoszący 1 dzień]. Wyjaśnienie idei tempa gry można znaleźć na stonie KSzK we wpisie „Tempo gry typu Triple Block” lub na stronie z przepisami ICCF (Triple Block System).

Rozpoczęcie turnieju: 2020-06-15.

Zgłoszenia

Zgłoszenia wyłącznie poprzez system zgłoszeń ICCF. Po zalogowaniu się na swój profil należy wybrać odpowiedni turniej w zakładce „Nowe turnieje” (lub kliknąć na ten link, który kieruje bezpośrednio do turnieju) oraz wybrać rejestrację przez system zgłoszeń bezpośrednich (DE) lub rejestrację za pośrednictwem krajowej federacji, co jest w zasadzie jednoznaczne z wyborem płatności wpisowego; dopuszcza się zgłoszenia wielokrotne, jednak ich ilość jest ograniczona do ilości uruchamianych grup.
Wpisowe płatne w zależności od wybranego sposobu rejestracji:
  • za pośrednictwem krajowej federacji KSzK 15zł (płatne na konto podane w Komunikacie KSzK; kopię potwierdzenia wpłaty należy przesłać do delegata). Zgłoszenia do 2020-05-25.
  • za pośrednictwem systemu zgłoszeń bezpośrednich DE ok. 4,68€ (płatne za pośrednictwem PayPal bezpośrednio do organizatora; nie jest konieczne posiadanie konta PayPal w celu dokonania tej płatności.). Zgłoszenia do 2020-05-31.

Nagrody

Trzech pierwszych zawodników otrzyma medale (decyduje punktacja pomocnicza).

Poczuj piękno King Chess i ciesz się grą!

=================

King Chess – zasady gry

Co to jest – King Chess? To klasyczna gra w szachy z wszystkimi jej zasadami. Cel gry jest taki sam – zamatowanie króla przeciwnika. Jest jednak jedna nowa zasada: co kilka posunięć należy wykonać posunięcie królem. Dokładna definicja tej reguły jest następująca.

W przedziale posunięć od 1 do 10 zarówno białe, jak i czarne muszą wykonać co najmniej jedno posunięcie królem (nie ma znaczenia, kto wykona posunięcie królem jako pierwszy). Następnie białe muszą wykonać posunięcie królem (przynajmniej raz) w przedziale posunięć od 11 do 15. Następnie z kolei czarne muszą wykonać co najmniej jedno posunięcie królem w przedziale posunięć od 16 do 20. Następnie jest kolej na białe, aby zagrać królem (przynajmniej raz) w przedziale posunięć od 21 do 25. W przedziale posunięć od 26 do 30 czarne muszą wykonać przynajmniej jedno posunięcie królem . I tak dalej, aż do końca partii. Podsumowanie w tabeli:

Posunięcia Ruch królem
1-10 białe i czarne
11-15 białe
16-20 czarne
21-25 białe
26-30 czarne
itd na zmianę do końca partii

Roszada jest definiowana jako ruch króla (jak w klasycznych szachach).

Celem gry jest zamatowanie króla przeciwnika (jak w klasycznych szachach) przy ścisłej implementacji specjalnej zasady – wykonywanie posunięć królem w określonych wcześniej przedziałach posunięć.

Ale zawodnik może stworzyć taką pozycję, że jego przeciwnik nie będzie mógł wykonać prawidłowego posunięcia królem w określonym przedziale (a król przeciwnika nie jest zapatowany). To natychmiast kończy partię. Zawodnik, który nie jest w stanie wykonać posunięcia zgodnie z zasadami przegrywa partię.

Co nowego? To znaczy, jaki był cel wprowadzenia nowej odmiany szachów? Po pierwsze, korzystanie z pomocy komputera jest prawie niemożliwe. Trzeba samodzielnie myśleć nad posunięciami. Gra zaczyna się już od pierwszego posunięcia, ponieważ teoria debiutów jeszcze nie istnieje. Klasyczna teoria otwarć nie jest odpowiednia dla King Chess.

To niesamowite, że King Chess daje nowe możliwości zawodnikom do tworzenia nowych kombinacji, które nie są możliwe w klasycznych szachach. Wszyscy zawodnicy, którzy próbowali zagrać w King Chess, stwierdzili, że byli sceptycznie nastawieni do King Chess, ale potem byli zaskoczeni jego możliwościami i pięknem!

Nazwa nowej gry pojawiła się naturalnie. Król pozostaje główną bierką zestawu szachowego i wykonuje posunięcia regularnie od samego początku do końca partii! Poniżej pokazano kilka przykładów, które pozwolą zobaczyć piękno King Chess.

Przykład 1.

Przykład 2.

Przykład 3.

Przykład 4.

Co się stanie, jeśli jeden z zawodników nie wykona posunięcia królem w określonym przedziale posunięć? Jego przeciwnik powinien reklamować wygraną. Jeśli tego nie zrobi i będzie kontynuował grę to w dowolnym momencie przed końcem partii może skontaktować się z sędzią turnieju w celu ustalenia wyniku.

Przykład 5.

Przykład 6.

Przykład 7.

Comments are closed.