Kongres ICCF 2010

Kongres ICCF 2010 Antalya (Turcja)
Gospodarzem tegorocznego kongresu ICCF była Turcja.
Kongres odbył się w dniach 2-9.10.2010 w Antalya, bardzo znanej miejscowości turystycznej nad Morzem Śródziemnym.
Więcej informacji na temat Kongresu na stronie organizatora.
A na temat miejscowości na wikipedii.

Poniżej garść informacji z relacji delegata.

———————————————–
13.10.2010
Drużynowy turniej międzystrefowy (ITT) 

Edycja 4 (2008) ITT zakończyła się dopiero w tym roku. Na Kongresie w Antalyi otrzymałem dyplom dla naszego kolegi Wiesława Niewiadomskiego za zwycięstwo na 6.szachownicy z doskonałym wynikiem 8/10.
GRATULACJE!
[MW]

—————————–
07.10.2010
Relacja z Kongresu – Symultana szachowa
W rozegranej na 22 szachownicach symultanie szachowej z tureckim arcymistrzem Kivanc HAZNEDAROGLU uczestnicy Kongresu – uzyskali całkiem przyzwoity wynik. Arcymistrz wygrał 13 partii, 8 zremisował i jedną przegrał nota bene ze świeżo upieczonym nowozelandzkim arcymistrzem w grze korespondencyjnej Markiem Noble,  tym który w blitzu podzielił drugie miejsce (ten sam, który uciekł na sekundę spod mata Mariuszowi Wojnarowi wygrywając na czas). Nasz delegat  ma  kłopoty z łącznością internetową przekazując informacje bezpośrednio adminowi strony.

——————————————————-

06.10.2010  Relacja z Kongresu  
Oj działo się sporo przez te dni! Tak jak pisałem wcześniej kłopoty z łącznością internetową uniemożliwiają mi przekazywanie na bieżąco relacji z kongresu.

Jak wiecie z relacji kolegi w poniedziałek wieczorem odbył się mecz pomiędzy uczestnikami kongresu ICCF a szachistami lokalnymi z Antalyi. Niestety przegraliśmy, w tym i ja. Co prawda miałem możliwość spokojnie wygrać, bo miałem już pionka więcej, ale chciałem wygrać zbyt szybko i skończyło się to katastrofą. No i wynik poszedł w świat! Moim przeciwnikiem był szacowny pan sędzia i organizator turniejów w tym regionie Mustafa Szahin (fot poniżej).

W dniu wczorajszym późnym wieczorem odbył się tradycyjnie rozgrywany podczas kongresu turniej błyskawiczny. Zwyciężył Per Soderberg ze Szwecji (fot poniżej) uzyskująć 11,5 pkt z 13 partii, drugie i trzecie miejsce podzielili Tansel Turgut(TUR) i Mark Noble (NZL) z 10,5 pkt, a czwarty był norweski szachista Raymond Boger z 10 pkt. Ta czwórka otrzyma nagrody ufundowane przez federację turecką w piątek podczas ceremoni zamknięcia. Mój wynik jest co prawda porażający (zaledwie 0,5 pkt), ale miałem kilka dobrych partii. Chociażby z Nowozelandczykiem brakło mi 1 sekundy, aby wykonać ostatni ruch matujący. Niestety gram zbyt wolno i w dodatku w połowie dystansu spuchłem, brak kondycji szachowej, co nie dziwi bo nie grałem kilkadziesiąt lat. Ale zabawa była przepyszna!
W dniu dzisiejszym ma się odbyć symultana z tureckim arcymistrzem.

