Kongres ICCF 2012 – Pretoria (RPA), cz.3

Kongres ICCF 2012 dobiegł końca, ale w poniższym wpisie starałem się przedstawić w skrócie jego przebieg oraz podjęte ustalenia bazując na informacjach przekazanych przez delegata ICCF ze Słowenii, Marjana Šemrla. Nieco więcej będę mógł napisać za kilka tygodni, po otrzymaniu sprawozdania z kongresu opracowanego przez Sekretarza Generalnego ICCF, Micheal’a Millstone’a.

===========

Otwarcie pierwszego Kongresu na kontynencie afrykańskim, Pretoria 2012, odbyło się w dość skromnej atmosferze.

Przemówienie powitalne wygłosił Dinand Knol, prezydent Południowoafrykańskiej Federacji Szachów Korespondencyjnych (SACCA).

Obrady Kongresu ICCF 2012

Prezydent ICCF, Eric Ruch, wskazał na bogatą historię szachów korespondencyjnych w Południowej Afryce oraz podziękował za organizację 41. Kongresu ICCF. Następnie dokonał oficjalnej ceremonii otwarcia, podczas której odegrano hymn ICCF.

Obradom przewodniczył Eric Ruch z Francji wspierany przez Sekretarza Generalnego ICCF Michael’a Millstone’a z USA.

Prezydent ICCF wręczył wyróżnienia, medale  i dyplomy. Medale i certyfikaty nadania tytułów dla naszych kolegów Piotra Walczaka oraz Mirosława Nowakowskiego będą przesłane pocztą na mój adres.

Przyjęto w poczet członków ICCF trzy nowe federacje: Panamę, Tunezję i Walię.

Omówiono sprawy finansowe, w tym bieżące zobowiązania, plan finansowy oraz program zgłoszeń bezpośrednich. Przedstawiono pozostałe sprawozdania, które zaakceptowano.

Neil Limbert, przewodniczący Komisji przewodniczącego Komisji Kwalifikacyjnej, zaproponował zmianę wymagań na normę starszego mistrza międzynarodowego (SIM) – zwiększenie z 2500 do 2525 wymaganego wyniku rankingowego, tak aby wymaganie znalazło się dokładnie pośrodku pomiędzy tytułem na mistrza międzynarodowego (IM) a arcymistrza (GM). Zmiana została jednomyślnie zaakceptowana i ważna będzie dla turniejów rozpoczynających się od 01.01.2013.

Dyskutowano na temat zmian na serwerze ICCF. Nie było większych uwag do nowego wyglądu, który jest systematycznie ulepszany.

Archiwum partii przeniesiono już na nową stronę i znajdują się w zakładce „ICCF Games Archive”. Partie będą dostępne tylko dla zarejestrowanych zawodników.

Zaproponowano wprowadzenie kaucji za rozpatrywanie odwołań (w tym ocena niezakończonych partii). Kaucja zostanie zwrócona temu zawodnikowi, którego odwołanie uznano. Pomysł niestety zaakceptowano.

Puchar Świata w szachach 960 będzie organizowany co roku.

Urlop okolicznościowy pozostaje w dotychczasowej formie. Propozycja Sekretarza Generalnego o zniesienie urlopu dodatkowego miała niewielkie wsparcie i została wycofana. W przyszłym roku będą rozważane nowe pomysły, między innymi w sprawie czasu namysłu.

Rozpatrzenie wniosku o wprowadzenie rankingu w szachach 960 zostało odroczone do następnego Kongresu.

ICCF jest teraz w pełni zarejestrowaną organizacją międzynarodową z oficjalną siedzibą w Szwajcarii.

Mariusz Wojnar, Delegat Polski do ICCF

Comments are closed.