Archiwa

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Licznik odwiedzin

Kongres ICCF 2011 – Järvenpää (Finlandia), cz.3

Na wstępie wręczono wyróżnienia za uzyskane tytuły międzynarodowe.

Z wielką przyjemnością odebrałem z rąk Erica Rucha, Prezydenta ICCF, medale i certyfikaty nadania tytułów dla niżej wymienionych:

  1. GM Szczepański, Zbigniew
  2. IM Kubicki, Tadeusz
  3. IM Niewiadomski, Wiesław
  4. IM Sawiniec, Jarosław
  5. IM Sławiński, Tomasz
  6. IM Staniszewski, Jerzy
  7. LGM Skonieczna, Barbara – pierwsza polska arcymistrzyni!
  8. LGM Szczepaniak, Alicja

Jeszcze raz składamy SERDECZNE GRATULACJE dla wszystkich wyróżnionych!

===============

Na wniosek Dyrektora Turniejów Światowych, Franka Geidera, kongres przedyskutował i zaakceptował zaproponowane turnieje za zaproszeniami, w tym Memoriał Witolda Bieleckiego (turniej kat.14-16) oraz Mecz Przyjaciele Witolda – Reszta Świata. Przedstawiając tą propozycję odczytałem list, który otrzymałem od Roberta Bieleckiego, syna Witolda, o następującej treści:

Dear Chessfriends,

I was really glad to hear from Mr. Wojnar about the idea of my father’s memorial tournaments.

Each sport discipline is as strong as its activists are. Witold was always happy that in every part of the world there were people who loved correspondence chess enough to spend years of their private time doing their best for this game. Just as he did.

He also hoped, there always would be enough activists to maintain and develop this romantic variation of the King’s Game. I hope he was right.

Amici sumus
Robert Bielecki

Słowa te zostały przyjęte gromkimi oklaskami i delegaci bardzo ciepło wyrażali się o Witoldzie Bieleckim.

====================

Organizatorem 5 Pucharu Świata Weteranów (2012) będą Niemcy.

W związku z licznymi nieprawidłowościami (wiele przydków oszustw, manipulacji matactwa) została powołana Komisja Dyscyplinarna, która będzie rozpatrywała sprawy i proponowała Dyrektorowi Turniejów Światowych podjęcie stosownych środków dyscyplinarnych. Oczywiście droga odwoławcza pozostaje zachowana jak dotychczas.

Otrzymaliśmy zaproszenie od Sergeja Grodzieńskiego dla kilku polskich zawodników do silnych turniejów Federacji Rosyjskiej. W ogłoszeniu zamieszczonym na naszej stronie (http://kszgk.com/?p=2051) podałem więcej szczegółów.

Również Jan Helbich, przedstawiciel Słowacji,  przekazał zaproszenie dla kilku polskich zawodników do turniejów słowackich organizowanych z okazji 45-lecia Słowackiej Federacji Szachów Korespondencyjnych (http://kszgk.com/?p=2126).

W przyszłym roku ruszy prawdopodobnie kolejna edycja Ligi Mistrzów. Przepisy turniejowe dotyczące LM są w trakcie aktualizacji.

Zdecydowano, że 19 Puchar Świata rozgrywany pocztą będzie nosił imię niedawno zmarłego Georga Stibala z Australii, jeśli federacja australijska wyrazi na to zgodę.

W związku z rezygnacją Dyrektora Innych Turniejów (bez norm na tytuły, przynajmniej w fazie początkowej – turnieje promocyjne, puchary świata, itp), Valera Eugena Demiana z Kanady, w jego miejsce został powołany Andrew Dearnley z Anglii.

Turnieje rozgrywane za pośrednictwem poczty mają swoje niewielkie, aczkolwiek stałe grono zwolenników, stąd zgłoszenia do nich utrzymują się na mniej więcej niezmienionym poziomie od dłuższego czasu. W związku ze zbyt długim okresem oczekiwania na sformowanie grupy zdecydowano (ze skutkiem natychmiastowym) zmianę struktury pocztowych turniejów promocyjnych. Mianowicie grupa klasy M będzie liczyć 6 zawodników, a klasy H i O po 4 zawodników. Zawodnicy będą rozgrywać po dwie partie (turniej dwukołowy).

==================

Rozpatrywano raport przewodniczącego Biura Turniejów Tematycznych, Leonardo Madonii, który przedstawił nowe tematy na 2012 rok.

Europejska Unia Szachowa ogłosiła rok 2012 Rokiem Akiby Rubinsteina. W związku z tym zaproponowałem włączenie do tych tematów dwóch kontynuacji spośród wielu wynalezionych przez niego. Kongres zaakceptował propozycję pozostawiając mi uzgodnienie szczegółów z Leonardo Madonią.

==================

W 2012 roku planowana jest kolejna 7 edycja Drużynowego Turnieju Międzystrefowego. Zgłoszenia prawdopodobnie będą przyjmowane od lipca do listopada. Przewidywany start grudzień 2012. Rozważano również ideę Mistrzostw Międzystrefowych.

==================

Zreferowano stan przygotowań do Diamentowego Jubileuszu ICCF, w tym organizowanych turniejów (18 Puchar Świata imienia Witolda Bieleckiego, 19 Puchar Świata imienia Georga Stibala, Turniej dla działaczy ICCF, 1 Puchar Świata w szachy 960).

==================

Dyskutowano na temat popularyzacji szachów wśród dzieci, w tym turniejów dla juniorów.

Pierwsza eksperymentalna edycja Drużynowych Mistrzostw Szkół cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W wielu szkołach na korytarzu szkolnym były wystawione tablice szachowe wraz z zapisem partii, jak też opisem kraju, jego historią, itd. Zatem dzieci nie tylko grały w szachy, ale uczyły się też geografii, historii, kultury i zwyczajów innych krajów, poznawały nowych przyjaciół oraz uczyły się języków obcych. Jest to zdecydowanie lepsza forma edukacji dzieci, gdyż wdrażana w praktyce. Ponadto poprzez ekspozycję udostępniona dla wszystkich uczniów w szkole.

W związku z tym Honorowy Prezydent ICCF, Alan Borwell przedstawił propozycję organizacji w przyszłym roku szkolnym 2 edycji Drużynowych Mistrzostw Szkół w szachach korespondencyjnych, które byłyby rozgrywane prawdopodobnie w dwóch kategoriach wiekowych, do 12 lat (czyli szkoła podstawowa) oraz do 17 lat (czyli gimnazjum) w chwili startu turnieju. Posunięcia byłyby wykonywane zapewne dwa razy w tygodniu. Zatem przy wyborze klasy należy mieć na uwadze, że partia w niektórych przypadkach może trwać przez dwa lata nauki w szkole. Wymagany jest nauczyciel lub opiekun jako osoba nadzorująca oraz będąca punktem kontaktowym, gdyż z reguły dzieci nie mogą mieć w szkole dostępu do internetu, oraz aby zapewnić systematyczność przekazywania posunięć, jak też zapewnić rozważanie innych spraw poznawczych oraz wychowawczych.

Federacje narodowe zostały poproszone o rozpoznanie sytuacji i przekazanie informacji poprzez swoich delegatów do ICCF o skali zainteresowania oraz rozważenie ewentualnego przygotowania 1-2 drużyn.

Na głównego koordynatora przedsięwzięć związanych z tym turniejem kongres wyznaczył delegata Holandii, Arjena Oudheusdena.

==================

Comments are closed.