Międzynarodowa Federacja Szachów Korespondencyjnych (International Correspondence Chess Federation – ICCF) jest ogólnoświatową organizacją szachów korespondencyjnych i jest niezależna. W tym roku obchodzi swój jubileusz 60-lecia. Powstała w 1951 roku.
Jej historia datuje się jednak nieco dalej wstecz. Pierwsza udana próba utworzenia międzynarodowej organizacji szachów korespondencyjnych miała miejsce w sierpniu 1928 roku, kiedy to utworzono Internationaler Correspondensschachbund (ICSB), ale przetrwała tylko kilka miesięcy. Następna próba była bardziej trwała, mianowicie 2 grudnia 1928 roku w Berlinie powstała IFSB (Internationaler Fernschachbund), której spadkobiercą był Międzynarodowy Związek Szachów Korespondencyjnych (International Correspondence Chess Association – ICCA), założony w 1945 roku. W 1951 roku ICCA zostało zastąpione przez ICCF.
Szachy korespondencyjne są definiowane jako partia szachowa, w której zawodnicy nie siedzą naprzeciw siebie przy szachownicy aby wykonywać swoje posunięcia. Posunięcia są przekazywane przez dowolny środek transmisji długodystansowej z grą na czas, liczoną zwykle w dniach na posunięcie. Tradycyjnym środkiem przekazu jest poczta, nowoczesnym – specjalnie dedykowane serwery.
Niektóre źródła mówią, że w szachy korespondencyjne grano już w XII wieku. Wielu historyków szachowych wątpi czy jest to prawdą. Jednakże sądzi się, że już w IX wieku miała miejsce partia korespondencyjna rozegrana pomiędzy imperatorem Nikiforem a kalifem Bagdadu, Harun al-Rashid’em (763-809). Więcej w artykule „Correspondence Chess – A History„.
W XIX wieku kluby i czasopisma szachowe zaczęły organizować bardziej regularne turnieje, zarówno w obsadzie narodowej jak i międzynarodowej.
Dobrze znanymi entuzjastycznymi szachistami korespondencyjnymi w pewnym okresie swojej kariery byli Alechin, Keres i Euwe.
Najstarsza informacja o zorganizowanym życiu szachowym w Polsce dotycząca szachów korespondencyjnych pochodzi z Poznania i sięga XIX wieku kiedy to w latach 1839–1840 rozegrano korespondencyjny mecz między klubami poznańskim i berlińskim. Więcej można znaleźć na stronie KSzGK (Rys historyczny gry korespondencyjnej w Polsce).
Członkami ICCF są narodowe organizacje szachów korespondencyjnych, które sprawują zasadniczą władzę nad działalnością w zakresie szachów korespondencyjnych w swoim kraju (posiadającym również pełne członkostwo FIDE). Obecnie ICCF zrzesza 59 federacji narodowych.
Aktualnie prezydentem ICCF jest Eric Ruch z Francji.
ICCF blisko współpracuje z FIDE. Wszystkie tytuły, mistrzostwa i rankingi ICCF są uznawane przez FIDE.
Z okazji swojego Diamentowego Jubileuszu ICCF organizuje szereg imprez, w tym wiele turniejów, takie jak:
- Diamond Jubilee Webserver World Cup 18 (in memory of Witold Bielecki), którego organizację powierzono Polsce;
- Diamond Jubliee Postal World Cup 19 (“Fritz Baumbach” Cup);
- Diamond Jubilee 960 World Cup;
- Officials’ Diamond Jubilee Webserver Tournaments (dla działaczy i delegatów ICCF, byłych oraz obecnych).
Wkrótce więcej o tych turniejach na naszych łamach.