Memoriał Valer Vasile Demian – turniej federacji rumuńskiej za zaproszeniami

Valer Vasile Demian (1934-2018)

Rumuńska federacja oraz IM Valer Eugen Demian z przyjemnością informują o zorganizowaniu Memoriału Valer Vasile Demian (ROU) poświęconego pamięci ojca Eugen’a.

Turniej będzie rozgrywany za pośrednictwem serwera ICCF ze standardowym tempem 10 posunięć w ciągu 50 dni, w 2-3 grupach po 13-15 zawodników.  Start jest planowany na 2020-12-15.

Wyszczególnienie Grupa A Grupa B Grupa C (?)
Kategoria turnieju 8-9 4-6 ?
Ilość zawodników 13-15 (6-7 ROU)
Wpisowe brak brak brak
Ranking wymagany 2426+ 2326+ <2200
Nagrody za 1m w grupie oraz za najlepszą partię memoriału
Organizator (TO) Miron Sferle (ROU) & (IA) Valer-Eugen Demian (CAN)
Sędzia (TD) do ustalenia

Obowiązuje ranking ICCF na dzień 2020-10-01 (lista rankingowa 2020/4).

Zgłoszenia należy składać do delegata – nie później jak do 2020-10-31. KSzK zastrzega sobie wcześniejsze zamknięcie przyjmowania zgłoszeń. Nominację otrzyma jeden zawodnik do każdej grupy (plus rezerwowi).

Nie ma pewności, że wszystkie nominacje będą zaakceptowane przez organizatora, ale postara się zagospodarować wszystkich.

Krótka biografia – Valer Vasile Demian (*15 grudnia 1934 16 listopada 2018)

urodził się 15 grudnia 1934 r. w Satu Mare, rodzinie szlacheckiej, bezpośrednio zaangażowanej w zjednoczenie Siedmiogrodu z Rumunią od 1918 r. II wojna światowa i późniejsza komunistyczna kontrola nad Rumunią naznaczyły go na całe życie. Byli uchodźcami w Aiud (1942), a później przybyli do Arad, gdzie spędził całe życie. Przede wszystkim jego wybory zawodowe były ograniczone. Udało mu się wyciągnąć z nich wszystko, co najlepsze i został nauczycielem matematyki w liceum. Robił to z pasją aż do przejścia na emeryturę. Wielu bystrych młodych ludzi z rodzinnego miasta (Arad) stworzyło solidne podstawy teoretyczne, zanim przeniosło się na wybrane przez siebie uniwersytety. Jego umiejętności dydaktyczne można było również łatwo przełożyć na szachy, a kilku jego byłych uczniów stało się przyzwoitymi graczami na poziomie krajowym.

Nauczył się gry od swojego ojca (dziadka Eugen’a), który był zwykłym fanem szachów. Przeniósł tę pasję do gry na najwyższy poziom, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Jego najlepsze wyniki w szachach bezpośrednich to:

  • udział w finale mistrzostw Rumunii w 1967 roku, gdzie grał u boku wszystkich znakomitych rumuńskich graczy w tym czasie;
  • 3 miejsce i brązowy medal z drużyną Rumunii w 3 Olimpiadzie Szachowej Niewidomych w Weymouth 1968, grając na pierwszej szachownicy wygrał ją pozostając niepokonany;
  • Był silnym graczem, który utrzymywał się przez około 20 lat jako jeden z 2 najlepszych w drużynie Rapid Arad (2. liga rumuńska).

Był osobą o słabym zdrowiu z powodu tego, co przeżył jako małe dziecko podczas II wojny światowej, dlatego łatwiej mu było kontynuować grę w szachy korespondencyjne. Jego najlepsze wyniki w szachach korespondencyjnych to:

  • Mistrzostwo Rumunii w szachach korespondencyjnych w 1968 roku
  • Tytuł IM (ICCF) w 1975 roku
  • Zwycięzca Pucharu Rumunii – 4 edycja (1985-1987)

Był wielkim zwolennikiem ICCF, promując tą organizację zarówno na szczeblu lokalnym, krajowym, jak i międzynarodowym. Grał wyłącznie pocztą i zyskał wielu przyjaciół na całym świecie. Wielu z nich czuło się bliżej pomimo odległości geograficznych i wymienili wiele listów i pocztówek w trakcie i po meczu. Cenił ich przyjaźń przez całe życie.

============

Aktualizacja 2020-11-07

W związku z dużą ilością zgłoszeń utworzono więcej grup niż organizator zakładał a warunki kwalifikacji do poszczególnych grup nieco wzrosły. Nominacje otrzymali:

Grupa Tyt Zawodnik Elo
B IM Szerlak, Andrzej 2418
C CCM Mostowik, Daniel 2385
E CCM Włodarczyk, Robert 2333

===

Comments are closed.