Wczoraj i dziś kongres obradował nad wieloma sprawami i podjęto wiele ważkich decyzji. O wszelkich zaistniałych zmianach będę sukcesywnie informował na naszej stronce, w stosownych działach zostaną dokonane korekty w obowiązujących dokumentach ICCF.
Dokonano zmian w statucie ICCF, przepisach turniejowych, przepisach gry (serwer, poczta). Będzie utworzona nowa strona ICCF w innej nieco formule. Na samym serwerze też będzie kilka zmian ułatwiających zawodnikom i sędziom prowadzenie turniejów.
Przedstawiono propozycje nowych turniejów (lub ich kolejne edycje), większość z nich uzyskała aprobatę kongresu. Przedstawiłem inicjatywę organizacji przez Polskę Memoriału Witolda Bieleckiego, który wystartowałby na początku 2012, co zostało ciepło przyjęte, jako że większość znała naszego tragicznie zmarłego, przewodniczącego KSzGK oraz delegata ICCF i przewodniczącego jednej z komisji ICCF, i ceniła jego wielką aktywność w ICCF, miał też wielu przyjaciół w tym środowisku. Memoriał powinien uzyskać akceptację na kolejnym kongresie ICCF w 2011.
 
Jest bardzo prawdopodobne, że przystąpimy do programu DE (zgłoszeń bezpośrenich). Trzeba nadmienić, że pozostaliśmy jako jeden z nielicznych krajów, które nie uczestniczą w nim. Oczywiście zawodnicy nadal będą mogli zgłaszać się do turniejów ICCF za pośrednictwem KSzGK. Zatem będzie swoboda wyboru jaką drogą zawodnik zechce dokonać zgłoszenia. Są jednak pewne ograniczenia oraz nie wszystkie turnieje są objęte tym programem.
Odebrałem kolejną porcję 10 (dziesięciu) wyróżnień dla naszych zawodników, potwierdzenie uzyskanych tytułów ICCF (SM, IM, LM) w postaci dyplomów i medali. Co prawda nie przebiliśmy potęgi niemieckiej w grze korespondencyjnej, której delegat wystąpił z plecakiem  (zdj poniżej), aby odebrać należne medale i tytuły, ale jesteśmy tym razem w czołówce światowej!


(na zdjęciu z lewej Dr Fritz Baumbach z plecakiem odbiera trofea  swoich rodaków,
w pakowaniu pomagają – pośrodku Eric Ruch Prezydent ICCF,
a z prawej Dr Michael Millestone Sekretarz Generalny ICCF)
Przewodniczący komisji rankingowej Gerhard Binder zaproponował włączenie mnie do jego komisji, co zostało zaaprobowane przez kongres jednogłośnie.
Na zakończenie miała miejsce gorąca dyskusja o lokalizację kolejnego kongresu w 2011 roku. Sprawa pozostała otwarta i zainteresowane federacje narodowe mają przedłożyć stosowną ofertę na początku grudnia 2010.

W rozmowach kuluarowych otrzymaliśmy od delegata angielskiego propozycję rozegrania meczu, który mógłby rozpocząć się w drugiej połowie 2011. Dobrze by było podtrzymać dobrą tradycję kompletując solidną drużynę i wygrać mecz z Anglikami po raz kolejny. Tak więc w 2011 roku czekają nas dwa mecze! O meczu z Czechami informowałem już wcześniej.  [MW] 
————————————————-

05.10.2010
Migawki z Kongresu
(na zdjęciu z lewej Mariusz Wojnar – nasz delegat odbiera trofea  Panów – medale brązowe i dyplomy z XIII Olimpiady, z prawej Eric Ruch Prezydent ICCF)

W uzupełnieniu bezpośrednich relacji naszego delegata z Antalya – Turcja podaję kilka ciekawostek. Link organizatora kongresu: W dniu 4 października rozegrano mecz ICCF – Antalya na 21 szachownicach wygrany przez miejscowych szachistów wynikiem 14 : 7. Swoje partie przegrali tacy zawodnicy jak: Tansel Turgut, Dr Fritz Baumbach, Gerhard Binder czy Neil Limbert. Wyniki meczu – link.  [JL]

