Mecz Carlsen-Anand o Mistrzostwo Świata FIDE 2014 [6½:4½] – Carlsen obronił tytuł!

Mecz o Mistrzostwo Świata FIDE 2014 pomiędzy obrońcą tytułu Magnusem Carlsenem (Norwegia) a pretendentem Viswanathanem Anandem (Indie) odbywa się w dniach 7-28 listopada 2014 w Sochi, Rosja. Otwarcie miało miejsce w dniu 2014-11-07. Pierwsza partia wystartowała 2014-11-08. Mecz składa się z 12 partii a jeśli to konieczne nastąpi dogrywka (w dniu 2014-11-27). Tempo gry: 40 pos/120 min, na kolejne 20 pos/60 min, a następnie 15 min na resztę partii plus 30 sek na każdy ruch począwszy od 61 pos. Dogrywka składa się z 4 partii granych tempem aktywnym (25 min na partię plus 10 sek na każdy ruch). W razie ponownego remisu nastąpi dogrywka składająca się z 2 partii granych tempem błyskawicznym (5 min na partię plus 3 sek na każdy ruch). Takie 2 partiowe mecze mogą być rozegrane 5-krotnie. Potem następuje dogrywka składająca się z 1 partii rozgrywana na specjalnych zasadach. Zawodnik wygrywający losowanie wybiera kolor bierek. Zawodnik grający białymi otrzymuje 5 min, a czarnymi 4 min na partię,  plus 3 sek na każdy ruch począwszy od 61 pos. W razie remisu zwycięzcą jest zawodnik grający czarnymi.

Debiut (ECO) D85 C65 D37 B40 E15 B41 C67 D37 C67 D97 C67

Partie startują w wyznaczonych dniach o godz.15:00 czasu moskiewskiego, czyli o godz.13:00 naszego czasu. Wszystkie partie można śledzić na żywo tutaj. Partie na żywo komentują w języku angielskim GM Peter Svidler oraz IM Sopiko Guramishvili a w języku rosyjskim GM Sergey Shipov oraz GM Alexandra Kosteniuk.

Sędzią głównym meczu jest nasz rodak, sędzia międzynarodowy o ogromnym doświadczeniu, Andrzej Filipowicz! Serdeczne gratulacje!

Magnusa Carlsena wspierają arcymistrzowie Jon Ludvig Hammer i Peter Heine Nielsen, natomiast w grupie współpracowników Viswanathana Ananda znaleźli się arcymistrzowie Krishnan Sasikiran, Radosław Wojtaszek oraz Grzegorz Gajewski.

======

Krótka notka o uczestnikach meczu

M.Carlsen

M.Carlsen

Magnus Carlsen (Norwegia) – mistrz świata, 23 lata

(ur. 1990-11-30 w Tønsbergu) Obecnie FIDE 2863 ELO (listopad 2014) – numer 1 na liście rankingowej FIDE od stycznia 2010, poza 3 listami rankingowymi listopad 2010 oraz marzec-maj 2011, kiedy to Anand prowadził mając 2 oczka przewagi. Najwyższy ranking w dotychczasowej karierze osiągnął 2013-02-01 i z wynikiem 2872 punktów zajmował wówczas 1. miejsce na światowej liście FIDE. Jest to najwyższy w historii ranking uzyskany przez szachistę. W 2013 r. M.Carlsen po emocjonującym pojedynku wygrał zdecydowanie w Chennai mecz o tytuł mistrza świata z V.Anandem w stosunku 6½ – 3½. Warto dodać, że Magnus Carlsen w czerwcu 2014 r. w Dubaju zdobył tytuły mistrza świata w grze szybkiej (15min/partię+10sek/pos) oraz błyskawicznej (3min/partię+2sek/pos)!

V.Anand

Viswanathan Anand (Indie) – pretendent, 45 lat

(ur. 1969-12-11 w Madrasie) Obecnie FIDE 2792 ELO (list 2014) – 6 na liście. Najwyższy ranking w karierze osiągnął 2011-03-01 i z wynikiem 2817 punktów zajmował wówczas 1. miejsce na światowej liście FIDE. Mistrz świata FIDE w latach 2000–2002 oraz 2007-2013. W 2013 r. nie obronił tytułu mistrza świata, przegrywając zdecydowanie w Chennai z Magnusem Carlsenem w stosunku 3½ – 6½. V.Anand wygrał turniej kandydacki 2014 w Khanty-Mansiysk (w dniach od 2014-03-12 do 2014-03-31).