Sprawozdanie z Kongresu ICCF 2015 – Cardiff (Walia), cz.1 – Uroczyste otwarcie

Gospodarzem tegorocznego Kongres ICCF jest jedna z najmłodszych federacji  Walia, chociaż historia szachów korespondencyjnych w tym kraju sięga 19 wieku, bo w latach 1859-1860 rozegrano mecz korespondencyjny pomiędzy klubami z Cardiff i Bristolu. Walijska Federacja Szachów Korespondencyjnych – Welsh Correspondence Chess Federation (Ffederasiwn Gwyddbwyll Ohebol Cymru) powstała w 2012 roku.

Kongres odbywa się w Cardiff (Walia) w hotelu Mercure Holland House w dniach od 2015-08-16 do 2015-08-22. Poniżej zostanie zamieszczone kilka zdjęć.

Hotel Mercure Holland House (4-gwiazdkowy) jest dogodnie usytuowany w centrum miasta i oferuje basen, siłownię oraz spa. Główna dzielnica handlowa oddalona jest od obiektu o 5 minut spacerem. Hotel oddalony jest zaledwie o 5 minut jazdy od dzielnicy Cardiff Bay, słynącej z licznych restauracji i barów usytuowanych nad samym morzem. Do dworca kolejowego Queen Street można dotrzeć z obiektu spacerem w niecałe 10 minut.

Cardiff – miasto w Wielkiej Brytanii, stolica i największe miasto Walii. Jest położone nad rzeką Taff, u jej ujścia do Kanału Bristolskiego. Powstało jako osiedle rzymskie z I-II wieku, później rozbudowane przez Normanów. Stolicą Walii został 20 grudnia 1955 r. Port w Cardiff, znany jako Tiger Bay, był przez wiele lat jednym z największych portów na świecie. Populacja Cardiff wynosi ok. 346 tys. (2011).

Walia – autonomiczna część Wielkiej Brytanii posiadająca własny parlament (jednak o ograniczonych kompetencjach), jedna z czterech części składowych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz celtycka kraina historyczna, położona w południowo-zachodniej części wyspy Wielka Brytania, na zachód od Anglii, nad Morzem Irlandzkim i Celtyckim. Walię zamieszkuje ok. 3 mln osób. Język urzędowy to walijski i angielski. Flaga Walii nazywa się The Dragon of Cadwallader.

W tym roku uczestniczę w kongresie jako delegat Polski do ICCF po raz szósty. Pełnię również funkcje zastępcy przewodniczącego Komisji Rankingowej ICCF oraz przewodniczącego Komisji Klasyfikacyjnej ICCF.

Lot z Warszawy do Cardiff z przesiadką w Amsterdamie trwał około 4,5 godziny. Chociaż nocka była zarwana, bo trzeba było wyruszyć o 3:00 w nocy, aby zdążyć na samolot o 6:05. Różnica czasu pomiędzy Warszawą a Cardiff to 1 godzina. Przykładowo w Warszawie jest 10:30 to w Cardiff jest 09:30.

W niedzielę 2015-08-16 odbyły się spotkania robocze: Biura Wykonawczego (Executive Board) oraz Komitetu Zarządzającego (Management Committee). W poniedziałek 2015-08-17 o godz.09:30 nastąpiło uroczyste otwarcie kongresu. Na samym początku zgromadzonych uczestników powitali Russell Sherwood, delegat Walii do ICCF, oraz Ken Skates, wiceminister Kultury, Sportu i Turystyki. Urozmaiceniem był występ zespołu z harfą śpiewającego piosenki po walijsku.

Następnie prezydent ICCF Eric Ruch wygłosił przemówienie otwierające kongres wspominając historię szachów korespondencyjnych, w tym pierwszy mecz z lat 1859-60. Po wystąpieniu ogłosił 44 Kongres ICCF 2015 w Cardiff za uroczyście otwarty. Po czym odegrano hymn Walii oraz hymn ICCF.

Kolejnym punktem porządku obrad było wręczenie medali i dyplomów za osiągnięcia (wyróżnienia honorowe medalem Bertl von Massov, medale za mistrzostwa świata indywidualne i drużynowe, tytuły międzynarodowe, itd).

Prezydent ICCF wręczył między innymi medale i dyplomy dla medalistów Memoriału Witolda Bieleckiego, najsilniejszego turnieju ICCF od kilkunastu lat, w którym uczestniczyli czołowi zawodnicy świata, na czele z mistrzem świata Ronem Langeveldem oraz innymi medalistami mistrzostw świata (indywidualnie i drużynowo).

Na Kongresie ICCF 2015 w Walii odebrałem osobiście medale i dyplomy dla polskich zawodników, którzy odnieśli niebywały sukces zajmując dwa medalowe miejsca w 1 Pucharze Świata w szachach 960 (Diamentowy Jubileusz ICCF)! Informacja bardziej szczegółowa była zamieszczona we wcześniejszym wpisie.

  • 1 miejsce i złoty medal – SIM Fabian Stanach
  • 3 miejsce i brązowy medal – Adam Dźwikowski

SERDECZNE GRATULACJE!

World Champions in Cardiff - Fritz, Pertti, Marjan

World Champions in Cardiff – Fritz, Pertti, Marjan

Na tegorocznym kongresie jest reprezentowane 47 federacji. W kongresie mają prawo uczestniczyć z głosem doradczym również mistrzowie świata. W 2013 roku w Krakowie była ich rekordowa liczba 6, tym razem jest trzech – Fritz Baumbach (11.MŚ 1983-1989), Pertti Lehikoinen (20.MŚ 2004-2011) oraz Marjan Šemrl (24.MŚ 2009-2012). Co ciekawe mistrzowie świata mogą nie tylko uczestniczyć z głosem doradczym, ale również reprezentować jakąkolwiek federację na kongresie z głosem stanowiącym, jeśli tylko otrzymają stosowne pełnomocnictwo (tzw. proxy). Tym razem właśnie tak jest: Marjan jako delegat reprezentuje swój kraj Słowenię, Pertti podobnie swój kraj Finlandię oraz dodatkowo Estonię (proxy) a Fritz reprezentuje Kubę (proxy) oraz Węgry (proxy).

Mariusz Wojnar, Delegat Polski do ICCF

========

wizytowka

Comments are closed.