Najwyższe szachowe wyróżnienie Hetman – dla Bronisławy Lubas

Właśnie przed chwilą wróciłem z uroczystości rozpoczęcia Mistrzostw Polski w Szachach i Mistrzostw Polski Kobiet w Szachach 2011 w sali Promenada Hotelu Novotel Centrum w Warszawie (ul. Marszałkowska 94/98), podczas której odbyła się gala wręczenia statuetek Polskiego Związku SzachowegoHetmany 2010„. W ten sposób Związek uhonorował środowisko szachowe oraz swoich partnerów za zasługi na rzecz podnoszenia poziomu dyscypliny oraz rozwoju polskich szachów.

Hetmany za 2010 rok otrzymali zwycięzcy:
* Radosław Wojtaszek – w kategorii Zawodnik Roku
* Monika Soćko – w kategorii Zawodniczka Roku
* Microsoft – w kategorii Sponsor Roku
* Józef Chudy – w kategorii Organizator Roku
* K.Sz. WASKO HetMaN Szopienice w Katowicach – w kategorii Klub Roku
* Janusz Kalinowski – w kategorii Dziennikarz Roku
* Bronisława Lubas – w kategorii Nagroda Specjalna
* Jan Macieja – w kategorii Całokształt

Sponsorem generalnym Hetmanów 2010 była firma ISOLUTION.

JEST! Jednak udało się! Jest Hetman dla szachistów korespondencyjnych!

Otrzymała go pośmiertnie Bronisława LUBAS w kategorii „Nagroda specjalna”. Uzasadnienie (tzw. laudacja) w bardzo ciepłym tonie wygłosił Prezes PZSzach Tomasz SIELICKI mówiąc o złotym medalu olimpijskim i walce zawodniczki do końca.

Poniżej kilka zdjęć oraz podziękowanie jakie wygłosiłem podczas uroczystości.

Powyżej znajduje się statuetka „Hetman 2010”, którą otrzymała Bronisława Lubas.Hetmany wręczone

    

Uroczystości towarzyszyło spore zainteresowanie środowiska szachowego oraz mediów.
W drugim rzędzie po prawej jeden z wielu miłośników królewskiej gry Tadeusz Iwiński.

——————————— 

Szanowni Państwo!

Odbierając to wyróżnienie dla śp Bronisławy Lubas (1932-2010) pragnę podziękować PZSzach w imieniu jej syna, Józefa Lubasa, wieloletniego działacza KSzGK PZSzach oraz byłego delegata ICCF, który niestety nie mógł przyjechać na dzisiejszą uroczystość. Każdy zawodnik czy zawodniczka marzy o złotym medalu olimpijskim, a Bronisława walnie się do niego przyczyniła uzyskując w 8 Olimpiadzie ICCF Kobiet (2008-2010) doskonały 75% wynik na swojej 3 szachownicy. Złoty medal Olimpijski jest niebywałym sukcesem i będzie wyjątkowo trudny do powtórzenia. Przydzielenie Hetmana dla Bronisławy należy traktować jak wyróżnienie dla całej złotej drużyny pań, w której występowały obok niej: Barbara SKONIECZNA, Alicja SZCZEPANIAK, Bożena WÓJCIK-WOJTKOWIAK. Kapitanem drużyny był Józef LUBAS.

Złote medale dla naszych pań odbiorę, jako delegat Polski, podczas Kongresu ICCF w Helsinkach w lipcu br. Hetman ten jest to także pośrednie wyróżnienie dla całego środowiska szachów korespondencyjnych, które odniosło również sporo innych sukcesów w ub.r., jak 6 miejsce w 23 MŚ dla GM Jana Marcinkiewicza, czy brązowy medal panów w 13 Olimpiadzie, w której startowała drużyna wywodząca się w większości z HetMaNa Szopienice występująca w składzie: GM Ryszard Skrobek, SM Maciej Jędrzejowski, SM Dr. Wojciech Krzyżanowski, SM Dariusz Szczepankiewicz, SM Tadeusz Szafraniec, SM Waldemar Kozłowski. Kapitanem drużyny był Tadeusz Szafraniec. 

Polskie szachy korespondencyjne mają bogatą tradycję, która sięga XIX wieku [kiedy to w latach 1839–1840 rozegrano korespondencyjny mecz między klubami poznańskim i berlińskim]. W szachy korespondencyjne grywało z powodzeniem wielu silnych zawodników w grze bezpośredniej, również Mistrzowie Polski, jak Bogdan Śliwa, Krzysztof Pytel, Ryszard Skrobek, Anna Jurczyńska, Krystyna Radzikowska-z nią Bronisława startowała w finale 6 Olimpiady (2003-2006). Jest to trudna dyscyplina bo wymaga cierpliwości i dokładności.

Zachęcam gorąco wszystkich do spróbowania swoich sił w szachach korespondencyjnych, jest to doskonała okazja do sprawdzenia chociażby swojego repertuaru debiutowego.

Podsumowując, złoty medal olimpijski i to wyróżnienie jest pięknym ukoronowaniem szachowej kariery Bronisławy Lubas. Niestety odeszła od nas przedwcześnie, aby móc się tym cieszyć. Cześć jej pamięci!

Comments are closed.