———————————————–
03.10.2010
Kongres ICCF 2010 Antalya (Turcja) – cd  
Warunki pobytu są dosyć dobre. Jedzenia i napojów ile kto zechce, morze i baseny tuż przy hotelu. Jest ciepło jak na polskie warunki, w dzień ponad 30st, a wieczorem 23st. Trzeba uważać na słońce, bo szybko przypala. Jedyny chyba problem to marna łączność internetowa, która nie dość że jest wolna to jeszcze często zanika.
W dniu wczorajszym odbyły się posiedzenia komitetu organizacyjnego, biura wykonawczego oraz komitetu zarządzającego. Uczestniczyłem w rozmowach kwalifikacyjnych i zostałem przyjęty do komisji rankingowej. Być może zostanę wyznaczony na zastępcę Gerharda Bindera, komisarza ICCF ds. rankingu, by w razie potrzeby przejąć jego obowiązki.
W dniu dzisiejszym odbyła się oficjalna ceremonia otwarcia, podczas której odegrano hymn ICCF skomponowany przez zdolnego kompozytora i jednocześnie szachistę korespondencyjnego oraz delegata Białorusi Dymitra Łybina. Ponadto uczczono minutą ciszy szachistów, którzy odeszli do krainy wiecznych łowów (szachowych).
Obradom przewodniczy wybrany w ubiegłym roku nowy prezydent ICCF Eric Ruch z Francji. Wspiera go dzielnie sekretarz generalny ICCF Michael Millstone z USA.
Pomimo dalekiej lokalizacji kongresu, Antalya jak by nie było leży w Azji nad Morzem Śródziemnym, dopisała frekwencja. Przybyli chociażby delegaci z Nowej Zelandii i Południowej Afryki!
Na wstępie sprawdzono uprawnienia delegatów do głosowania. Prezydent ICCF Eric Ruch wręczył medale i odznaczenia, między innymi odebrałem brązowe medale i dyplomy dla naszej drużyny za zdobycie 3 miejsca na 13 Olimpiadzie (fotka poniżej). Przedstawiono raport finansowy oraz audyt, które zostały zaakceptowane przez kongres.
Prowadzono dyskusję na temat remisów w obecnych szachach korespondencyjnych. Stwierdzono, że problem zaczyna narastać. Postanowiono zatem utworzyć komisję, która przygotuje do następnego kongresu propozycje w tej materii. [MW]
———————————————–
01.10.2010
Kongres ICCF 2010 Antalya (Turcja) – cd 
Już na miejscu przed hotelem Limra w Antalyi przybywających uczestników kongresu wita duży transparent
[MW]

——————————————

29.09.2010
Kongres ICCF 2010 Antalya (Turcja)

Tegoroczny Kongres ICCF, którego gospodarzem jest Turcja, odbędzie się w dniach 2-9.10.2010 w Antalya, bardzo znanej miejscowości turystycznej nad Morzem Śródziemnym. Polskę będzie reprezentował delegat do ICCF Mariusz Wojnar.

Podczas kongresu rozpatrywane będą sprawozdania osób funkcyjnych, sprawy członkowskie, lokalizacji przyszłych kongresów. Prowadzone będą prace w komisjach i komitetach. Nie jest wykluczone, że polski delegat zostanie przyjęty do komisji rankingowej. Trudnym tematem rozważań będzie pytanie, które postawił bardzo energiczny Prezydent ICCF, Eric Ruch, mianowicie  „W jaki sposób uwydatnić zwycięstwa w dzisiejszych (w epoce komputerów) szachach korespondencyjnych?”. Będą głosowane propozycje zmian w statucie, przepisach gry i turniejowych. Przewiduje się uruchomienie nowych turniejów, których zatwierdzenie nastąpi na kongresie. Rok 2011 jest rokiem jubileuszowym dla ICCF, w którym obchodzi swoje 60-lecie. Ponadto nastąpi wręczenie medali i tytułów dla najlepszych.

Polscy zawodnicy, którzy odnieśli sporo sukcesów zarówno indywidualnie jak i drużynowo, również zostaną uhonorowani.

Podczas kongresu przedstawiciel Polski odbierze brązowe medale za zdobycie 3 miejsca na XIII Olimpiadzie (25.11.2004-22.12.2009) dla polskiej drużyny występującej w składzie: GM Ryszard Skrobek, SIM Maciej Jędrzejowski, SIM Dr. Wojciech Krzyżanowski, SIM Dariusz Szczepankiewicz, IM Tadeusz Szafraniec [SIM->2005], Waldemar Kozłowski [SIM->2010].
Kapitanem drużyny był Tadeusz Szafraniec.

