Archiwa

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Licznik odwiedzin

Diamentowy Jubileusz ICCF

Międzynarodowa Federacja Szachów Korespondencyjnych (International Correspondence Chess Federation – ICCF) jest ogólnoświatową organizacją szachów korespondencyjnych i jest niezależna. W tym roku obchodzi swój jubileusz 60-lecia. Powstała w 1951 roku.

Jej historia datuje się jednak nieco dalej wstecz. Pierwsza udana próba utworzenia międzynarodowej organizacji szachów korespondencyjnych miała miejsce w sierpniu 1928 roku, kiedy to utworzono Internationaler Correspondensschachbund (ICSB), ale przetrwała tylko kilka miesięcy. Następna próba była bardziej trwała, mianowicie 2 grudnia 1928 roku w Berlinie powstała IFSB (Internationaler Fernschachbund), której spadkobiercą był Międzynarodowy Związek Szachów Korespondencyjnych (International Correspondence Chess Association – ICCA), założony w 1945 roku. W 1951 roku ICCA zostało zastąpione przez ICCF.

Szachy korespondencyjne są definiowane jako partia szachowa, w której zawodnicy nie siedzą naprzeciw siebie przy szachownicy aby wykonywać swoje posunięcia. Posunięcia są przekazywane przez dowolny środek transmisji długodystansowej z grą na czas, liczoną zwykle w dniach na posunięcie. Tradycyjnym środkiem przekazu jest poczta, nowoczesnym – specjalnie dedykowane serwery.

Niektóre źródła mówią, że w szachy korespondencyjne grano już w XII wieku. Wielu historyków szachowych wątpi czy jest to prawdą. Jednakże sądzi się, że już w IX wieku miała miejsce partia korespondencyjna rozegrana pomiędzy imperatorem Nikiforem a kalifem Bagdadu, Harun al-Rashid’em (763-809). Więcej w artykule „Correspondence Chess – A History„.

W XIX wieku kluby i czasopisma szachowe zaczęły organizować bardziej regularne turnieje, zarówno w obsadzie narodowej jak i międzynarodowej.

Dobrze znanymi entuzjastycznymi szachistami korespondencyjnymi w pewnym okresie swojej kariery byli Alechin, Keres i Euwe.

Najstarsza informacja o zorganizowanym życiu szachowym w Polsce dotycząca szachów korespondencyjnych pochodzi z Poznania i sięga XIX wieku kiedy to w latach 1839–1840 rozegrano korespondencyjny mecz między klubami poznańskim i berlińskim. Więcej można znaleźć na stronie KSzGK (Rys historyczny gry korespondencyjnej w Polsce).

Członkami ICCF są narodowe organizacje szachów korespondencyjnych, które sprawują zasadniczą władzę nad działalnością w zakresie szachów korespondencyjnych w swoim kraju (posiadającym również pełne członkostwo FIDE). Obecnie ICCF zrzesza 59 federacji narodowych.

Aktualnie prezydentem ICCF jest Eric Ruch z Francji.

ICCF blisko współpracuje z FIDE. Wszystkie tytuły, mistrzostwa i rankingi ICCF są uznawane przez FIDE.

Z okazji swojego Diamentowego Jubileuszu ICCF organizuje szereg imprez, w tym wiele turniejów, takie jak:

Wkrótce więcej o tych turniejach na naszych łamach.

Comments are closed.