W dniu 01.10.2013 rozpoczął się na serwerze ICCF dwupartiowy mecz pokazowy pomiędzy mistrzem międzynarodowym FIDE Twan Burgiem a mistrzem świata ICCF, arcymistrzem Ronem Langeveldem.
Aktualny (26.) Mistrz Świata ICCF, GM Ron Langeveld nie wymaga przedstawiania.
===
Przewidziany jest komentarz na żywo do partii, który zapewni arcymistrz FIDE Anish Giri. Jego interesujące i profesjonalne uwagi będą podawane zaraz po ich otrzymaniu.
Osoby zainteresowane mogą śledzić przebieg partii na żywo pod linkami:
===
FIDE IM Twan Burg w udostępnionej krótkiej notce biograficznej pisze o sobie:
„Mam 23 lata i mieszkam w Schijndel w Holandii. Moje hobby to piłka nożna, gimnastyka i gry umysłowe.
W szachy nauczyłem się grać w wieku 6 lat i od tamtej pory jestem bardzo aktywny. Wygrałem kilka mistrzostw juniorów, w tym Mistrzostwa Holandii do lat 10 i do lat 14. W 2004 roku postarałem się o trzecie miejsce w Mistrzostwach Unii Europejskiej do lat 14. Uzyskałem 5/9 w Mistrzostwach Europy Juniorów do lat 18 w 2008 roku.
W 2009 roku zostałem mistrzem międzynarodowym (IM) po wygraniu turnieju IM Tournament Cultural Village Wijk Aan Zee (Holandia). Pozostałe wymagane normy zdobyłem na turniejach w Deizisau (Niemcy), Enschede (Holandia) i Ohrid (Macedonia; 7 rund).
Gram dla klubów w różnych krajach: Amay (Belgia), SK Turm Emsdetten (Niemcy), HMC Den Bosch (Holandia) and Sant Josep de Badalona (Hiszpania).
W 2012 roku uzyskałem swoją pierwszą normę arcymistrzowską w GM tournament BDO Haarlem (Holandia). Wciąż staram się zdobyć pozostałe normy. Już przekroczyłem próg rankingowy 2500.
Jestem dumny z tego, że udało mi się w mojej karierze pokonać kilku silnych przeciwników: Bacrot, Ni Hua, Romanov, Giri (2 razy) to moje ofiary.
W latach 2007-2-12 studiowałem ekonometrię i badania operacyjne na Uniwersytecie w Tilburgu (Holandia), uzyskując tytuł magistra w zakresie ekonomii matematycznej.
W ostatnim roku skupiłem się wyłącznie na szachach. Mam nadzieję na rozpoczęcie pracy z początkiem 2014 roku.
W ostatnich latach zwiększyłem swoją aktywność jako autor/dziennikarz szachowy. Publikuję na stronie internetowej mojego holenderskiego klubu, a także piszę artykuły na portalach z wiadomościami szachowymi schaaksite.nl i newsaboutchess.com.
Od grudnia 2012 roku zacząłem grać w szachy korespondencyjne. Skontaktował się ze mną Jos van Doorn abym zagrał w Olimpiadzie. Powodem było to, że od wielu lat grywałem na jijbent.nl. Jest to strona internetowa, na której można grać wiele różnych partii z czasem do namysłu mimimum 1 dzień/1 posunięcie.
Moje doświadczenia z grą korespondencyjną były dotąd całkiem dobre. Jako początkujący gracz bezpośredni (tak, znane mi są już te określenia) miałem trochę obaw przed silnikami szachowymi moich przeciwników. Potem odkryłem, że wszystko, co muszę robić sprowadza się po prostu do wykonywania dobrych posunięć i że zawodnicy z rankingiem ICCF 2500 są do pokonania. Lubię także poszukiwania w debiutach. Analizowanie wariantów debiutowych jest moim hobby od wielu lat.
Co do mojej przyszłości w szachach korespondencyjnych, to chciałbym osiągnąć przyzwoity ranking i grać ważne partie dla drużyny narodowej. Byłoby miło w przyszłości także zapisać się do jakiegoś cyklu o Mistrzostwo Świata. Jednak próbuję ograniczać ilość rozgrywanych partii, ponieważ chcę się skupić głównie na mojej pracy i szachach bezpośrednich. Zobaczymy więc, co przyniesie przyszłość….”
===
PS. Warto dodać, że obaj szachiści są znani również polskim zawodnikom. Mistrz Świata GM Ron Langeveld uczestniczy w Memoriale Witolda Bieleckiego (turniej 16 kategorii), a FIDE IM Twan Burg będzie grał na pierwszej desce w meczu Polska-Holandia, który lada moment zostanie uruchomiony! Z kolei komentator GM Anish Giri jest aktualnie najwyżej notowanym zawodnikiem holenderskim w grze bezpośredniej, członkiem „klubu 2700” (jego aktualny ranking FIDE wynosi 2749).