Ponadto tytuły ICCF otrzymają:
Starszego mistrza międzynarodowego (SIM): Waldemar Kozłowski, Ryszard Kwieciński, Bogusław Łatas, Marek Sądowski;

Mistrza międzynarodowego (IM): Ryszard Kwieciński, Bogusław Łatas, Arkadiusz Złotkowski, Marek Sądowski, Piotr Walczak;

Mistrzyni międzynarodowej (LM): Barbara Skonieczna

Rozważa się wstępnie uroczyste wręczenie zawodnikom tych medali i tytułów pod koniec pierwszego kwartału 2011 roku podczas Gali Sportu w Katowicach.
Serdeczne gratulacje!
[MW]

———————————————–
24.09.2010
ICCF poszukuje wśród federacji członkowskich kandydata do objęcia stanowiska dyrektora marketingu (Marketing Director) na okres od chwili wyznaczenia do 31.12.2011 (niewykluczone jest ponowne wyznaczenie w 2011 już na pełną 4-letnią kadencję). Co prawda minął termin zgłoszeń kandydatów, i w związku z tym nie będzie głosowania w tej sprawie na Kongresie, ale oferta jest nadal ważna do chwili obsadzenia stanowiska.
Zgłoszenia przyjmuje polski delegat do ICCF (na adres e-mail: kszgk.turnieje@gmail.com) lub bezpośrednio Sekretarz Generalny ICCF Michael Millstone (pjboogie@yahoo.com).Do zgłoszenia należy dołączyć list intencyjny oraz posumowanie swoich kwalifikacji.

Opis stanowiska:Marketing Director

  • Create strategies for marketing and promoting ICCF more effectively worldwide.
  • Coordinate the development and promotion of international correspondence chess via the Internet, with EB members and other appropriate officials.
  • Develop Marketing documentation on ICCF tournaments and services for use by other Directors and media outlets both via WWW and via printed material, coordinating appropriately with other ICCF officials.
  • Consider and develop ideas, which could improve the visibility and credibility of ICCF with all chess players.  Provide direction to the Press Officer and Public Relations official(s) etc.
  • In consultation with the General Secretary, arrange for the production of attractive and informative material for use in the encouragement of potential new member organisations.
  • In consultation with EB members, particularly the World Tournaments Director, produce attractive documentation for obtaining new sponsors for ICCF. 
  • Be responsible for the work of the editor-in-chief of the ICCF Amici Web Magazine and act as a member of its Editorial Board.
  • Nominate a deputy to act in his absence should he be unable to fulfill his duties.
———————————————–
25.10.2010
Nowy Dyrektor Marketingu ICCF


Sekretarz Generalny ICCF poinformował, że Mr. Hansjürgen BAUM (GER) został powołany na stanowisko Dyrektor Marketingu ICCF. Okres jego kadencji potrwa do Kongresu ICCF 2011, kiedy to odbędą się nowe wybory na wszystkie stanowiska ICCF. Mr. Baum przedstawił krótką notkę biograficzną, która przybliży nam wszystkim jego osobę:
-wiek:71
-2 dzieci (córka: 27, syn: 25)
-były tłumacz symultaniczny oraz dyrektor towarzystwa ubezpieczeń społecznych,
-czasowo pracuje w liceach zawodowych oraz innych szkołach średnich we Francji
-mieszka w pobliżu granicy szwajcarskiej w południowej części Szwarzwaldu („Czarny Las”), znanego masywu górskiego w południowo-zachodnich Niemczech,
-zainteresowania
     *sport: kolarstwo górkie oraz kulturystyka – oba z intensywnym programem treningowym
      *literatura: literatura francuska 18 i 19 wieku
      *szachy: mistrz międzynarodowy w szachach korespondencyjnych
-znajomość języków: francuski, niemiecki i angielski

[MW]

Comments are closed.