Wręczenie brązowych medali olimpijskich podczas Gali Sportu w Katowicach

Tak dużego zagęszczenia najznamienitszych polskich sportowców, medalistów olimpijskich i mistrzostw świata jeszcze nie widziałem.

—————————————–

W dniu 5.04.2011 w Kinoteatrze Rialto w Katowicach odbyła się Gala Sportu. Uroczystość była poświęcona gali wręczenia nagród prezydenta Katowic w dziedzinie sportu połączona z obchodami 40-lecia klubu AZS AWF Katowice.

Poniżej relacja jednego z naszych olimpijczyków Darka Szczepankiewicza z Poznania, uczestnika uroczystości.

Finał 13 Olimpiady Szachowej w grze korespondencyjnej zakończył się w grudniu 2009r. Reprezentacja Polski w składzie GM Ryszard Skrobek, SM Maciej Jędrzejowski, SM Dr. Wojciech Krzyżanowski, SM Dariusz Szczepankiewicz, SM Tadeusz Szafraniec /kapitan/, SM Waldemar Kozłowski zdobyła w tym prestiżowym turnieju brązowe medale. Na początku października 2010 r. Mariusz Wojnar nasz delegat, na kongresie ICCF w tureckiej Antaly odebrał oficjalnie należne nam wyróżnienia.

Ale dla uczestników tego turnieju faktyczne jego zakończenie miało miejsce we wtorek 05 kwietnia 2011 r. w sali Kinoteatru „RIALTO” w Katowicach. Na Gali Sportu wśród zaproszonych przez najwyższe władze Katowic gości pojawiło się wielu wspaniałych polskich sportowców i wybitnych działaczy. Byli mistrzowie świata w kolarstwie – Czesław Lang i Lech Piasecki, był nasz biathlonista Tomasz Sikora, była też królowa polskich nart Justyna Kowalczyk. Oprawę muzyczną uroczystości w świetle laserowych świateł zapewnił duet muzyczny „ELECTRICA DUO – Kasia & Paula /skrzypce & elektryczna harfa/. Na gali pojawiła się również trójka szachistów z „brązowej drużyny olimpijskiej” – Tadeusz Szafraniec, Waldemar Kozłowski i autor tego sprawozdania.

Z rąk Prezydenta miasta Katowic Pana Piotra Uszoka w asyście Mariusza Wojnara na scenie teatru w blasku reflektorów zostały nam wręczone brązowe medale olimpijskie i pamiątkowe dyplomy.

Wspaniała impreza, niesamowite przeżycia, które chyba pozostaną w naszej pamięci do końca życia. Była tez okazja do krótkiej wymiany zdań z Justyną Kowalczyk i zrobienia wspólnego zdjęcia. Zainteresowanie zasadami i sposobem gry w szachy korespondencyjne wyraził Rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach Prof. dr hab. Zbigniew Waśkiewicz. Również lokalna telewizja katowicka w wieczornych wiadomościach przedstawiła relację z tej uroczystości.

Właściwie szkoda, że reszta składu naszej drużyny nie mogła dotrzeć do Katowic. Jest doprawdy czego żałować.

Chcę też publicznie na łamach oficjalnej strony KSzGK wyrazić szczególne wyrazy podziękowania dla kol. Tadeusza Szafrańca – Prezesa Klubu Szachowego Hetman Szopienice Katowice, który był zarówno pomysłodawcą jak i realizatorem takiego zakończenia 13 Olimpiady Szachowej, i dzięki któremu mogliśmy się spotkać na tej wspaniałej uroczystości. Podziękowania należą się także jego córce Ewie, która wykonując dziesiątki zdjęć upamiętniła nasze uczestnictwo na Gali Sportu w Katowicach.

Z szachowym pozdrowieniem
Amici sumus
Dariusz Szczepankiewicz

————————————-

 
Ozdobą uroczystości była obecność Justyny Kowalczyk, kryształowej po trzykroć, bardzo sympatycznej dziewczyny, specjalizującej się w biegach narciarskich.

Udało się nam zrobić z nią wspólne zdjęcie.
(Od lewej: Mariusz Wojnar, Dariusz Szczepankiewicz, Justyna Kowalczyk, Waldemar Kozłowski, Tadeusz Szafraniec)

—————————————–

 

Uczestnicy byli zabawiani występami duetu Kasia&Paula. Twórczynią i założycielką zespołu jest utalentowana skrzypaczka Katarzyna Szubert, która zaprosiła do współpracy zdolną i obiecującą poznańską harfistkę Paulinę Antkowiak. Duet ten jest jedynym w Polsce i jednym z nielicznych na świecie, w którego składzie obecne są elektryczne skrzypce i harfa elektryczna.

—————————————–

zdjecie

Podczas uroczystości prezydent miasta – Piotr Uszok, wspólnie z delegatem Polski do ICCF Mariuszem Wojnarem, wręczyli brązowe medale olimpijskie zdobyte przez naszych panów podczas 13 Olimpiady w szachach korespondencyjnych (25.11.2004-22.12.2009), a przywiezione z Kongresu ICCF 2010, który miał miejsce w Turcji (02-09.10.2010).
Polska drużyna występowała w składzie: GM Ryszard Skrobek, SM Maciej Jędrzejowski, SM Dr. Wojciech Krzyżanowski, SM Dariusz Szczepankiewicz, SM Tadeusz Szafraniec, SM Waldemar Kozłowski. Kapitanem drużyny był Tadeusz Szafraniec.
Osiągnięcie to jest niebywałe – bo do tej pory największe sukcesy naszych panów to 4 miejsce w finale 9 Olimpiady, 5 miejsce w finale 10 Olimpiady oraz 6 miejsce w finale 11 Olimpiady.
Niestety nie wszyscy nasi medaliści mogli przybyć na tą wspaniałą uroczystość.

—————————————–

Wszyscy, a w szczególności prof.Zbigniew Waśkiewicz, rektor AWF (chyba jeden z najmłodszych rektorów na świecie), dziwowali się że olimpiada trwała 5 lat i 1 miesiąc, a wliczając eliminacje 10 lat i 7 miesięcy! Czyżby poczta polska tak wolno działała?
W kuluarach wyjaśniliśmy profesorowi tajniki naszej dyscypliny sportu 😉

————————————————–

 

Comments are closed.